SGH poszerza kompetencje w obszarze ESG – dwa nowe porozumienia

czworo gości na panelu

5 września br. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie zawarła dwa porozumienia z Polskim Stowarzyszeniem ESG oraz portalem ESG.pl, będące elementem dalszego rozwoju kompetencji SGH w obszarze zrównoważonego rozwoju i ESG. Porozumienia podpisano w Strefie SGH podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu. 

„Odpowiedzialność społeczna i zrównoważony rozwój to fundamenty, na których powinniśmy budować przyszłość biznesu. Współpraca SGH z Polskim Stowarzyszeniem ESG – największą polską organizacją pozarządową działającą w obszarze ESG oraz z wiodącym w tej dziedzinie portalem internetowym ESG.pl umożliwi naszej uczelni nie tylko wzbogacenie programu kształcenia, ale także będzie mieć realny wpływ na kształtowanie postaw i działań, które przyczynią się do zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki i społeczeństwa – powiedział rektor i profesor SGH dr hab. Piotr Wachowiak. – Podpisane porozumienia są kontynuacją przedsięwzięć, jakie nasza uczelnia podejmuje w ramach Inicjatywy ESG – wspólnego projektu SGH i Forum Ekonomicznego uruchomionego na Forum w 2022 roku, którego celem jest stworzenie platformy do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie prowadzenia działalności zgodnej z zasadami ESG”. 

Celem porozumienia zawartego z Polskim Stowarzyszeniem ESG jest rozwijanie współpracy, która przyczyni się do zwiększenia dostępności wiedzy z zakresu zrównoważonego rozwoju i ESG, jej popularyzacja i promocja wśród studentów SGH oraz partnerów biznesowych, z którymi SGH oraz Stowarzyszenie nawiążą współpracę. 

Polskie Stowarzyszenie ESG to największa w naszym kraju  organizacja zrzeszająca liderów zrównoważonej transformacji: firmy, organizacje, instytucje, jednostki samorządu terytorialnego, które aktywnie wdrażają idee ESG, działają w duchu zrównoważonego rozwoju i poszanowania środowiska naturalnego, dbają o ład korporacyjny i pracowników oraz są odpowiedzialne społecznie.

„Zawarcie porozumienia z SGH otwiera nowy, obfitujący we wspólne projekty i inicjatywy, rozdział. Transformacja ESG rewolucjonizuje sposób myślenia o biznesie i jego wpływie na środowisko i klimat. Z naszego Ogólnopolskiego Raportu ESG 2024  <<Szanse i ryzyka>> wynika, że brak ekspertów i wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby zasilić działy ESG, jest w tej chwili jednym z największych problemów firm. Implementacja unijnej dyrektywy CSRD w Polsce spowoduje, że o kilkaset procent wzrośnie liczba firm objętych obowiązkiem sprawozdawczości ESG, a to oznacza, że luka kadrowa będzie w najbliższych latach znacząco się pogłębiać. Dlatego uczelnie, a zwłaszcza wiodący ekonomiczny ośrodek akademicki, jakim jest SGH, będą miały w związku z tym bardzo ważną rolę do odegrania. Będą kształcić kadry, które zasilą nową, powstającą na naszych oczach branżę związaną z ESG – podkreśliła Marta Biernacka-Miernik, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia ESG.

Z kolei celem porozumienia zawartego z portalem ESG.pl jest wzajemne wsparcie i promowanie realizowanych inicjatyw oraz projektów z zakresu zrównoważonego rozwoju, społecznej odpowiedzialności oraz ESG, współdziałanie przy organizacji konferencji, seminariów, webinariów i spotkań dotyczących kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem i ESG oraz współdziałanie przy projektach edukacyjnych ukierunkowanych na podnoszenie świadomości społecznej w obszarze ESG. 

ESG.pl to rzetelna i wiarygodna platforma informacyjna prezentująca szerokie spektrum zagadnień z dziedziny zrównoważonego rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem kwestii środowiskowych, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego. Zadaniem portalu jest zarówno powszechna edukacja i promocja zasad ESG, jak i ich krzewienie w celu wspierania wzrostu efektywności przedsiębiorstw.

„Szkoła Główna Handlowa w Warszawie to jeden z wiodących ośrodków akademickich w kraju zajmujących się tematyką ESG i zrównoważonego rozwoju. Z powodzeniem łączy wiedzę naukową z biznesem, promując najlepsze praktyki w tym obszarze. Dlatego też, współpraca z tak renomowanym partnerem będzie dla portalu i jego czytelników dużą wartością dodaną” – ocenił Dariusz Jarosz, redaktor naczelny ESG.pl.   

„Nasz wspólny cel jest jeden – to przekonanie nieprzekonanych, że biznesowo ESG jest opłacalny, zasadny i korzystny ekonomicznie w długim terminie dla wszystkich interesariuszy” – zaznaczył.

Po podpisaniu porozumień w Strefie SGH odbył się panel dyskusyjny „Regulacje ESG – naturalny krok czy kolejna kłoda pod nogi przedsiębiorców?” z udziałem Anny Partyki-Opieli Przewodniczącej Rady Ekspertów Polskiego Stowarzyszenia ESG, redaktora Jarosza oraz rektora Wachowiaka. Celem dyskusji było omówienie wpływu lawinowo przybywających unijnych i krajowych regulacji ESG na bieżącą działalność firm. Podczas rozmowy zastanawiano się, czy wymogi dotyczące zrównoważonego rozwoju stanowią szansę na innowacje i zrównoważony wzrost, czy też tworzą dodatkowe bariery administracyjne i koszty. Panel moderował Piotr Glen, kierownik Zespołu zrównoważonego rozwoju i ESG w SGH.

Przeczytaj również: