Aktualny numer Gazety SGH

e-ISSN 1689-071X

zima (384) 2025

Szanowni Państwo,
Nie często się zdarza, aby w aplauzie publiczności był wyczuwalny autentyczny podziw i uznanie dla Aktora. Jest w tym jakaś tajemnica, wyraz spontanicznego zachwytu i wdzięczności za spotkanie z wyjątkowym gościem. Nikt chyba do końca nie wie, na czym ten fenomen polega… Takie brawa otrzymują najwięksi artyści i najbardziej charyzmatyczni przywódcy tego świata. Otrzymał je Wołodymyr Zełenski, doktor honoris causa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, kiedy wszedł do auli głównej 15 stycznia 2025 r. I choć spotkanie z nim nie było długie, ba, pozostawiło wręcz niedosyt, to fakt, że prezydent Ukrainy, która od 2022 r. zmaga się z agresją militarną Rosji, znalazł czas podczas swej wizyty w Polsce na odwiedzenie SGH, był dla uczelni ważnym wydarzeniem i dużym wyróżnieniem. Zapis spotkania ze studentami, prawie in extenso, a także powitanie doktora honoris causa SGH przez rektora Piotra Wachowiaka postanowiliśmy udostępnić na łamach Gazety SGH.

Chcąc ująć w zimowym numerze naszego kwartalnika to wydarzenie, musieliśmy nieco przesunąć publikację pisma, którego tematem z okładki jest Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH. Nowoczesny i ekologiczny budynek S został uruchomiony wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2024/2025, a oficjalnie otwarty w grudniu 2024 r. Kanclerz Marcin Dąbrowski w wywiadzie (str. 46) ujawnia tajniki tej tytanicznej, wykonanej przez sztab ludzi i z niezwykłym rozmachem inwestycji, osoby zaangażowane w budowę i eksploatację wprowadzają w meandry przedsięwzięcia, a pracownicy naukowi, administracyjni, studenci i absolwenci opowiadają, jak im się pracuje, wykłada i studiuje w CPI. W temacie numeru gorąco polecam również tekst architekta prof. Bolesława Stelmacha, który traktuje o koncepcji tego budynku – sile natury i kultury (str. 53).

W Gazecie SGH nie mogło zabraknąć odwołania do Nagrody Banku Szwecji (tzw. Nobla z ekonomii), ale też do wszechobecnej już sztucznej inteligencji, o czym w aż trzech tekstach autorstwa prof. Jakuba Growca, dr. hab. Mikołaja Pindelskiego i prof. Elżbiety Mączyńskiej (w jej drugim cyklu artykułów o dehumanizacji XXI wieku). W rubryce Meritum z zagrożeniami dezinformacyjnymi w erze AI, czyli inwazją deepfake’ów rozprawiają się dr Agnieszka Butor-Keler i Monika Szpiganowicz (str. 34). Zaś tekst dr Marty Pachockiej i dr. hab. Pawła Strzeleckiego odsłania szeroką perspektywę niezwykle ważnej kwestii – polskiej polityki migracyjnej – i tego, jak się ma oficjalna strategia do rzeczywistości.

W tym numerze w rubryce RID – nowa codzienność rozpoczynamy cykl artykułów o naukowcach RID. Przedstawiamy w nim sylwetki wybitnych badaczek związanych z SGH, których osiągnięcia naukowe mają wpływ na naszą rzeczywistość, a wyniki badań praktyczne zastosowanie. Mamy też nadzieję, że historie te staną się inspiracją dla społeczności uczelni, zwłaszcza dla młodych badaczek i badaczy rozpoczynających karierę akademicką.

Do wyboru ścieżki naukowej z pewnością zachęci tekst Doktorat to przede wszystkim wspaniała przygoda naukowa dr. hab. Rafała Kasprzaka, promotora wielu prac doktorskich w starym trybie i opiekuna kilku studentów w Szkole Doktorskiej SGH. To poniekąd odpowiedź na wywiad z dotychczasowym przewodniczącym Samorządu Doktorantów SGH Przemysławem Brzuszczakiem (Czy będzie miał nas kto zastąpić? Gazeta SGH nr 381).

