Za nami pierwsza w historii inauguracja Szkoły Doktorskiej SGH. 30 września 2019 roku przywitaliśmy grupę słuchaczy, którzy zaledwie kilka miesięcy wcześniej zostali wyłonieni w dwuetapowym procesie rekrutacji.
Jeszcze niedawno kandydaci, dziś szczęśliwi słuchacze, być może za kilka miesięcy doktoranci. Trzydziestu nowych uczestników oraz władze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zainaugurowały pierwszy w historii rok akademicki w Szkole Doktorskiej - nowej jednostce organizacyjnej uczelni, powstałej w wyniku reformy szkolnictwa wyższego tzw. Konstytucji dla Nauki.
Na ławach tutaj siedzi elita. Sito podczas rekrutacji było ogromne - powiedział prof. Piotr Wachowiak, prorektor ds. nauki i zarządzania, zwracając się do zgromadzonych w Auli Głównej uczestników uroczystości. - To dlatego, że chcemy, aby tak jak do tej pory, a nawet jeszcze bardziej dyplom doktora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie liczył się nie tylko w Polsce, ale i na świecie - dodał.
Słowa powitania w stronę nowych słuchaczy oraz kontynuujących naukę doktorantów skierował również dziekan Szkoły Doktorskiej prof. dr hab. Wojciech Pacho.
Mam nadzieję, że będzie to dla Państwa udany, pełen wyzwań, ale też sukcesów rok - powiedział.
20 września 2018 roku na mocy ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” system kształcenia doktorantów został przebudowany. Studia doktoranckie (studia trzeciego stopnia) zastąpiono szkołami doktorskimi prowadzonymi przez uczelnię, nie zaś - jak miało to miejsce wcześniej - przez uprawnioną jednostkę uczelni. Zgodnie z nową ustawą zlikwidowany został podział studiów na tryb stacjonarny i niestacjonarny, a kształcenie w szkole doktorskiej jest nieodpłatne. Każdy uczestnik szkoły doktorskiej otrzymuje także stypendium doktoranckie na okres nie dłuższy niż 4 lata.
Szkoła Doktorska SGH przygotowuje do prowadzenia prac badawczych, niezbędnych do napisania i obrony rozprawy doktorskiej oraz przekazuje, współczesną wiedzę z wybranych obszarów nauk społecznych oraz metodologii badań. Program kształcenia realizowany jest w trzech dyscyplinach, w pięciu programach: ekonomia i finanse w zakresie ekonomia, ekonomia i finanse w zakresie ekonomia w języku angielskim, ekonomia i finanse w zakresie finanse, nauki o polityce i administracji, nauki o zarządzaniu i jakości.