Aktualny numer Gazety SGH

e-ISSN 1689-071X

Gazeta SGH nr 2 (386) wiosna 2025

Karolina Cygonek

Szanowni Państwo,

z początkiem 2025 roku Polska objęła półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w trudnym okresie globalnego niepokoju. Priorytetem jest bezpieczeństwo w wielu jego wymiarach – zewnętrznym, wewnętrznym, ekonomicznym, geostrategicznym, informacyjnym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym – czego odzwierciedleniem jest motto polskiej prezydencji „Bezpieczeństwo, Europo!”. Eksperci SGH podejmują różne wątki związane z tematyką niniejszego numeru, omawiając różne aspekty bezpieczeństwa. Cykl artykułów nie przypadkiem otwiera wystąpienie sekretarza generalnego NATO Marka Rutte, który w marcu odwiedził SGH. Ta bezprecedensowa wizyta szefa Sojuszu Północnoatlantyckiego i styczniowa wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego (relacja w Gazecie SGH nr 384) pokazują, że Szkoła Główna Handlowa w Warszawie stała się jednym z wiodących ośrodków akademickich w Polsce. Obowiązkowym punktem w programie światowych osobistości, który daje naszej społeczności możliwość spotkania z kluczowymi aktorami światowej polityki.

Ogromnym sukcesem SGH było zdobycie w kwietniu akredytacji AACSB i dzięki temu potrójnej korony akredytacyjnej, o czym w artykule dr. hab. Marcina Wojtysiaka-Kotlarskiego, kierownika Zespołu SGH ds. Akredytacji AACSB, EQUIS i BGA. O roli i znaczeniu tego jednego z głównych celów strategicznych uczelni na łamach Gazety SGH wypowiadają się także rektor SGH Piotr Wachowiak i prorektor ds. współpracy z zagranicą Jacek Prokop. To nie koniec listy ostatnich sukcesów – w tegorocznej edycji Rankingu MBA Perspektywy 2025 aż trzy programy prowadzone przez SGH znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia, o czym pisze Piotr Górski.

Mijający kwartał obfitował w wiele ważnych wydarzeń w SGH i poza jej granicami, jak uroczystość odebrania dyplomu honoris causa Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Ekonomicznego im. Wadyma Hetmana (KNEU) przez rektora i profesora SGH Piotra Wachowiaka. Niezwykle istotną i pełną emocji wizytę w Kijowie dopełniło oddanie czci przez delegację SGH na czele z rektorem oraz kanclerzem Marcinem Dąbrowskim na cmentarzu ofiar zbrodni katyńskiej w Bykowni w 85. rocznicę mordu na polskich elitach wojskowych, społecznych i gospodarczych II RP, na Majdanie oraz przed Ścianą Pamięci Bohaterów Wojny Rosyjsko-Ukraińskiej. Polecam w tym kontekście zwłaszcza tekst autorstwa prezes Fundacji Rodzin Katyńskich Izabelli Sariusz-Skąpskiej.

W dziale Meritum warto zwrócić uwagę na artykuł dr hab. Marty Mackiewicz o klastrach jako katalizatorach rozwoju gospodarczego oraz podsumowanie konferencji i największego w Polsce badania Raport Work War Z o głosie pokolenia Z na rynku pracy autorstwa dr. Michała Matusewicza i dr. hab. Mikołaja Pindelskiego. Polecam także niezwykle przydatny dla badaczy tekst dr Anny A. Janowskiej na temat wymagań dotyczących udostępniania danych badawczych i sprawozdawania publikacji w Open Access. Prof. Jerzy Menkes podejmuje w swoim felietonie skomplikowaną kwestię reformy szkolnictwa wyższego i nauki, nie oszczędzając Konstytucji dla Nauki, ale też nie żywiąc specjalnej nadziei co do rozwiązania starych problemów: poziomu badań i nauki w Polsce, przyznawania etatów dydaktycznych, tytułów naukowych i dotacji czy wreszcie kwestii ewaluacji.

