Jaki był 2020 rok? Czym żyła SGH? Zapraszamy na podsumowanie.
STYCZEŃ
SGH dla WOŚP. Wylicytuj bluzę i noś serce cały rok
SGH wspiera WOŚP... całym sercem. Z tej okazji przygotowaliśmy wyjątkową wersję bluz uczelnianych z tradycyjnym symbolem akcji - serduszkiem „wielka orkiestra świątecznej pomocy” wyhaftowanym na lewym ramieniu rękawa.
Przestrzeń konferencyjno-coworkingowa dla studentów MBA i absolwentów SGH
W budynku C, dzięki zagospodarowaniu dawnej pracowni komputerowej, powstała specjalna przestrzeń pracy wspólnej i spotkań przeznaczona dla studentów programów MBA oraz absolwentów SGH.
Wybory 2020 w SGH. Senat zaopiniował kandydatów
6 marca Senat SGH pozytywnie zaopiniował kandydatury dr. hab. Piotra Wachowiaka, prof. SGH i prof. dr hab. Marzenny Weresy na rektora w kadencji 2020–2024. Kolegium elektorskie wybierze nowego rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie 1 kwietnia 2020.
LUTY
Zwycięstwo studentów SGH w prestiżowym konkursie CFA
Dwie drużyny studentów SGH w składzie: Wojciech Koj, Magdalena Lewińska, Dominik Matuszewski, Radosław Rogowski, Bartłomiej Waśniowski oraz Karol Jachimowicz, Michał Literski, Maciej Mucha, Hubert Schmidt, Agata Strzępka znalazły się w finale lokalnym konkursu CFA Institute Research Challenge, który odbył się 25 lutego 2020 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Batorego 8 – centrum innowacji SGH
Przede wszystkim będzie to nowe miejsce prowadzenia dydaktyki w SGH. Powstanie blisko tysiąc miejsc w salach wykładowych i laboratoriach. Zaprojektowaliśmy dwadzieścia cztery nowoczesne sale dydaktyczne, w tym jedną aulę na blisko sto czterdzieści miejsc, oraz szereg mniejszych sal umożliwiających realizację aktywnych zajęć, warsztatów i seminariów. Aula pozwoli organizować w nowym gmachu również konferencje – tłumaczy dr Marcin Dąbrowski, kanclerz SGH.
Rzeczpospolita: SGH umacnia się na pozycji czołowej kuźni prezesów
Coraz więcej prezesów dużych firm w Polsce to absolwenci SGH. W najnowszym rankingu „Kuźnia prezesów” Rzeczpospolitej nasza uczelnia umocniła się na pierwszym miejscu – przed Politechniką Warszawską i AGH.
MARZEC
Czas obligacji katastroficznych?
Obligacje przeciętnemu obywatelowi kojarzą się z bezpieczną i nudną inwestycją. Niestety, w przypadku obligacji korporacyjnych wiele osób boleśnie przekonało się, że jest inaczej. Co więcej obecne zamieszanie na światowych rynkach wywołane koronawirusem każe spojrzeć na kolejny rodzaj obligacji, jakim są obligacje katastroficzne i pandemiczne.
Zarządzenie rektora w sprawie zmian w organizacji kształcenia
Zarządzenie rektora nr 24 z dnia 19 marca 2020 r. w sprawie zmian w organizacji kształcenia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie w okresie zawieszenia zajęć dydaktycznych w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19.
Zawieszone zajęcia od 12 do 25 marca 2020 r.
W związku z komunikatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego zajęcia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zostają zawieszone od 12 marca do 25 marca br.
KWIECIEŃ
Prof. Piotr Wachowiak wybrany na rektora SGH
Dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH, został rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na lata 2020-2024. W mijającej kadencji pełni funkcję prorektora ds. nauki i zarządzania SGH. Kieruje Instytutem Zarządzania SGH.
Co po pandemii? 10 możliwych konsekwencji ekonomicznych
Rozmowa z prof. Waldemarem Rogowskim z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH, kierownikiem Zakładu Zarządzania Ryzykiem w Instytucie Finansów Korporacji i Inwestycji SGH, głównym analitykiem BIK na temat wyzwań, z którymi mogą zmierzyć się gospodarki i przedsiębiorstwa w dobie postpandemicznej.
Ekonomia współdzielenia w dobie pandemii. Powrót do korzeni.
Pandemia i towarzyszące jej zjawiska jak: praca zdalna, obowiązkowe kwarantanny, niedobory sprzętu do ratowania i bezpieczeństwa obywateli uwolniły pokłady społecznej przedsiębiorczości, czego wyrazem są liczne – „w realu” i on-line – różnego typu inicjatywy sąsiedzkie, czy też zbiórki pieniędzy wpisujące się w dobrze już nam znany crowdfunding. Tego typu działania skłaniają nas, pracowników nauki, do refleksji nt. specyfiki tej przedsiębiorczości - piszą prof. Małgorzata Poniatowska-Jaksch oraz prof. Roman Sobiecki z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.
MAJ
Tęsknię za gwarem w Auli Spadochronowej – rozmowa z rektorem elektem prof. Piotrem Wachowiakiem
Z profesorem Piotrem Wachowiakiem, prorektorem SGH ds. nauki i zarządzania w kadencji 2016–2020 i rektorem-elektem, który rozpocznie kadencję 1 września 2020 r., rozmawia Piotr Karwowski.
Dinozaury handlu. Czy koronawirus uderzył w centra handlowe niczym meteoryt?
Jeszcze do niedawna, dla wielu osób, jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu były zakupy i spacer po galeriach handlowych. Były one postrzegane, nie tylko w kategorii sklepu, ale także, jako ośrodek rozrywki. Wybuch pandemii, zamknięcie centrów handlowych oraz kilku tygodniowy okres izolacji były ogromnym ciosem dla tego sektora gospodarki. Okazuje się jednak, że to nie koronawirus jest tu największym problemem.
Analogia do obecnej sytuacji czarnołabędziowej pandemii COVID-19 nasuwa się tu sama przez się, potwierdzając, że choć rzeczony Czarny Łabędź to zjawisko, które uważa się za tak mało prawdopodobne, że praktycznie niemożliwe, to jednak od czasu do czasu się pojawia i ma kolosalny wpływ na rzeczywistość – wyjaśnia prof. Elżbieta Mączyńska w cyklu #PoProstuEkonomia. Czego jeszcze nie wiemy o Czarnym Łabędziu, a może okazać się wartościową lekcją w postpandemicznej rzeczywistości?
CZERWIEC
Przekazanie insygniów rektorskich
Ustępujący rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, profesor Marek Rocki przekazał dziś insygnia rektorskie swojemu następcy, profesorowi Piotrowi Wachowiakowi, który będzie piastował to stanowisko w kadencji 2020-2024.
Czy tegoroczne wakacje mogą być udane? Pewnie. Nieważne przecież, gdzie, lecz z kim je spędzimy. Zapraszamy zatem na Wakacje z SGH.
Które podatki zasilają budżet państwa?
Od czego zależą dochody państwa? Czy wszystkie podatki zasilają jego budżet? W cyklu Po Prostu Finanse dr Joanna Marczakowska-Proczka z Katedry Skarbowości, Kolegium Ekonomiczno-Społecznego przybliży zagadnienie podatkowych dochodów budżetu państwa.
LIPIEC
Z Aleksandrą Krajewską, absolwentką SGH nominowaną do Nagrody Absolwenckiej „Liderzy SGH” w kategorii absolwenci zagraniczni rozmawiają Andżelika Kuźnar i Paweł Kasprowicz.
