Pierwszy Ogólnopolski Kongres Restrukturyzacyjny

Podsumowanie badań naukowych na polu restrukturyzacji i sukcesów restrukturyzacyjnych w praktyce gospodarczej.

W dniach 20–21 czerwca 2018 r. odbył się w Gdańsku i Sopocie Pierwszy Ogólnopolski Kongres Restrukturyzacyjny. Szkołę Główną Handlową w Warszawie reprezentował dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie prof. dr hab. Roman Sobiecki, Uniwersytet Gdański prorektor prof. dr hab. Krzysztof Bielawski, a Politechnikę Gdańską dziekan Wydziału Zarządzania i Ekonomii prof. dr hab. Julita Wasilczuk. W komitecie organizacyjnym kongresu Uniwersytet Gdański reprezentował prof. dr hab. Paweł Antonowicz, Politechnikę Gdańską prof. dr hab. Przemysław Banasik i prof. dr hab. Błażej Prusak, a Szkołę Główną Handlową w Warszawie m.in. dr hab. Sylwia Morawska, prof. SGH, oraz prof. dr hab. Waldemar Rogowski.

W ramach kongresu ustanowiono Europejski Dzień Restrukturyzacji. W jego inauguracji wzięli udział m.in. prof. dr hab. Roman Sobiecki oraz prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Dotychczas w niewielkim stopniu nauka i praktyka życia gospodarczego realizowały ideę wspólnych działań na rzecz środowiska zajmującego się szeroko rozumianą restrukturyzacją przedsiębiorców. Z jednej strony stworzenie skutecznych mechanizmów współpracy przedsiębiorców w kryzysie, a z drugiej ochrona interesów wierzycieli wymagają podjęcia bardziej zintegrowanych działań w tym obszarze. Intencją organizatorów kongresu jest zapewnienie cykliczności spotkań wszystkich interesariuszy zajmujących się restrukturyzacją w celu wymiany dobrych praktyk, stworzenie centralnej bazy wiedzy oraz zapewnienie forum do dyskusji, wymiany poglądów i wypracowania najskuteczniejszych metod współpracy. Temu też ma służyć propagowana przez kongres idea wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk restrukturyzacyjnych w skali europejskiej, która to idea będzie miała także charakter cykliczny i została zainicjowana w ramach kongresu bezpośrednio po ogłoszeniu dnia 21 czerwca Europejskim Dniem Restrukturyzacji.

Kongres był przedsięwzięciem, w ramach którego po raz pierwszy dokonano podsumowania dotychczasowych badań naukowych i to zarówno z punktu widzenia prawa, ekonomii, jak i zarządzania na polu restrukturyzacji, ale także i sukcesów restrukturyzacyjnych w praktyce gospodarczej oraz w sądach powszechnych. W trakcie kongresu centralnym podmiotem eksploracji był przedsiębiorca, w szczególności mikro- i mały. Usługi restrukturyzacyjne, te biznesowe oraz sądowe, są najczęściej poza ich zasięgiem. Szanse na restrukturyzację mają bowiem przedsiębiorcy, którzy mogą opłacić koszty sądowy i przedsądowy. Poszukiwanie praktycznych rozwiązań dla mikro- i małych przedsiębiorców staje się w konsekwencji szczególnie istotne, stanowią oni bowiem podstawę funkcjonowania obrotu gospodarczego.

W pierwszym dniu kongresu zarówno naukowcy, jak i praktycy gospodarczy identyfikowali bariery oraz wyzwania w restrukturyzacji przedsiębiorców z perspektywy mikro- oraz makroekonomicznej. Ponadto w trakcie obrad omawiano systemy wczesnego ostrzegania przed bankructwem i upadłością, metody restrukturyzacji dotyczące wszystkich rodzajów przedsiębiorców.

Drugi dzień kongresu miał charakter naukowo-praktyczny. Zorganizowano warsztaty dla doradców restrukturyzacyjnych na temat oceny ekonomicznej planów restrukturyzacyjnych i warsztaty poświęcone przygotowaniu pre-packów, a także panel naukowy poświęcony zarządzaniu procesem restrukturyzacyjnym jako skutecznym narzędziem ochrony praw wierzycieli. Ponadto odbyło się seminarium z udziałem praktyków restrukturyzacyjnych z Polski oraz z zagranicy, w celu wymiany dobrych praktyk w tym zakresie.

Organizatorzy: Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Wydział Zarządzania oraz Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej, a także Europejski Kongres Finansowy.

Dodatkowe informacje na temat Kongresu Restrukturyzacyjnego znajdują się na stronie internetowej.