Doktoranci: Dbamy o rozwój całej społeczności

Rada Samorządu Doktorantów realizuje kolejne projekty na rzecz społeczności doktoranckiej SGH.

Od początku 2018 r. nowa Rada Samorządu Doktorantów realizuje kolejne projekty na rzecz społeczności doktoranckiej SGH. Spektrum ukończonych do tej pory działań jest dość szerokie. Zaczęło się od zorganizowania warsztatu dotyczącego pisania i publikowania artykułów naukowych. Szkolenie przeprowadził Adrian Grycuk – absolwent SGH i doktorant w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, analityk w Biurze Analiz Sejmowych, sekretarz kwartalnika „Studia BAS”, który przedstawił słuchaczom spektrum zagadnień związanych z publikowaniem artykułów i widocznością w sieci. Kolejnym godnym uwagi wydarzeniem było spotkanie z dr Katarzyną Jarecką z Narodowego Centrum Nauki, która przybliżyła nam tajniki aplikowania o środki w ramach programu Preludium.

Nie zapominaliśmy także o integrowaniu środowiska doktorantów poza zajęciami na uczelni. Doskonałą okazją do rozmowy w mniej formalnych okolicznościach było spotkanie wielkanocne czy majowe śniadanie z rektorem SGH. Zasiedliśmy do jednego stołu z rektorem prof. Markiem Rockim oraz prorektorem ds. nauki i zarządzania prof. Piotrem Wachowiakiem, by porozmawiać o sprawach dla nas ważnych.

Nie próżnowaliśmy również w okresie wakacyjnym. W sierpniu został uruchomiony intensywny kurs języka angielskiego na dwóch poziomach: B2+ oraz C1+. Natomiast we wrześniu odbyło się szkolenie ze statystycznej analizy danych przeprowadzone przez firmę Predictive Solutions.

Uczestniczymy w inicjatywach mających realny wpływ na poprawę funkcjonowania Szkoły Głównej Handlowej jako organizacji, której jesteśmy członkami. Mamy swoich reprezentantów w Komisji Rektorskiej ds. Opracowania Projektu Strategii Rozwoju SGH, a także w Komisji ds. Społecznej Odpowiedzialności SGH. Niezwykle istotny jest dla nas udział w projektach służących rozwojowi naszej Alma Mater, bo to bezpośrednio wpływa na warunki, w jakich będziemy studiować.

Zasadnicze znaczenie ma także kształtowanie właściwych relacji z otoczeniem. Jesteśmy aktywnymi członkami ogólnopolskich organizacji doktoranckich. Mamy swoich delegatów m.in. w Krajowej Reprezentacji Doktorantów, Warszawskim Porozumieniu Doktorantów oraz Porozumieniu Doktorantów Nauk Humanistycznych i Społecznych. Rozmawiamy o sprawach istotnych dla nas wszystkich.

Jednak tym, na czym nam najbardziej zależy, jest zaproszenie Was, Drodzy Koledzy i Koleżanki, do kontaktu z nami. By właściwie wywiązywać się ze swoich obowiązków, musimy poznać Wasze problemy i spostrzeżenia. Doskonałą okazją do rozmowy o planach na przyszłość będzie kolejne śniadanie z rektorem organizowane w czwartek, 25 października br., o godz. 8.00 w Klubie Profesorskim „Jajko”. Serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do konstruktywnego dialogu. Chętnie wysłuchamy Waszych opinii i opowiemy o naszych pomysłach na projekty. Gorąco wierzymy, że wspólnymi siłami możemy zrobić sporo dobrego!

Wzięliśmy na siebie potężne zobowiązanie za losy nie tylko nas samych, ale wszystkich doktorantów Szkoły Głównej Handlowej i staramy się z niego wywiązać, najlepiej jak potrafimy. Dzięki przychylności ze strony władz uczelni możemy realizować rozmaite inicjatywy służące rozwojowi nas wszystkich. A tych działań było naprawdę sporo w ostatnich miesiącach.

Jan M. Janiszewski, Przewodniczący Samorządu Doktorantów SGH

Gorąco zachęcamy do aktywnego dialogu i śledzenia naszej strony na Facebooku.