3 grudnia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. Tym razem rpzmawialiśmy o polskim eksporcie po pandemii. W dyskusji udział wzięli Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, oraz prof. Eliza Przeździecka, dyrektor Instytutu Ekonomii Międzynarodowej SGH.
Tematem dzisiejszego Czwartkowego Forum SGH będzie pytanie „Polski eksport po pandemii”. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, polski eksport w III kwartale 2020 r. wzrósł aż o 2 proc. rok do roku, i to w sytuacji załamania globalnego handlu na poziomie 5,1 proc. w tym samym okresie. Obecnie, między innymi dzięki silnemu eksportowi, polska gospodarka notuje znacznie płytsze załamanie niż większość gospodarek europejskich. Eksport staje się tarczą i głównym motorem napędowym polskiej gospodarki.
- Z czego wynika siła polskich eksporterów i rosnący popyt na polskie produkty na świecie?
- Jak zmienia się struktura polskiego eksportu?
- Czy mamy szansę poprawić swoją pozycję w światowym handlu dzięki rekonfiguracji łańcuchów dostaw po pandemii?
- Jak chronić polskich eksporterów przed skutkami globalnego spowolnienia?
- Jakie formy wsparcia pozwolą na zmniejszenie niepewności związanej z pandemią i dalszą ekspansję polskich produktów na świecie?
W spotkaniu udział wezmą:
– Grzegorz Słomkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu,
– prof. Eliza Przeździecka, dyrektor Instytutu Ekonomii Międzynarodowej SGH.
Rozmowę poprowadzi Bartosz Majewski, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH.
Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt SGH oraz Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat bieżących problemów gospodarczych i społecznych w kraju i na świecie. Projekt ma służyć wsparciu praktyków życia gospodarczego w podejmowaniu optymalnych decyzji biznesowych, poprzez dostarczanie analiz aktualnych trendów i zjawisk oraz metod reagowania na nie. Do udziału w spotkaniach będziemy zapraszali ekspertów, a skoncentrujemy się na takich tematach, jak innowacyjność, procesy migracyjne, energetyka odnawialna, systemy emerytalne, koniunktura gospodarcza, a także najpoważniejsze skutki pandemii COVID-19 na płaszczyźnie zdrowotnej, społecznej i gospodarczej.