Studenci SGH pomagają niemieckiemu startupowi. Na czym polegał projekt biznesowy CEMS 2020?

Projekt biznesowy to ważny element programu CEMS MIM. Odbywa się raz w roku, w każdym semestrze wiosennym. Jego celem jest umożliwienie studentom CEMS zdobycie praktycznego doświadczenia. Grupy złożone z międzynarodowych studentów wcielają się w rolę konsultantów dla firm i rozwiązują rzeczywisty problem biznesowy. Są one wspierane przez managerów firm i akademickich doradców z SGH. W 2019/2020 po raz pierwszy udział w CEMSowych projektach biznesowych w SGH brał startup – Careloop, założony przez absolwentów CEMS. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zaprezentować ten projekt biznesowy i jego rezultaty.

Zaczniemy od prezentacji zaangażowanych stron: Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH), aliansu CEMS i startup’u Careloop. SGH – jako czołowa uczelnia ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej jest dumnym partnerem i jedyną polską uczelnią w aliansie CEMS. Wraz z 32 pozostałymi szkołami biznesu z całego świata, 70 partnerami korporacyjnymi i 7 organizacjami non-profit, SGH tworzy światową społeczność CEMS – Global Alliance in Management Education. Szkoły biznesu i firmy razem oferują program CEMS Master’s in International Management (MIM), który ma na celu kształcenie świadomych społecznie przyszłych liderów międzynarodowego, wielojęzykowego i wielokulturowego świata biznesu.

Careloop to startup, mający swoją siedzibę w Berlinie, który za cel obrał sobie rozwiązanie największego problemu sektora opieki zdrowotnej, przed którym stoją Niemcy: niedobór pielęgniarek.

Obecny niedobór pielęgniarek w Niemczech jest na poziomie 110 tys. z tendencją wzrostową do 350 tys. w 2030. Wielokrotnie próbowano szukać rozwiązań tego problemu, w sektorze publicznym jak i prywatnym, lecz bezskutecznie. Niemcy mają jeden z najlepiej rozwiniętych systemów opieki zdrowotnej na świecie i oferują swoim pracownikom medycznym znakomite warunki pracy. Careloop postanowił zmniejszyć niedobór pielęgniarek w Niemczech, oferując zagranicznym pielęgniarkom warunki i wynagrodzenie, których niektóre kraje nie są w stanie zapewnić swoim specjalistom w sektorze medycznym.   

Rozwiązanie zaproponowane przez Careloop jest oparte na platformie rekrutacyjnej dla zagranicznych pielęgniarek, działającej online. Jednak proces aplikacji jest odwrócony – niemieckie instytucje opieki zdrowotnej (szpitale i centra opieki geriatrycznej) składają oferty kandydatom, którzy są wcześniej weryfikowani przez Careloop. Algorytm porównuje główne kryteria wolnego stanowiska pracy w Niemczech z profilami pielęgniarek i identyfikuje najlepsze propozycję dla kandydata. Cały proces rekrutacji i zatrudnienia pielęgniarek odbywa się internetowo. Careloop rekrutuje wyłącznie pielęgniarki z zagranicy i zapewnia płynne włączenie ich do niemieckiego systemu zdrowia.

Careloop obrał sobie parę rynków docelowych, głównie skupia się na krajach Azji i Ameryce Południowej. Startup podkreśla, że kładzie duży nacisk na społeczną odpowiedzialność w rekrutacji. W związku z tym bierze pod uwagę listę WHO, która zawiera wszystkie kraje na świecie, które borykają się z kryzysem w sferze opieki zdrowotnej i tam nie rekrutuje aktywnie. Współpraca ze studentami z SGH miała na celu wsparcie Careloop w wejściu na polski rynek.  

Z jednej strony, studenci SGH mieli możliwość wykorzystania wiedzy i rozwiązań zdobytych podczas zajęć. Mieli także bezpośredni kontakt z założycielami, którzy chętnie dzielili się ze studentami swoim bogatym i ciekawym doświadczeniem, z chęcią wspierając ich profesjonalny rozwój. Tego typu projekty pomagają startup’om, często po raz pierwszy, zapoznać się z tym, jak wygląda współpraca z grupą konsultantów i ekspertów zewnętrznych, zdobyć ważne doświadczenie w koordynowaniu pracy wielu osób, formułowaniu swoich potrzeb i udzielaniu konstruktywnego feedbacku.

Praca z studentami CEMS pomogła Careloop zrozumieć lepiej specyfikę rynku polskiego. Nastąpiło to poprzez zbudowanie modelu i przeprowadzenie analizy rynkowej, które umożliwiły stworzenie dwóch strategii: sprzedażowej i marketingowej, które mają posłużyć w przyszłości do stworzenia planu wdrożenia.  

Po trzech miesiącach ciężkiej pracy, zdobyciu wiedzy o potencjalnych konsumentach i zrozumieniu potrzeb firmy w obecnym stadium rozwoju, studenci przedstawili konkretne rekomendacje. Zarekomendowali użycie internetu jako głównego narzędzia do pozyskania zainteresowania polskich pielęgniarek, szukających pracy zagranicą. 

Zgodnie z tym, pozycjonowanie stron (search engine optimization – SEO) powinno odgrywać kluczową role w strategii Careloop w celu zbudowania dobrej rozpoznawalności marki.  To narzędzie generuje niewielkie koszty dodatkowe i już jest wykorzystywane przez konkurencję.  

Proces implementacji SEO zawiera działania, które pomagają, aby strony internetowe były wysoko pozycjonowane w wyszukiwarkach, w optymalizacji z wykorzystaniem robota internetowego, w skuteczniejszym indeksowaniu strony jak i działaniach ukierunkowanych poza własną stronę (poprzez budowanie profilu linkowego, odniesień do marki i systemu monitorowania). 

Oprócz SEO innym zaproponowanym narzędziem, podnoszącym wydajność i skuteczność ,jest search engine advertising (SEA). Ustalono, że Google Ads będą używane jako podstawowe narzędzie marketingowe do zapewnienia skalowalności, elastyczności, szybkości i efektywności strategii i w związku z tym większej mierzalności. 

Rezultatem projektu była ustrukturyzowana i dobrze zaplanowana propozycja kampanii z użyciem dwóch powyższych narzędzi. Mają się one wzajemnie uzupełniać i rozszerzyć świadomość odbiorcy w celu osiągnięcia pełnej rozpoznawalności marki. W związku z tym zarekomendowano kontynuowanie pozyskiwania potencjalnych partnerów (szkoły językowe i medyczne, organizacje i sami kandydaci, którzy pozytywnie przeszli proces aplikacji).

Osiągnięcie tak satysfakcjonującego rozwiązania nastąpiło przy jednoczesnym wzajemnym rozwoju obu stron. To wszystko bardzo pozytywnie zachęca do kontynuowania udziału w takich projektach i tworzy bardzo pozytywne oczekiwania, co do przyszłych działań. 
 

Matti Fischer, współzałożyciel Careloop ocenia:

Współpraca z studentami z SGH była niesamowicie satysfakcjonująca, szczególnie że ich umiejętności i motywacja doprowadziły do wspaniałych rezultatów, które teraz zostały wdrożone w plany strategiczne Careloop.

Student CEMS, Mateusz Dłużniewski z kohorty SGH 2019/2020 uważa, że projekt binzesowy CEMS z Careloop umożliwił studentom wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce. 

Mieliśmy świadomość, że rezultaty projektu będą wdrożone i będziemy mogli zobaczyć efekty naszej pracy. Pracując ściśle z CEO startup’u, mogliśmy wiele się nauczyć o konkretnych wyzwaniach jakie stoją przed startupami w początkowej fazie i jak najlepiej sobie poradzić z nimi. Przy tworzeniu strategicznych rekomendacji dla Careloop byliśmy wrzuceni na nieznane wody obszaru SEO i SEA (rzadko jest to tematem zajęć w programach zarządzania), co spowodowało zdobycie jeszcze jednej cennej umiejętności na przyszłość. Podsumowując, była to niesamowita okazja do poznania absolwentów CEMS, którzy z sukcesem szli ścieżką przedsiębiorczości, widzieć jak rozwija się ich firma i przyczynić się do ich sukcesu.  – dodaje student.