Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „The Third Global Conference on the History of Risk and Insurance”

W dniach 3-4 lipca 2025 r. w SGH odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „The Third Global Conference on the History of Risk and Insurance”. Wydarzenie jest kontynuacją i nawiązuje do dwóch poprzednich konferencji, które odbyły się w Sewilli w 2019 r. i w Bazylei w 2022 r. Trzecia konferencja poświęcona była ubezpieczeniom jako kluczowemu elementowi rozwoju społecznego, postępowi gospodarczemu, finansom, globalizacji i ogólnemu kapitalizmowi.
Na konferencji omawiano ryzyko i to, jak sobie z nim radziliśmy od wczesnych początków ludzkości do ery sztucznej inteligencji, lokalnie, regionalnie i międzynarodowo, z bliższym spojrzeniem na kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Ta szeroka perspektywa zachęcała do połączenia globalnej perspektywy z lokalnymi, mikrohistorycznymi percepcjami. Konferencja łączyła bowiem profesjonalistów biznesowych i naukowców z całego świata.
Jej celem było stworzenie przestrzeni do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także budowy relacji między teorią i praktyką w obszarze historii i rozwoju ubezpieczeń. Zorganizowanie Konferencji w SGH pozwoliło na zaprezentowanie niezwykle ciekawej i do tej pory nieznanej szerokiemu gronu historii rozwoju ubezpieczeń w Polsce i edukacji ubezpieczeniowej w SGH.
Konferencja zgromadziła ponad 100 uczestników, w tym przedstawicieli uniwersytetów i instytucji biznesowych z krajów, takich jak USA, Wielka Brytania, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Włochy, Ukraina, Chorwacja, Meksyk, Iran czy Wietnam. W ramach konferencji po prezentacji partnerów głównych PKO Ubezpieczenia i PZWU, których przedstawiciele opowiedzieli o historii ich działalności, odbył się panel dyskusyjny. Zastanawiano się nad rolą i znaczeniem historii rynków finansowych w kształtowaniu ich obecnego stanu. Przedyskutowano aspekty innowacyjności sektora ubezpieczeń w aspekcie historycznym, teraźniejszym oraz przyszłym. Podkreślono zarówno sukcesy, jak i porażki, jakie miały miejsce w przeszłości.
Następnie prof. Giovanni Ceccarelli z Uniwersytetu w Mediolanie wygłosił niezwykle ciekawy wykład dotyczący rozwoju ubezpieczeń morskich we Florencji w okresie renesansu. Z wystąpienia dowiadujemy się na przykład, że już w tamtych czasach składka za niektóre kontrakty przewozowe liczona była w zależności od długości tras. Podobnie jak obecnie (co uważane jest za innowację) w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych wycenianych w systemie pay as you drive. Drugim głównym mówcą była Irma Dugelby Pointelin, dyrektor Muzeum Ubezpieczeń z Meksyku, która przybliżyła problem ryzyk katastroficznych, w szczególności ryzyka trzęsienia ziemi, jakże istotnego w Meksyku. Opowiedziała o historii oceny tego ryzyka oraz rozwoju towarzystw specjalizujących się w ochronnie przed skutkami trzęsień ziemi.
FOT. Piotr Potapowicz, SGH
Poza wykładami gościnnymi w ramach konferencji odbyło się sześć sesji naukowych. W ramach sesji poruszano problemy dotyczące np. ubezpieczania niewolników (produkty i sposoby kwantyfikacji ryzyka), rozwoju ubezpieczeń wzajemnych w USA, historycznych aspektów rozwoju ubezpieczeń na ziemiach polskich i w Europie Środkowej i Wschodniej. Profesor Adam Śliwiński przybliżył historię powołania pierwszego wydziału ubezpieczeń na ziemiach polskich, co miało miejsce w SGH w 1917 r. Omawiano kwestie związane z rozwojem ubezpieczeń społecznych w krajach, takich jak Meksyk czy Iran. Skupino się także na historycznej i obecnej analizie potrzeb klienta zakładów ubezpieczeń. Dodatkowo, poruszano tematy związane z przyszłością rynku ubezpieczeniowego w szczególności z postępującą cyfryzacją. W trakcie prezentacji referatów oraz dyskusji zwrócono uwagę na: istotną rolę doświadczeń historycznych w kreacji współczesnego rynku ubezpieczeń czy prostotę konstrukcji dawnych polis oraz ogólnych warunków ubezpieczenia, podkreślono np. że dawne OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) nie zawierały słownika pojęć, a mimo to były przejrzyste i dla wszystkich zrozumiałe.
Wiele rozwiązań, które dziś w ubezpieczeniach uważa się za innowacyjne, funkcjonowało już w przeszłości, jak np. naliczanie składek w zależności od długości trasy transportowanego ładunku (na lądzie lub na morzu). Na konferencji podkreślono także znaczenie rozwoju edukacji ubezpieczeniowej na ziemiach polskich (pierwsza publikacja z zakresu ubezpieczeń powstała już w 1840 r., a w 1917 r. powołano do życia pierwszy wydział ubezpieczeń w ówczesnej SGH). Zwrócono uwagę, że współczesne zakłady ubezpieczeń powinny czerpać z doświadczeń historycznych, by nie powielać popełnionych kiedyś błędów, lecz naśladować dawne sukcesy. Ponadto powstała inicjatywa zorganizowania historycznej wystawy prezentującej dorobek ubezpieczeniowy na ziemiach polskich, swoje podwoje udostępnią zagraniczne muzea ubezpieczeniowe jak np. Muzeum CUSO w Meksyku. Istnieje bowiem wielka potrzeba kultywowania historycznego dorobku ubezpieczeniowego w celu popularyzacji wiedzy i podstawowych zasad, które stanowią bazę dla współczesnego biznesu ubezpieczeniowego.
Po części merytorycznej odbył się niezwykły koncert sopranistki Marysi Kopińskiej, studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina przy akompaniamencie pianisty dr. Miszy Kozłowskiego. Wszystkim serdecznie dziękuję za wspaniały wkład w sukces konferencji.
Zachęcamy do obejrzenia wywiadu:
Konferencja została zorganizowana przez Katedrę Ryzyka i Ubezpieczeń SGH we współpracy z Katedrą Ubezpieczeń z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz Center for the Study of Insurance Regulation St. John’s University z Nowego Jorku. Głównymi partnerami Konferencji byli PKO Ubezpieczenia oraz TUW PZUW. Dodatkowo w ramach sponsorów i instytucji wspomagających organizację wydarzenia znaleźli się Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, kancelaria prawna GreenbergTraurig oraz Muzeum Ubezpieczeń z Londynu, Muzeum Ubezpieczeń z Mediolanu i Muzeum Ubezpieczeń CUSE z Meksyku.
Konferencję objął swoim patronatem JM Rektor SGH oraz JM Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. W skład komitetu naukowego weszli przedstawiciele najważniejszych krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych zajmujących się ubezpieczeniami tj. Uniwersytet w Bazylei, University of Hull w Wielkiej Brytanii, Vrije Universiteit w Holandii, Greenberg Traurig, P.A. w USA, University of Augsburg w Austrii, Tokyo Keizai University w Japonii i Centro de Investigación y Docencia Económica (CIDE) w Meksyku.
prof. dr hab. Adam Śliwiński, kierownik Katedry Ryzyka i Ubezpieczeń, dyrektor Instytutu Ryzyka i Rynków Finansowych, Kolegium Zarządzania i Finansów SGH



