Zachęcam również do zapoznania się z fascynującymi kolejami życia wybitnego znawcy historii gospodarczej, kierownika Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej SGH prof. Wojciecha Morawskiego z okazji jego jubileuszu 70-lecia (pióra dr. hab. Andrzeja Zawistowskiego) oraz do rekapitulacji wiedzy o patronie SGH 2024 roku – profesorze Andrzeju Grodku, rektorze SGH w latach 1947–1949 i SGPiS w latach 1955–1959 oraz opiekunie zbiorów Biblioteki SGH podczas II wojny światowej i jej dyrektorze w latach 1945–1947 (pióra dr hab. Aldony Podolskiej-Meduckiej). Ogromny dorobek naukowy i dydaktyczny prof. Morawskiego, jego energia i kreatywność w wyborze nieutartych ścieżek, a także uznanie ze strony studentów zasługują na aplauz zarezerwowany dla największych. Tak, jak zasługuje nań prof. Grodek za uratowanie zbiorów Biblioteki SGH i Biblioteki Narodowej oraz wkład w historię gospodarczą.

Karolina Cygonek, 
redaktor naczelna wraz z zespołem

na okładce grafika nowego budynku SGH z napisem Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH
zima 2025

Aktualności
Meritum

Polska polityka migracyjna – pomiędzy oficjalną strategią a rzeczywistością

Zagrożenia dezinformacyjne w erze sztucznej inteligencji – inwazja deepfake’ów

Felieton

Uniwersum na trudne czasy – Quercus robur

Collegium Humanum – inny wymiar afery

Meritum

Firmy rodzinne a zielony ład

W uznaniu wybitnej inteligencji naturalnej i sztucznej

Nowoczesna i zielona strefa na kampusie SGH

AI, nauka i kompetencje przyszłości

Synteza kultury i natury

DEHUMANIZACJA – NOWA EPIDEMIA XXI W. Zagrożenia egzystencjalne. Ostrzeżenia noblisty Geoffreya E. Hintona

Taryfy celne to dopiero preludium

Trzy jubileusze i przyszłość

Ludzie i wydarzenia

Dwa razy 35 i wciąż w grze, czyli Wojciecha Morawskiego potyczki z rzeczywistością

Nagrody SGH dla wybitnych dziennikarzy gospodarczych i Koncert Noworoczny SGH

Okno na komunikację kryzysową

Wolność to rzecz najdroższa

Siła medialna a kreowanie marki SGH

Krajowe Forum Edukacji Ekonomicznej na mapie REE 2024

Konferencje, debaty, spotkania

Andrzej Grodek – historyk gospodarczy, bibliotekarz, rektor

Poznań, Warszawa i Gdańsk na podium

X Konferencja IwZ’2024 – jubileusz prof. Kobylińskiego

Subiektywna historia Katedry Rynku Nieruchomości i Miasta Innowacyjnego

Międzynarodowa pomoc rozwojowa we współczesnym świecie

Jak się ma estoński CIT w Polsce?

Studencki punkt widzenia

Czas to pieniądz

Dusza Europy – refleksje z OEES 2024 reprezentacji SKN Unii Europejskiej

Doktorat to przede wszystkim wspaniała przygoda naukowa

Absolwenci

Niezależność jest dla mnie ważniejsza niż kwestie materialne

Współpraca międzynarodowa

SGH_Expert_Network – wizyty przedstawicieli EBRD, OECD i IMF

Współpraca z OECD: nowe możliwości dla studentów i prezentacja raportu o Polsce

Otwarta edukacja

Naukowcy RID: Iga Magda

Prawo do niezależnego życia

Diamonds are Forever

Sport

VI Gala Mistrzów Sportu AZS SGH

Historia

Herbata Szumilina