Czwartkowe Forum SGH: Wyzwania branży motoryzacyjnej – gdzie się podziały samochody?
2 grudnia 2021 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Czwartkowe Forum SGH. W dyskusji udział wzięli Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz dr Michał Wolański, adiunkt w Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Światowa branża motoryzacyjna jest w trudnej sytuacji. Produkcja gwałtownie wyhamowała, a na nowy samochód trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Wszystkiemu winne są zaburzenia w łańcuchach dostaw kluczowych komponentów. Największym problemem jest niedostępność półprzewodników, blokująca produkcję samochodów. Cierpią z tego powodu nie tylko klienci. Ogromne przestoje w produkcji pozbawiają pracy całe zakłady, podgrzewając debatę o potencjalnych zwolnieniach i problemach dostawców oraz całej zależnej od produkcji aut branży automotive. Mimo załamania, motoryzacja pozostaje jednym z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki, odpowiadającym za 9,5% wartości produkcji sprzedanej w przetwórstwie przemysłowym. Oprócz obecnych problemów przed branżą stoją również wyzwania długofalowe, które wymagają ogromnych nakładów i reorganizacji modelu działania. Komisja Europejska zaproponowała obniżenie do 2030 roku emisji dla samochodów osobowych o 55 proc. w stosunku do 2021 roku a do 2035 roku o 100 proc. To ogromne wyzwanie dla branży, która musi w krótkim czasie przestawić się na produkcję całkowicie zeroemisyjnych napędów.
- W jakiej kondycji jest obecnie światowa branża motoryzacyjna?
- Czy w najbliższym czasie możliwe jest przywrócenie zerwanych łańcuchów dostaw i powrót do normalnego poziomu produkcji?
- Czy konieczna jest, przy wsparciu państw UE, relokacja produkcji kluczowych komponentów do Europy w celu zapewnienia ciągłości produkcji i bezpieczeństwa w zakresie strategicznych surowców?
- Czy branża automotive jest przygotowana do wdrażania programu „Fit for 55”?
- Jakie inwestycje w infrastrukturę i zmiany legislacyjne są konieczne, aby zmiana w kierunku zeroemisyjnych samochodów była możliwa w tak krótkim czasie?
Zapraszamy do obejrzenia rozmowy
Czwartkowe Forum SGH, wspólny projekt Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie i Forum Ekonomicznego, to cykl debat online na temat najważniejszych problemów gospodarczych, biznesowych i społecznych w kraju i na świecie. Jego celem jest zainicjowanie wymiany opinii na najbardziej istotne kwestie ekonomiczne pomiędzy przedstawicielami świata nauki i praktyki gospodarczej, omówienie aktualnych trendów i zjawisk gospodarczych, najistotniejszych wyzwań biznesowych oraz ich konsekwencji i skutków z perspektywy regionu, kraju, poszczególnych branż, przedsiębiorstw, jak również gospodarstw domowych. Osoby i instytucje zainteresowane udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii SGH, e-mail: cpitt@sgh.waw.pl.