SGH Ethics Club

Unikatowa w polskim środowisku akademickim inicjatywa SGH i CIMA.

Powstanie SGH Ethics Club jest namacalnym dowodem na to, iż społeczność akademicka SGH pragnie czynnie i różnorodnie partycypować w kształtowaniu postaw pożądanych społecznie, w tym przede wszystkim w biznesie – mówiła podczas uroczystego otwarcia klubu prof. dr hab. Anna Karmańska. – Problem etyki na wielu frontach jest przez pracowników SGH podnoszony, nagłaśniany i dyskutowany. W czasach takich jak te, w których obecnie żyjemy, kiedy człowieka wyróżniać może tylko jego postawa (a nie marka telefonu komórkowego, samochód, ubranie czy też wojaże zagraniczne), postawa etyczna ma ogromną, choć niewymierną wartość. Pragniemy, aby SGH Ethics Club, ludzie, którzy wokół niego już się skupiają, i ci, którzy jak mamy nadzieję, szybko będą powiększać grono sympatyków planowanych działań, był odbierany jako wyraz zbiorowej woli przyjęcia „kursu na etykę”.

Dalej prof. Karmańska wyraziła swą radość ze współpracy SGH z CIMA: – Cieszę się, że po kilku latach od powstania pomysłu SGH Ethics Club dziś możemy powiedzieć, że platforma do rozmów, wymiany najlepszych praktyk, a także badań z obszaru etyki w biznesie nabrała realnych kształtów. Stało się to dzięki współpracy z CIMA, która dobrze wyposażyła pomieszczenie klubu i planuje dalsze działania związane z jego funkcjonowaniem.

Inicjatorka SGH Ethics Club zdradziła, że jej pragnieniem jest, aby SGH Ethics Club pomagał wszystkim tym, którzy będą podejmować inicjatywy dobrze służące etyce w biznesie i w każdej innej sferze aktywności człowieka. Na koniec zwróciła się do osób zaangażowanych w rozwijanie idei klubu.

Ponieważ „nie byłoby końca bez początku”, pragnę wyrazić moje podziękowanie dwóm kanclerzom SGH: dr. Marcinowi Dąbrowskiemu, który pomógł sfinalizować inicjatywę SGH Ethics Club, oraz dr. Bartoszowi Gruczy, który jako kanclerz SGH w ubiegłej kadencji pomógł rozpocząć działania w tym kierunku. Szczególne podziękowania należą się jednak panu Jakubowi Bejnarowiczowi, który swoim zaangażowaniem uznał szczególną wartość inicjatywy SGH Ethics Club, uczestniczył w jej wprowadzeniu w życie i dostrzegł wielopłaszczyznowe korzyści ze wspólnego działania.

Inicjatywa klubu jest kolejnym krokiem na drodze intensyfikacji trwającej od 2012 r. dobrej współpracy SGH z CIMA. Zaangażowanie CIMA w powstanie klubu wynika także z dążenia CIMA do propagowania najwyższych standardów w zakresie odpowiedzialnego biznesu.

Członkowie CIMA są zobowiązani do przestrzegania wysokich standardów etycznych i działania według Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej – tłumaczył Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie kontynentalnej. – To swoisty przewodnik dla finansistów, wspierający ich i zarządy firm w podejmowaniu strategicznych decyzji oraz tworzeniu wartości dodanej dla swoich organizacji. Kluczowymi elementami wspomnianych zasad są zaufanie i wiarygodność oraz szeroko pojęta etyka, która jak nigdy wcześniej powinna odgrywać fundamentalną rolę w działaniach podejmowanych przez firmy.

Dalej Jakub Bejnarowicz mówił, że instytut CIMA jest usatysfakcjonowany rozwijaniem się strategicznego partnerstwa z SGH, i deklarował: – Obecnie oprócz wspólnego kształcenia setek przyszłych liderów biznesu i ekspertów w zakresie rachunkowości zarządczej, promowania Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej nadszedł czas, aby połączyć siły i utorować drogę do promowania etyki w biznesie dla uczciwszej i zdrowszej gospodarki, społeczeństwa i lepszego świata.

Szef CIMA dziękował wszystkim osobom zaangażowanym po stronie SGH i CIMA w realizację SGH Ethics Club: – Dzięki dotychczasowym staraniom kadry akademickiej i koordynatorów, z profesor Anną Karmańską na czele, oraz wysiłkowi intelektualnemu studentów mogę z dumą potwierdzić, że Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest w ścisłej czołówce w wymiarze zdawalności egzaminów standaryzowanych przez CIMA spośród wszystkich akredytowanych przez nas uczelni na świecie – podsumował Bejnarowicz.

W uroczystości otwarcia SGH Ethics Club uczestniczyły osoby szczególnie zaangażowane w zagadnienia etyki w biznesie w SGH, czy to poprzez nauczanie, publikacje naukowe i tworzenie standardów etycznych, czy chociażby poprzez wspieranie takich inicjatyw jak nowo otwarty klub. Wszystkim za ten udział serdecznie dziękujemy. Całą społeczność SGH natomiast zachęcamy do podejmowania inicjatyw i działań zbieżnych z ideą klubu.