Półka Zaleskiej
Co na swoją listę lektur nadobowiązkowych powinien wpisać każdy student i pracownik naukowy SGH - propozycje profesor Małgorzaty Zaleskiej.
Swoje lektury obowiązkowe z pewnością znasz, ale czy wiesz, po jakie jeszcze książki warto sięgnąć, by zyskać szersze spojrzenie na interesującą Cię dziedzinę wiedzy i nauki jej pokrewne? Wybitne postaci polskiej i światowej ekonomii podpowiadają, co na swoją listę lektur nadobowiązkowych powinien wpisać każdy student i pracownik naukowy SGH. Oto propozycje profesor Małgorzaty Zaleskiej.
MAŁGORZATA ZALESKA (RED. NAUK.),
Świat bankowości, Difin, 2018
Świat bankowości to blisko 650-stronicowe dzieło ukazujące rzetelną wiedzę i aktualne trendy zarówno w bankowości komercyjnej, jak i sieci bezpieczeństwa finansowego. Książka wyróżnia się tym, że obok treści naukowych i praktycznych znajdują się w niej zadania i testy do samodzielnego rozwiązania.
JAMES RICKARDS, Wojny walutowe. Nadejście kolejnego globalnego kryzysu, Helion 2012
Dotychczasowe wojny światowe były krwawymi starciami milionowych armii. Kolejny globalny konflikt może się rozegrać wyłącznie na rynkach finansowych. Warto poznać opinie autora w tej kwestii, tym bardziej iż uczestniczył on w symulacjach przebiegu wojen walutowych.
MICHAEL LEWIS, Wielki szort. Mechanizm maszyny zagłady, Sonia Draga 2016
Dzięki tej książce mamy możliwość prześledzić kulisy wybuchu ostatniego globalnego kryzysu finansowego oraz poznać mechanizmy tworzenia i funkcjonowania współczesnych (toksycznych) instrumentów finansowych.
NASSIM NICHOLAS TALEB, Czarny łabędź, Kurhaus Publishing 2014
Nawet najmniej prawdopodobne ryzyko może się kiedyś zmaterializować. Czy zatem rozkład normalny to wielkie intelektualne oszustwo?
Czarny łabędź jest odpowiedzią.
BRETT KING, Bank 4.0. Banking everywhere, never at bank, Brett King 2018
Obrazowa i sugestywna wizja przyszłej bankowości, zmienionej pod wpływem nowoczesnych technologii, powinna zainteresować każdego korzystającego z usług finansowych.
Prof. dr hab. Małgorzata Zaleska jest dyrektorem Instytutu Bankowości SGH oraz przewodniczącą Komitetu Nauk o Finansach PAN. W dorobku naukowym i popularnonaukowym ma ponad 400 publikacji, przede wszystkim z zakresu stabilności systemu finansowego, funkcjonowania banków centralnych, nadzorów nad rynkiem finansowym, systemów gwarantowania środków finansowych na rynku finansowym oraz oceny sytuacji finansowej banków i przedsiębiorstw.
Swoją pracę naukowo-dydaktyczną od lat łączy z aktywnością w praktyce. Była m.in.: członkiem Komisji Nadzoru Bankowego, prezesem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego, pełnomocnikiem zarządu NBP ds. wprowadzenia euro w Polsce, przewodniczącą Komitetu Badań Ekonomicznych NBP, prezesem zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przewodniczącą Rady Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych.