W IV kwartale gospodarka zwalnia
Wartość barometru IRG SGH w IV kwartale 2021 r. wynosi -8,4 pkt., o 6,6 pkt. mniej niż w III kwartale b.r. W porównaniu do IV kwartału 2020 r. wartość barometru wzrosła o 14,5 pkt. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano spadek wartości większości składowych barometru, poza sektorem bankowym.
Wartość BARIRG jest o 2,9 pkt. niższa od średniej dla tej pory roku. Największy wpływ na spadek wartości barometru miał spadek wskaźnika nastrojów gospodarstw domowych o 16,9 pkt., co spowodowało spadek wartości barometru o 4,8 pkt. Spadki wskaźników koniunktury w przemyśle przetwórczym (o 5,9 pkt.) oraz budownictwie (o 9,8 pkt.) łącznie spowodowały spadek wartości barometru o 3,4 punktu. Spadek wartości wskaźnika koniunktury w handlu (o 6 pkt.) przyczynił się do zmniejszenia wartości barometru o 0,85 pkt. Wzrost wskaźnika koniunktury w sektorze bankowym o 15,1 pkt. zmniejszył spadek wartości barometru o 2,1 pkt.
W porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku wartość barometru zwiększyła się o 14,5 pkt. W dalszym ciągu działa efekt bazy. Wzrosty w skali roku odnotowano we wszystkich wskaźnikach, największe dla sektora bankowego (o 47,9 pkt.), budownictwa (o 21,5 pkt.), przemysłu (o 10,3 pkt.), gospodarstw domowych (o 4,2 pkt.) i handlu (o 3,1 pkt.).
Analiza zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach wskazuje na to, że koniunktura w gospodarce polskiej pogarsza się. Przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają narastające problemy ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej, zaopatrzeniem w surowce i materiały, wzrostem ich cen. Nastroje przedsiębiorców są pesymistyczne, co odzwierciedla się też w przewidywaniach na najbliższą przyszłość. Pogorszyły się także nastroje konsumentów, rosną obawy o przyszłą sytuację finansową. Gospodarka wchodzi w okres spowolnienia.