Prof. Paweł Kubicki o zdalnej szkole: edukacyjnie stracił każdy
O tym, że dłuższe przerwy w nauce nie służą dobrze szkolnym osiągnięciom było wiadomo od dawna, choć głównie w kontekście wpływu wakacji. O tym, jak wpłynęła na uczniów zdalna szkoła będziemy się dowiadywać w kolejnych latach, ale pewne rzeczy już wiadomo. Zdalne nauczanie to generator nierówności i masa problemów, dla osób już mających kłopoty z nauką, żyjących w trudnych warunkach, czy ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – ocenia prof. Paweł Kubicki z Instytutu Gospodarstwa Społecznego SGH, powołując się na wyniki badań, debatę publiczną oraz obserwację społeczną.
Dr Paweł Strzelecki o sytuacji na polskim rynku pracy: czeka nas spowolnienie w rozwoju karier
Przepełnione budynki biurowców można obecnie obejrzeć jedynie na filmach. Ostatnie światowe wydarzenia zmusiły rynek pracy do zreformowania się. O tym, w jakim kierunku odbyły się te zmiany i z jakimi konsekwencjami się to wiąże mówi dr Paweł Strzelecki przed debatą w ramach „Czwartkowych Spotkań SGH”.
SIERPIEŃ
Prof. Piotr Wachowiak został przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich
24 sierpnia 2020 r. prof. dr hab. Piotr Wachowiak, rektor-elekt SGH, został przewodniczącym Konferencji Rektorów Uczelni Warszawskich.
Czy finanse gospodarstw domowych są gotowe na pandemię koronawirusa?
Czy gospodarstwa domowe były przygotowane na pandemię koronawirusa? Jaka jest rola edukacji finansowej w tym zakresie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule, przygotowanym na potrzeby poszerzania świadomości ekonomiczno-finansowej społeczeństwa, na podstawie badania realizowanego w Katedrze Systemu Finansowego KZiF.
Prof. Kozłowski: trzy cechy wyróżniają SGH na tle innych uczelni w Polsce
W sobotę 14 marca 2020 r. SGH wirtualnie odwiedzą setki maturzystów z całej Polski, zainteresowanych ofertą studiów w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Co wyróżnia SGH na tle innych uczelni w Polsce i dlaczego, to właśnie z nią warto związać swoje edukacyjne, a także zawodowe ścieżki rozwoju wyjaśnia prorektor ds. dydaktyki i studentów, prof. Krzysztof Kozłowski.
WRZESIEŃ
Nowe władze SGH rozpoczynają kadencję
1 września 2020 r. czteroletnią kadencję rozpoczyna nowy zespół rektorski Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Uczelnią kierować będzie rektor prof. Piotr Wachowiak we współpracy z prorektorami prof. Romanem Sobieckim, prof. Agnieszką Chłoń-Domińczak, prof. Krzysztofem Kozłowskim oraz prof. Jackiem Prokopem.
Nagroda Gospodarcza SGH przyznana!
9 września, podczas uroczystej gali na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, Nagrodę Gospodarczą SGH otrzymał Zbigniew Jagiełło, prezes Banku PKO BP. Pamiątkową statuetkę wręczył laureatowi rektor prof. Piotr Wachowiak.
Raport SGH i Forum Ekonomicznego 2020
Już od trzech lat w dniu inauguracji Forum eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prezentują raport, w którym przedstawiają wybrane problemy i wyzwania stojące przed krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna publikacja zawiera podsumowanie reform społecznych i gospodarczych, jakie dokonały się w Polsce oraz regionie EŚW w ciągu ostatnich 30 lat.
Strefa SGH na Forum Ekonomicznym w Karpaczu – podsumowanie wydarzenia
W dniach 8-10 września 2020 r. odbyło się Forum Ekonomiczne. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie po raz kolejny była partnerem merytorycznym tego wydarzenia.
PAŹDZIERNIK
Rektor SGH: skoncentrujemy się na pięciu kluczowych obszarach rozwoju uczelni
W tej czteroletniej kadencji chcemy skoncentrować się na następujących kluczowych obszarach o strategicznym znaczeniu dla naszej uczelni: potencjale naukowym, nowoczesnej dydaktyce, przyjaznym środowisku pracy, zrównoważonym rozwoju oraz integracji wspólnoty akademickiej – mówił rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Piotr Wachowiak. Zapraszamy do lektury pełnego wystąpienie rektora z okazji inauguracji roku akademickiego 2020/2021, 7 października 2020 r.
