Erasmus+ w Uniwersytecie Fudan w Szanghaju.
Państwo Środka w ciągu kilku ostatnich lat przekształciło się z importera w eksportera kapitału. Inicjatywa „One Belt, One Road” (OBOR) przypomina plan Marshalla (European Recovery Program), lecz rozprzestrzenienie kapitału na zewnątrz wymaga jego nadzorowania i tutaj pojawia się potrzeba rewizji finansowej w różnych reżimach prawnych i gospodarczych. Chińczycy wydają się dostrzegać tę potrzebę i stąd moja wizyta naukowa w szanghajskim Fudanie w ramach programu Erasmus+.
Szanghaj, miasto same w sobie piękne i zamożne, jest zarówno centrum technologiczno-produkcyjnym, jak i intelektualnym. Uniwersytet Fudan to jedna z wielu szkół wyższych mająca swoją siedzibę w tym mieście. Uczelnia należy do ścisłej czołówki w rankingach chińskich uniwersytetów i jak na tamtejsze warunki jest szkołą średniej wielkości (w Polsce byłby określony jako bardzo duży uniwersytet).
Na Uniwersytecie Fudan miałem przyjemność poprowadzić zajęcia z audytu dla mieszanej grupy doktorantów oraz magistrantów. Na wyraźną prośbę uczestników wykładu został on sprofilowany w stronę biznesową. To być może pierwsze moje spostrzeżenie: o ile chińscy studenci byli doskonale przygotowani pod względem warsztatowym, o tyle wykazywali o wiele większe zainteresowanie kwestiami pragmatycznymi niż koncepcjami teoretycznymi. Podobnie jak w SGH w Fudanie do zajęć zastosowałem niezbędnik, aczkolwiek z uwagi na różnicę czasu oraz chiński ogólny firewall praca z systemem była powolna. Studenci chińscy realizowali na zajęciach także projekty wideo. Tym razem zwycięski projekt to dyskusja o skutkach wprowadzenia sztucznej inteligencji do procesu rewizji autorstwa Qiany Yutong.
Fudan jest zorganizowany w szkołach (odpowiedniki kolegiów SGH). Istnieją trzy oddzielne szkoły: zarządzania, przedsiębiorstwa i ekonomii, przy czym podobnie jak w SGH zarządzanie przestrzenią jest scentralizowane. Sale prócz standardowego wyposażenia mają także wejściowe elektroniczne tablice informacyjne zawierające informacje o prowadzonych zajęciach. Zajęcia odbywają się raczej w mniejszych grupach, a testy przeprowadzane z zajęć na zajęcia to typowa procedura. Zasoby elektroniczne biblioteki są przedmiotem zazdrości licznego grona przyjeżdżających ekonometryków. Powierzchnia kampusu jak na warunki polskie jest olbrzymia, dość powiedzieć, że rozciąga się na przestrzeni trzech stacji metra, a nie jest to jedyny kampus w obrębie miasta. Charakterystyczną cechą kampusu jest zieleń i zapach – niesamowita mieszanka kwiatów i orientalnej kuchni.
Chiny to także dziedzictwo kulturowe świata, właściwie jedyna antyczna cywilizacja funkcjonująca nieprzerwanie do dziś. Szanghaj przyjeżdżającym oferuje kilka intertemporalnych przygód jak Lu Garden – przepiękny system zabudowy ogrodowej czy Zhujiajiao – Wenecja Wschodu, stare miasto zbudowane z wykorzystaniem transportu wodnego. Dla miłośników techniki oferuje największy system metra na świecie, drugi najwyższy budynek na świecie i wszechobecną elektryfikację transportu kołowego. Ci preferujący raczej przygody kulinarne mogą skosztować lokalnych pierogów, żab, kaczek, skorpionów i bogatej fauny i flory morskiej czy też zielonych ciastek o wyglądzie rodem ze Shreka, acz smacznych. Chiny to państwo duże kolorowe i kontrastowe, być może destynacja warta rozpatrzenia.
DR Piotr Staszkiewicz, Zakład Badań nad Bankructwami Przedsiębiorstwa SGH
Uniwersytet Fudan, Szanghaj Fudan University in Shanghai www.fudan.edu.cn/en