Informacja sygnalna IRG: Koniunktura w przemyśle (grudzień 2024)

wnętrze fabryki

W grudniu 2024 r. nastąpiła zaskakująca zmiana koniunktury w przemyśle przetwórczym. W ostatnim miesiącu roku zwykle mamy do czynienia z jej pogorszeniem. Tymczasem wartość wskaźnika koniunktury IRGIND wzrosła w grudniu o 7,0 punktu i wyniosła -4,2 pkt. 

Wzrost wartości wskaźnika w ciągu roku wyniósł 3,6 pkt. 

Poprawę koniunktury odnotowano w obu sektorach własnościowych i większości analizowanych przekrojów. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -6,6 pkt. Wzrost w ciągu miesiąca wyniósł 6,6 pkt, a w ciągu roku – 1,8 pkt. Dla sektora publicznego wskaźnik zwiększył swoją wartość o 7,5 pkt, do wysokości 14,2 pkt. Jest ona o 11,1 pkt wyższa niż przed rokiem. 

Przewidywania na najbliższe miesiące są optymistyczne. 
W analizowanych przekrojach przeważały wzrosty wartości wskaźnika koniunktury. W przekroju według głównych grup produktowych pogorszenie miało miejsce tylko w produkcji nietrwałych dóbr konsumpcyjnych – wartość wskaźnika dla tej grupy zmalała o 2,7 pkt i wynosi -10 pkt. Dla pozostałych grup wartości wskaźnika wzrosły. Największy wzrost zanotowano dla producentów dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku (o 18,7 pkt). W przekroju według wielkości zatrudnienia pogorszenie się koniunktury odnotowały zakłady zatrudniające do 50 pracowników (o 1,0 pkt) i z zatrudnieniem ponad 500 osób (o 10 pkt). Największą poprawę (o 42,5 pkt) zanotowano dla przedsiębiorstw zatrudniających od 251 do 500 pracowników. Dla tej grupy wskaźnik koniunktury przyjął też najwyższą wartość – 16,6 pkt. W przekroju regionalnym pogorszenie się koniunktury miało miejsce w trzech makroregionach: wschodnim, południowo-zachodnim i północnym. W pozostałych makroregionach koniunktura uległa poprawie. 

Przyrosty wartości sald bilansowych testu koniunktury w skali miesiąca były w większości dodatnie. Odnotowano znaczne wzrosty wartości sald odpowiedzi na pytania dotyczące wielkości produkcji, zamówień ogółem i eksportowych, zatrudnienia, sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju. Spadki wartości sald odnotowano tylko dla zapasów wyrobów gotowych i ich cen. Także w skali roku przeważały dodatnie zmiany wartości sald. Te nietypowe dla końca roku procesy zmieniają przewidywania na najbliższą przyszłość.

Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH, publikowanym na stronie www.sgh.waw.pl/irg: Koniunktura w przemyśle. Grudzień 2024 (Badanie okresowe nr 435).