W lutym SGH uruchomiła Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny – jak pisze dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz – unikalną i innowacyjną inicjatywę, która podnosi poziom wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie i pozwala lepiej zrozumieć mechanizmy gospodarcze. Nawet w obliczu wojny – jak wskazuje dr Sławomir Dudek – trzeba równoważyć bezpieczeństwo militarne z bezpieczeństwem ekonomicznym. „Bez silnych finansów, stabilnych instytucji, zaufania społecznego i sojuszy państwo pozostaje słabe, bezpieczeństwo to bowiem system naczyń połączonych” – czytamy w tekście „Czołgi na kredyt. Czy Polska buduje trwałe bezpieczeństwo?”.

Według Henry’ego Kissingera – zmarłego w 2023 roku amerykańskiego polityka i dyplomaty, profesora nauk politycznych na Uniwersytecie Harvarda, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego i sekretarza stanu za prezydentury Republikanów Richarda Nixona oraz Geralda Forda – pojęcie bezpieczeństwa jest współcześnie „fundamentem każdego ludzkiego działania”. Chciałoby się sparafrazować hasło ukute w 1992 r. przez Jamesa Carville’a, który doradzał Billowi Clintonowi w jego udanej kampanii w wyborach prezydenckich, słowami: „The security, stupid!”.

Karolina Cygonek,
redaktor naczelna wraz z zespołem
 

na okładce grafika: żarówka, kontur Polski, wiatraki, bloki mieszkalne, ludzie, słońce, chmury, ptaki, symbol NATO, samolot, samochody, ulice.
wiosna 2025

Aktualności
Meritum

Czołgi na kredyt. Czy Polska buduje trwałe bezpieczeństwo?

Reaktywacja Trójkąta Weimarskiego. Potencjalny wpływ tej inicjatywy na bezpieczeństwo i obronność Europy

Rozmaitości

W oczekiwaniu na „reformę”, cz. I

Wiosenne ikigai: żaby, szparagi, mniszek lekarski, tulipany i noc

Meritum

Klastry jako katalizatory rozwoju gospodarczego

Kalecki i rewolucja keynesowska

Women on Boards. Program rozwoju przywództwa kobiet

Bezpieczeństwo społeczne. Międzykolegialne Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami

Dehumanizacja – nowa epidemia XXI w. Sztuczna inteligencja, dehumanizacja i erozja kapitału społecznego

Społeczna instytucja kultury a zamieszkiwanie. Zjawisko Komuny Warszawa

Tonować uwikłanie w świat cyfrowy

Raport Work War Z. Głos pokolenia Z na rynku prac

Zróżnicowanie reakcji krajów EŚW na wojnę w Ukrainie

Wyścig o przyszłość

Regulacje ESG a odpowiedzialność kadry zarządzającej w bankach komercyjnych. Perspektywy 2025–2026

Ludzie i wydarzenia

To nie czas, by działać w pojedynkę

MBA – perspektywy i sukces SGH

Otwarty Uniwersytet Ekonomiczny SGH. Nowy standard edukacji ekonomicznej dla wszystkich

„Kalecki – geniusz zapomniany”

Okno na nową generację komunikowania nauki

Zdobyliśmy akredytację AACSB i mamy potrójną koronę

Rektor SGH Piotr Wachowiak otrzymał tytuł doktora honoris causa KNEU

W hołdzie pomordowanym na „nieludzkiej ziemi” studentom, absolwentom i wykładowcom SGH

Niech pamięć nie zastyga w pomnikach!

Relacje z konferencji

Konkurencja – rewolucja cyfrowa – zrównoważony rozwój

PoMost – dobra praktyka dydaktyczna poznańskich uczelni

Fundusze Europejskie na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Wyzwania dla miast w kontekście polityki migracyjnej

Studenci

Adaptacja miast do zmian klimatycznych

Gospodarka cyrkularna w praktyce

Inteligentne organizacje – źródło biznesowego sukcesu

Współpraca międzynarodowa

CIVICA Student Engagement Fund. Podsumowanie pierwszego naboru

Współpraca krajowa

Od teorii do praktyki: jak SGH i Samsung kształcą przyszłych liderów biznesu

Badania i nauka

Naukowcy RID: Monika Raulinajtys-Grzybek

RID – przegląd za rok 2024 i plany na rok 2025

Żelazna ręka NCN. Jak spełnić wymagania dotyczące Open Access?

Sport

Szachiści SGH najlepsi w Polsce

Dwa brązy w sportach walki

Historia

Dziadkowie Ambasador SGH