Sprawozdanie rzeczniczki etyki SGH (lipiec 2023–czerwiec 2024)
W lipcu 2024 roku przed Senatem SGH składałam trzecie już roczne sprawozdanie rzeczniczki etyki z działalności oraz stanu przestrzegania zasad etyki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Niniejszy artykuł jest syntetycznym sprawozdaniem, skierowanym do wszystkich zainteresowanych.
W grudniu 2023 roku przeprowadzona została trzecia edycja badania świadomości etycznej pracowników SGH. W badaniu tym udział wzięło 279 pracowników, a jego wyniki są generalnie pozytywne, ponieważ większość analizowanych w nim wskaźników pokazało poprawę w stosunku do lat wcześniejszych. Nastąpił np. wzrost odsetka pracowników potrafiących wymienić wszystkie wartości SGH z poziomu 9,5% w 2021 r. do 20,1% w 2023 r. czy spadek odsetka pracowników, których nieetyczne zachowanie dotknęło osobiście (z 29,5% w 2021 r. do 25,8% w 2023 r.).
Z dokładnymi wynikami wszystkich edycji badania można zapoznać się na stronie Etyka w SGH, a z omówieniem ostatniej edycji badania pod tym linkiem.
Zachęcam gorąco do wzięcia udziału w tegorocznym badaniu świadomości etycznej, które tradycyjnie odbędzie się w grudniu. Będzie ono dodatkowo służyło ewaluacji wartości SGH i Kodeksu etyki SGH, jako że moja kadencja jako rzeczniczki etyki SGH kończy się w sierpniu 2025 roku. Pozwolę sobie zatem przypomnieć wydarzenia, które zostały zorganizowane w SGH w odniesieniu do zagadnienia etyki na naszej uczelni.
Jednym z elementów, na które chcieliśmy zwrócić uwagę podczas Święta SGH 13 czerwca br., była strefa wartości, na którą składało się pięć kulistych drzewek oraz standy z definicjami wartości SGH: prawdy, uczciwości, szacunku, współpracy i profesjonalizmu. W czasie Święta SGH miała miejsce także gala II edycji Konkursu Rzeczniczki Etyki i Komisji Etyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na najlepszą pracę licencjacką i magisterską z zakresu etyki biznesu i społecznej odpowiedzialności organizacji. Relację z wydarzenia można przeczytać pod linkiem w Gazecie SGH – życie uczelni.
W czerwcu 2024 roku został przygotowany czwarty raport dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego poświęcony działaniom zapobiegającym dyskryminacji i molestowaniu w SGH. Z raportem w szczegółach można zapoznać się na stronie Etyka w SGH.
Na początku 2024 r. zakończono procedowanie dwóch zgłoszeń dotyczących mobbingu, o których powiadomiono w poprzednim okresie raportowania. W obu przypadkach komisja antymobbingowa uznała, że do mobbingu nie doszło. Równocześnie do uczelni wpłynęły dwa pozwy o zadośćuczynienie w związku z rzekomymi przypadkami mobbingu, związanymi ze sprawami rozpatrywanymi przez komisję antymobbingową; oba procesy sądowe nadal są w toku.
W 2023 roku w SGH zgłoszono sześć naruszeń Kodeksu etyki SGH. W jednym przypadku faktycznie stwierdziłam naruszenie kodeksu. Doszło mianowicie do konfliktu interesu wynikającego z zewnętrznej działalności eksperckiej pracownika SGH. Do czerwca 2024 r. zgłoszono dodatkowe cztery naruszenia kodeksu, z których jedno się potwierdziło (naruszona została wartość „szacunek” w kontaktach interpersonalnych). W 2023 r. udzieliłam dziewięciu konsultacji dotyczących różnych kwestii związanych z funkcjonowaniem uczelni lub sprawami rozważanymi do zgłoszenia. Do czerwca 2024 r. dodatkowo udzieliłam jeszcze jednej konsultacji dotyczącej rozważania zgłoszenia co do molestowania. Ostatecznie została podjęta decyzja o próbie samodzielnego rozwiązania problemu. Do czerwca 2024 r. wpłynęło 16 wniosków do Komisji etyki o opinię na temat etyczności badań, przede wszystkim dotyczącą narzędzi badawczych. Formularz wniosku jest do pobrania na stronie Etyka w SGH.
Na koniec chciałabym wszystkim pracownikom i pracowniczkom SGH kolejny raz rekomendować znajdujące się na platformie e-sgh.pl szkolenie „Przeciwdziałanie mobbingowi, dyskryminacji i molestowaniu w organizacji” i zachęcić do zdobycia certyfikatu jego ukończenia. Lepsza edukacja w tym obszarze być może pozwoli w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji na naszej uczelni.
Niezmiennie zachęcam do zaglądania na stronę Etyka w SGH oraz osobistego kontaktu ze mną: Ewa Jastrzębska, rzeczniczka.etyki@sgh.waw.pl.
Na stronie internetowej poświęconej etyce w SGH można znaleźć następujące zakładki:
- Kodeks etyki i poradnik etyki (tutaj można pobrać oba te dokumenty);
- Komisja etyki (tutaj znajduje się wzór wniosku o wydanie opinii na temat etyczności prowadzonych badań);
- Konkurs na najlepszą pracę dyplomową;
- Plan równości płci na SGH (zakładka przekierowująca na stronę, na której z tym dokumentem można się zapoznać);
- Polityka antydyskryminacyjna i antymobbingowa (tutaj można zapoznać się z tym dokumentem oraz czterema już raportami prezentującymi działania SGH w tym obszarze);
- Wątpliwości i naruszenia (tutaj można znaleźć wskazówki co robić w sytuacji, gdy jest się ofiarą lub świadkiem nieetycznych zachowań);
- Badania i statystyka (zakładka prezentująca wyniki trzech edycji badań świadomości etycznej pracowników SGH, a także dane dotyczące zgłoszeń naruszeń wartości SGH i Kodeksu etyki SGH).
dr Ewa Jastrzębska