Nieznaczna poprawa koniunktury w przemyśle przetwórczym. We wrześniu wartość wskaźnika koniunktury w przemyśle przetwórczym (IRGIND) wyniosła -1,7 pkt, o 0,1 pkt więcej niż w sierpniu i o 3,9 pkt więcej niż przed rokiem. Poprawa miała miejsce tylko w sektorze publicznym.
Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -3,7 pkt. Spadek w ciągu miesiąca wyniósł 0,8 pkt. Wartość wskaźnika jest jednak o 3,5 pkt wyższa niż rok temu. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika wzrosła o 7,6 pkt, do poziomu 16,6 pkt. Jest o 5,1 pkt wyższa niż przed rokiem.
Zmiany koniunktury w analizowanych przekrojach były zróżnicowane. W przekroju wg rodzaju działalności gospodarczej poprawę odnotowano w produkcji dóbr inwestycyjnych (wartość IRGIND zwiększyła się o 6,2 pkt) i nietrwałych dóbr konsumpcyjnych (o 5,2 pkt) Pogorszyła się koniunktura w produkcji półproduktów i dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, odpowiednio o 6,5 i 6,2 pkt. W przekroju wg wielkości zatrudnienia poprawę koniunktury odnotowały firmy najmniejsze, z zatrudnieniem do 50 pracowników (o 0,8 pkt) i największe, z zatrudnieniem ponad 500 pracowników (1,7 pkt); pogorszenie – zakłady zatrudniające od 51 do 250 pracowników (o 3,1 pkt) i od 251 do 500 pracowników (o 4,2 pkt). W przekroju regionalnym pogorszenie się koniunktury miało miejsce w makroregionach: centralnym, wschodnim, południowo-zachodnim i województwie mazowieckim. W pozostałych odnotowano jej poprawę.
Zmiany wartości sald bilansowych testu koniunktury w skali miesiąca także były zróżnicowane. Wzrosły poziomy produkcji, zamówień ogółem i eksportowych oraz zapasów i cen wyrobów gotowych. Zmniejszyła się wielkość zatrudnienia. Pogorszyła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich oceny o ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Zmiany w skali roku były dodatnie, z wyjątkiem wartości salda odpowiedzi na pytanie o poziom cen producentów, która obniżyła się.
Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH, publikowanym na stronie www.sgh.waw.pl/irg: Koniunktura w przemyśle. Wrzesień 2024 (Badanie okresowe nr 432)