Porozumienie SGH i miasta stołecznego Warszawa.
Szkoła Główna Handlowa i m.st. Warszawa zawarły 15 maja 2019 r. porozumienie o współpracy na rzecz Warszawy, m.in. w zakresie zrównoważonego rozwoju miasta oraz polityki przestrzennej i gospodarczej. Porozumienie, które w bibliotece SGH podpisali rektor prof. Marek Rocki i prezydent Rafał Trzaskowski, jest potwierdzeniem wcześniejszych inicjatyw, otwiera drogę do wspólnych projektów badawczych, pozwoli lepiej wykorzystać potencjał naukowo-badawczy uczelni dla potrzeb stolicy. Współpraca dotyczy przede wszystkim: zrównoważonego rozwoju miasta, polityki przestrzennej i gospodarczej, nowoczesnych metod zarządzania oraz komunikacji między różnymi grupami interesariuszy, zapowiada także powołanie wspólnej grupy roboczej, która wypracuje rekomendacje zmian przestrzennych terenu przed budynkiem głównym SGH oraz włączenia kampusu w przestrzeń publiczną miasta.
Podczas uroczystości w SGH prezydent stolicy zainaugurował innowacyjny w skali kraju projekt, wspierający studentów i doktorantów zainteresowanych badaniami nad Warszawą – stypendia m.st. Warszawy dla doktorantów. Stypendia doktoranckie umożliwią włączenie młodych naukowców w dialog na temat rozwoju miasta oraz wsparcie przepływu wiedzy między urzędem a sektorem nauki.
– Porozumienie pozwoli jeszcze bardziej wykorzystać potencjał warszawskiego sektora nauki do podnoszenia jakości życia w mieście, włączyć naukowców do dialogu na temat rozwoju miasta. Inaugurujemy dzisiaj innowacyjny projekt: stypendia dla doktorantów zainteresowanych badaniami nad Warszawą. To szansa na rozwój dla młodych naukowców. Zarówno porozumienie, jak i stypendia dla doktorantów umożliwią skuteczną realizację celów Strategii 2030, czyli naszego miasta jako otwartej i przyjaznej metropolii z aktywnymi mieszkańcami – mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
– SGH jest jednym z atutów Warszawy: przyciąga do stolicy kandydatów na studia ekonomiczne, również tych z zagranicy. Kształtuje środowisko innowatorów przedsiębiorczości. Nasza uczelnia jest też argumentem dla miasta w przyciąganiu dużych pracodawców, którzy potrzebują wykwalifikowanych kadr. Współpracujemy od lat: specjaliści z SGH chętnie tworzą ekspertyzy lub biorą udział w najważniejszych projektach m.in. w zakresie transportu, polityki mieszkaniowej, rewitalizacji. Tylko we współpracy z miastem i dzielnicą Mokotów możliwy jest rozwój kampusu. Zlokalizowany na granicy Śródmieścia i Mokotowa, świetnie skomunikowany, otwarty i nowoczesny kampus niezwykle wzbogaci tę część miasta, pełniąc różne funkcje edukacyjne i społeczne – mówił prof. Marek Rocki, rektor SGH.
Wsparcie materialne dla doktorantów zajmujących się tematyką istotną dla miasta pomoże realizatorom polityk miejskich uzyskać przesłanki do podejmowania działań i decyzji popartych wynikami badań naukowych. Stypendia będą przyznawane na maksymalnie 12 miesięcy (w łącznej kwocie do 30 tys. zł na projekt, tj. 2500 zł miesięcznie) na realizację projektu badawczego w jednym z obszarów wskazanych przez urząd.
opracowanie: LJ
Cieszę się z podpisywanego porozumienia, ponieważ pozwoli ono łatwiej dążyć do celu, którym jest rozwój infrastruktury, edukacji i przedsiębiorczości w stolicy z pożytkiem dla wszystkich mieszkańców.
Prof. Marek Rocki, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie