Wyniki badania pilotażowego przeprowadzonego przez SGH wykazały, że według prawie połowy respondentów organizacje w Polsce nie posiadają planów ciągłości działania. Trwa badanie międzynarodowe.
Plan ciągłości działania (BPC) to plan na ciężkie czasy i nieprzewidziane okoliczności. Dzięki niemu organizacja może przywrócić swoją sprawność po zaburzeniach wywołanych np. przez trzęsienia ziemi, pożary, powodzie, akty terroru, wybuchy epidemii, awarie systemów czy przerwanie łańcuchów dostaw. Na początku XXI wieku, atak terrorystyczny z 11 września 2001 r. otworzył nowy rozdział w planowaniu ciągłości działania i zarządzaniu nią (BCM), szczególnie w sektorze finansowym. Obecnie – na skutek rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 – otworzył się samoczynnie kolejny rozdział: każda organizacja musiała dopasować się do nowych, niespodziewanych okoliczności.
Wyniki badania pilotażowego
Wyniki badania pilotażowego przeprowadzonego w Polsce wykazały, że według prawie połowy respondentów organizacje nie posiadały planów ciągłości działania. Te organizacje, które posiadały taki plan sprawniej i bardziej efektywnie dopasowały się do funkcjonowania w warunkach pandemii.
Badanie międzynarodowe trwa
Grupa naukowców – prof. Małgorzata Iwanicz-Drozdowska (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), prof. Paola Bongini (University of Milan-Bicocca, Włochy), prof. Oliviero Roggi (UNIFI, Włochy oraz Fundação Dom Cabral, Brazylia) – zdecydowała się na przeprowadzenie międzynarodowego badania wśród menedżerów. Jego głównym celem jest zdiagnozowanie status quo w różnych branżach i ocena skuteczności dopasowania się do warunków pandemii. Badanie zostanie zakończone w maju, a pierwszych wniosków można spodziewać się w czerwcu br.
Badanie międzynarodowe: www.sgh.waw.pl/BCP_global