Włącz się i pomagaj, czyli jak zmieniamy oblicze wolontariatu

Włączeni powstali z myślą o osobach, które chciałyby zaangażować się w wolontariat, ale nie wiedzą jak zacząć. Chcemy sprawić, aby dołączenie do akcji wolontariackiej było tak proste jak zamówienie paczki przez Internet. Jednak aby było to możliwe, pracujemy również nad ewolucją w działaniu organizacji i fundacji.

Miesiące spędzone w pandemicznej izolacji były dla nas nie tylko ograniczeniem, ale również szansą na przemyślenie nowych pomysłów. Jednym z nich jest inicjatywa Włączeni. Działając w organizacjach studenckich i społecznych zaobserwowaliśmy wiele wyzwań, z którymi te organizacje się borykają. Rekrutacja wolontariuszy, pozyskiwanie partnerów, sprawne zarządzanie zespołem. Po drugiej stronie są wolontariusze, którzy chcą pomagać, ale nie zawsze wiedzą jak i gdzie. Widzieliśmy jak ludzie mający ogromny zasób energii i chęci do realizacji ambitnych celów wypalali się na walce z problemami dnia codziennego i postanowiliśmy je rozwiązać.

Analiza „własnego podwórka”. Dlaczego SGH?

Zaczęliśmy od analizy naszego podwórka. Dlaczego SGH to uczelnia, która jako jedyna w Polsce może pochwalić się tak rozwiniętą siecią organizacji studenckich? Dlaczego jedni studenci poświęcają swój wolny czas na działalność społeczną, a inni nie? Czy po ukończeniu studiów kontynuują działalność w organizacjach III sektora, czy może swoje doświadczenia z wolontariatem kończą wraz z uzyskaniem dyplomu? Pierwsze odpowiedzi, które uzyskaliśmy od znajomych, pokryły się z naszymi przewidywaniami, jednak nie obyło się bez niespodzianek.

Jedna odpowiedź powtarzała się zawsze: „nie mam czasu”. Ale chyba każdy z nas dobrze zna tą wymówkę. Przypomnijcie sobie, gdy ostatnim razem chcieliście umówić się ze znajomym lub znajomą. Pomijając popularne dziś „przykro mi, jestem na kwarantannie”, na drugim miejscu jest „nie mam czasu”. Tak naprawdę pod tą formułką kryją się inne przeszkody, więc nie poddawaliśmy się i drążyliśmy dalej. „W czasie studiów udawało Ci się znaleźć kilka godzin na wolontariat, co się zmieniło? Jaką teraz widzisz największą barierę?”. Bingo. Okazało się, że problemem nie jest sam wolontariat. Ludzie z chęcią spędziliby popołudnie lub weekend pomagając innym, w szczególności w towarzystwie znajomych. Problemem jest znalezienie odpowiedniej organizacji oraz skontaktowanie się z nią. Gdzie szukać takich organizacji? Czy na pewno mnie potrzebują? Nie chcę do niczego się zobowiązywać, czy mogę pomóc jednorazowo? Najwyższy czas na wyciągnięcie wniosków z analizy naszego podwórka.

Jak projekt „ Włączeni” pomaga wolontariuszom i organizacjom III sektora?

Organizacje studenckie na SGH doskonale sobie radzą w rozwiązywaniu tych problemów. Są dostępne na wyciągnięcie ręki. Niemal codziennie można (było) je spotkać na Auli Spadochronowej i każdy chętny mógł w przerwie między zajęciami zapytać, na czym polega działalność. Nasi znajomi publikują w mediach społecznościowych informacje o projektach, w których biorą udział, oraz o sukcesach, które udaje im się osiągać. Mówiąc uczelnianym językiem, minimalizowana jest asymetria informacji. I to było pierwsze założenie Włączonych – dostarczmy wolontariuszom wszystkie niezbędne informacje. Zminimalizujmy czas, który sami będą musieli poświęcić na znalezienie możliwości wolontariatu.

