Aktualny numer Gazety SGH

e-ISSN 1689-071X

lato (379) 2024

Szanowni Państwo,
aż trudno uwierzyć, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej minęło 20 lat. Pamiętam, jakby to było wczoraj: ten ogromny entuzjazm na ulicach polskich miast, tę radość, że wreszcie jesteśmy tam, gdzie jest nasze miejsce, i dumę z tego, że po latach transformacji ustrojowej wchodzimy nieodwracalnie na ścieżkę dynamicznego rozwoju, który – jak się później okazało – sprawił, że Polska dokonała autentycznego skoku cywilizacyjnego.

Możliwości, jakie daje Unia Europejska swoim obywatelom, są unikatowe i nieporównywalne z żadną inną wspólnotą na świecie. Warto o tym pamiętać, gdy czasami słyszy się nierozważne głosy sprzeciwu wobec UE, a także w kontekście tego, że tylko zjednoczeni w ramach Wspólnoty mamy siłę przebicia, przewagę konkurencyjną i znaczenie w skali globalnej. Na przykład z Chinami liczącymi 1,43 mld ludzi możemy konkurować tylko jako Unia Europejska z bez mała 750 mln mieszkańców. Temat wiodący niniejszego numeru nasuwał się zatem sam. Nie mogło w nim zabraknąć analiz tak wybitnych specjalistów od integracji i prawa europejskiego, jak dr hab. Adam A. Ambroziak czy prof. dr hab. Artur Nowak-Far. Badania opinii społecznej na temat członkostwa Polski w UE komentuje w swoim tekście dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech. Na uwagę zasługuje głos młodego pokolenia, które urodziło się w 2004 r. Polecam relację z debaty oksfordzkiej „Przyszłość UE: podział ze względu na wiek czy geografię?”, którą przeprowadzili studenci SGH i Sciences Po – a zatem uczelni zrzeszonych w sojuszu uniwersyteckim CIVICA – podczas kongresu Impact’24 w Poznaniu.

SGH była także obecna na konferencji Invest Cuffs w Krakowie w roli partnera Strefy ESG, o czym w tekście Piotra Glena, dr Anny Grygiel-Tomaszewskiej i dr hab. Barbary Ocickiej. Z kolei zagadnienia poruszane podczas zorganizowanej w SGH konferencji naukowej „Polska polityka migracyjna. Uwarunkowania i rekomendacje” omawia w swym artykule dr Stanisław Kluza.

Na łamach naszego pisma otwieramy cykl „RID – nowa codzienność” na temat projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości na lata 2024–2027, którego celem są wysokiej jakości badania naukowe, w tym międzynarodowe, prowadzone przez zespoły SGH w zakresie priorytetowych obszarów badawczych określonych w polityce naukowej SGH.

Rok 2024 przyniósł ze sobą wybory władz uczelni. Ekipa rektorska pod kierownictwem rektora SGH dr. hab. Piotra Wachowiaka dokonała podsumowania kadencji 2020–2024. W marcu br. rektor Wachowiak został ponownie wybrany na tę funkcję. Tymczasem dla dr. hab. Romana Sobieckiego zamyka się pewien rozdział nie tylko w charakterze prorektora ds. rozwoju, ale też pracy w SGH na różnych stanowiskach w latach 1996–2024. O tym szerzej w wywiadzie „Człowiek jest szczęśliwy, kiedy czuje się potrzebny”.

Za to pozostający na uczelni w nowej roli dziekana Studium Magisterskiego prezes Klubu Uczelnianego AZS SGH prof. dr hab. Michał Bernardelli – człowiek orkiestra – zdradza w rozmowie m.in., czy powróci do biegania. Zachęcam także do lektury wywiadu z wicemistrzami świata negocjacji.

Prof. Elżbieta Mączyńska nie tylko zamyka cykl felietonów o sztucznej inteligencji, ale także przekonuje w swym eseju o znaczeniu Roku Edukacji Ekonomicznej, który obchodzimy w 2024 roku. Do napisania kolejnych odcinków „Co w ekonomii piszczy – Mączyńska” nie trzeba było naszej pani profesor długo namawiać. Cieszy nas również fakt, że rękawicę pisania tej niełatwej formy podjął badający innowacje w ChRL i znający język chiński doktorant SGH Krzysztof Karwowski, zaczynając na naszych łamach rubrykę „Chiński impuls”.

Kiedy 22 lata temu po skończeniu studiów wyjechałam do Francji na wolontariat, Polska nie była jeszcze członkiem Unii Europejskiej. Do Strasburga wysłała mnie Polska Fundacja im. Roberta Schumana w ramach programu „Budowanie mostów w Europie”. Wspominam to jako jedno z najważniejszych doświadczeń w moim życiu, ale i trochę w kontekście utraconych szans, bo mogłam zostać w kraju Gallów, ale nie byliśmy jeszcze wtedy w Unii i możliwości było mniej. Dlatego uważam, że zawsze warto pamiętać, jak wartościowym projektem jest projekt europejski. Budujmy kolejne mosty.

Karolina Cygonek,
redaktor naczelna wraz z zespołem