Grupa LUX MED w Klubie Partnerów SGH
8 października do Klubu Partnerów SGH dołączyła największa polska firma świadcząca usługi medyczne – Grupa LUX MED. Tego dnia pamiątkową tabliczkę w gmachu głównym uczelni odsłonili wspólnie prezes Anna Rulkiewicz oraz rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. Piotr Wachowiak.
Sytuacja na rynku kredytowym. Banki jeszcze ostrożniej przyznają kredyty
Duża niepewność związana z przebiegiem pandemii Covid-19 coraz mocniej wpływa na niepokoje społeczne i gospodarkę, w tym także na sektor bankowy. O to, jak wygląda sytuacja na rynku kredytowym w trzecim kwartale 2020 r., zapytaliśmy prof. Waldemara Rogowskiego, wicedyrektora Instytutu Finansów Korporacji i Inwestycji oraz głównego analityka Biura Informacji Kredytowej.
LISTOPAD
Studenci SGH z grantem na promocję przedsiębiorczości
Studenckie Koło Naukowe Biznesu postanowiło wyjść ze swoim projektem High School Business Challenge poza granice Polski i promować przedsiębiorczość w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Na realizację tego ambitnego celu organizacja pozyskała spore środki z Funduszu Wyszehradzkiego.
Jak ratować zagrożoną gospodarkę? „Pomagajmy, nie szkodząc”
Mamy dziś dwa kryzysy. Kryzys medyczny i kryzys niepewności. Nikt – nie tylko w Polsce – nie był w stanie przewidzieć tego, jak bardzo jesienna fala pandemii dotknie świat. Nadal, mimo że wiemy o koronawirusie więcej niż wiosną, rządom i społeczeństwu towarzyszą niepewność oraz pytanie, jak przeciwdziałać epidemii, by nie doprowadzić do katastrofy medycznej i gospodarczej – mówił Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, podczas Czwartkowego Forum SGH.
Zachowania zakupowe Polaków na przykładzie branży odzieżowej. Czy pandemia COVID-19 je zmieni?
Ubrania są kategorią produktów, które nie tylko zaspokajają podstawowe potrzeby, ale spełniają też wiele dodatkowych funkcji, m.in. umożliwiają wyrażenie osobowości czy podkreślenie statusu społecznego. Jakie czynniki sprawiają, że decydujemy się na zakup odzieży? Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na zachowania konsumentów?
GRUDZIEŃ
Nowa przestrzeń coworkingowa w SGH dzięki Accenture
Firma Accenture, członek Klubu Partnerów SGH, stworzyła nowoczesną i funkcjonalną przestrzeń coworkingową w bibliotece. Wnętrze będzie służyło do pracy zespołowej po powrocie studentów na uczelnię. Przestrzeń została zaaranżowana tak, aby w jak największym stopniu oddawała warunki pracy w siedzibach liderów nowych technologii.
Z gabinetu rektora SGH: za nami bardzo intensywne trzy miesiące pracy
Przypadła mi w udziale przyjemność napisania pierwszego tekstu do nowo utworzonego działu Gazety SGH, nazwanego przez nas „Z gabinetów władz SGH”. Co tydzień, w każdy piątek w rubryce tej publikowane będą – kolejno – artykuły moje, prorektorów, dziekanów studiów i szkoły doktorskiej oraz kanclerza naszej uczelni. Jestem przekonany, że teksty te będą dobrym źródłem informacji o zadaniach, jakie każdy z nas realizuje oraz o procesach, w których uczestniczymy.
Komunikat Konferencji Rektorów Uczelni Ekonomicznych (KRUE)
Komunikat w sprawie organizacji kształcenia w semestrze letnim w roku akademickim 2020/2021.