Nie zapominajmy, że Włączeni nie są tylko dla wolontariuszy. Jesteśmy też dla organizacji III sektora. Największym problemem, na który zwracały uwagę organizacje, było właśnie dotarcie z propozycją wolontariatu do osób chętnych do działania. Chcemy pomóc organizacjom w planowaniu zapotrzebowania na wolontariuszy, a następnie w przeprowadzaniu rekrutacji i kontakcie z wolontariuszami. Wyzwanie jest duże, ale mamy na nie pomysł.

Platforma „ Włączeni”

Odpowiedzią na problemy obu stron jest platforma Włączeni. Jej zadanie jest proste – łączenie ludzi chcących działać z organizacjami, które takich ludzi potrzebują, oraz usuwanie każdej bariery, która istnieje pomiędzy tymi dwoma stronami. Wolontariuszu, nie wiesz jak będą wyglądać Twoje zadania? Wszystkie szczegóły znajdziesz w ofercie organizacji, a o wrażenia możesz zapytać innych użytkowników Włączonych, którzy już w danym miejscu byli, lub po prostu przeczytać ich opinie. Organizacjo, nie wiesz jakie kompetencje posiada wolontariusz? Możesz sprawdzić, w jakich innych wolontariatach brał udział.

Włączeni mają być również platformą e-learningową. Korzystając z doświadczenia osób będących w zespole Włączonych oraz innych, którzy wspierają nas merytorycznie, chcemy zbudować bazę wiedzy dotyczącą działalności wolontariackiej. Wśród materiałów znajdą się treści dotyczące współpracy w zespole, zarządzania projektami społecznymi czy umiejętności miękkich. W tworzeniu materiałów współpracujemy z prof. Mateuszem Juchniewiczem, Kierownikiem Katedry Zarządzania Projektami. Baza ma mieć postać uporządkowanych kursów oraz szkoleń. Członkowie platformy, realizując szkolenia oraz biorąc udział w wolontariatach, będą budować swego rodzaju CV. Na platformie e-learningowej znajdą się również materiały skierowane do osób zarządzających organizacjami III sektora.

Do rozwiązania pozostaje jeszcze jeden problem – wolontariusze preferują pojedyncze akcje, a organizacje wolą długookresową współpracę. Trzeba ich jakoś pogodzić.

Nasz pomysł zakłada zmianę dotychczasowego wymiaru wolontariatu. Razem z organizacjami III sektora pracujemy nad zbudowaniem systemu zadaniowego. Za pomocą prostych, jednorazowych zadań chcemy zaangażować osoby, które nigdy nie działały w wolontariacie. Liczymy, że takie podejście znacząco ułatwi nawiązywanie relacji pomiędzy wolontariuszem a organizacją. Szczegóły zadań oraz ich termin realizacji będą widoczne w aplikacji Włączeni. Zaangażowanie wolontariuszy planujemy budować za pomocą grywalizacji, czyli systemu punków i nagród, którymi użytkownik będzie nagradzany za wykonywanie zadań. Zebrane punkty będą służyć do odblokowywania kolejnych modułów na platformie e-learningowej. Dzięki temu wolontariusz będzie zdobywać nie tylko doświadczenie, ale również wiedzę.

Podczas II ogólnopolskiej konferencji naukowej z cyklu „Wyzwania nauk o zarządzaniu projektami” pt. „Społeczna odpowiedzialność działalności projektowej.”, która odbyła się 8 grudnia 2020 r, mieliśmy przyjemność podzielić się wnioskami płynącymi z pierwszych działań Włączonych. Mówiliśmy m.in. o badaniach, które przeprowadziliśmy pośród wolontariuszy i organizacji III sektora oraz o pierwszych krokach, które stawiamy jako Włączeni.

Gdzie już działamy?

Mimo że stworzenie aplikacji to wciąż kwestia co najmniej kilku miesięcy, nasze działania możecie już dzisiaj obserwować w mediach społecznościowych. W październiku na Facebook’u powstał fanpage Włączeni oraz grupa Włącz się i pomagaj w Warszawie, która stanowi MVP tworzonej przez nas aplikacji. Na grupie można znaleźć pierwsze oferty wolontariatu, zarówno stacjonarne, jak i w formie online.

Fanpage na Facebook: https://www.facebook.com/wlaczeni/

Grupa z ogłoszeniami dla wolontariuszy: https://www.facebook.com/groups/wlaczeniwarszawa/