Studio „Rzeczpospolitej" i SGH na Impact'24 – rozmowy z przedstawicielami biznesu

Dwie osoby rozmawiające w studiu SGH i Rzeczpospolitej podczas rozmowy na kongresie Impact'24

Zapraszamy do obejrzenia rozmów z przedstawicielami biznesu, przeprowadzonymi w studiu dziennika „Rzeczpospolita" i SGH w kuluarach kongresu Impact'24 w Poznaniu.

Adam Manikowski, wiceprezes zarządu Grupy Żabka, dyrektor zarządzający Żabka Polska

Żabka Polska ćwierć wieku w handlu – od sieci produktów drobnych do wielopoziomowego ekosystemu modern convenience.

Na czym polega fenomen firmy Żabka Polska, której od 1998 r. udało stworzyć się sieć ponad 10 tys. sklepów, prowadzonych przez blisko 9000 franczyzobiorców? Jaka była droga do pozycji lidera segmentu modern convenience w Polsce? Na czym polega sztuka budowania bliskiego kontaktu z klientem? Jakich przedsiębiorców potrzebuje Żabka Polska do dalszego rozwijania sieci? Pozycję lidera na rynku convenience zapewnia wielkość sieci, ale także wielość asortymentu? Wiceprezes Manikowski uchyla rąbka tajemnicy, czy nastąpi dalsze poszerzanie asortymentu, w którą stronę Żabka Polska zamierza się rozwijać, jak wykorzystuje AI i na ile wpisuje się w megatrend ESG?

Katarzyna Broniarek Niemczycka, dyrektorka ds. komunikacji IKEA Retail

IKEA Retail sp. z o.o. zapewnia swoim pracownikom obfity pakiet benefitów: gwarantowaną opiekę medyczną, dofinansowanie posiłków, urlop ojcowski. Co jeszcze? Jak kultura organizacyjna firmy wpływa na rozwój jej pracowników, a więc i jej samej? Na ile ta kultura się zmienia w związku z potrzebami młodego pokolenia i rozwojem sztucznej inteligencji? Czy wprowadzenie do fabryk IKEA na świecie większej liczby robotów, a więc automatyzacja setek miejsc pracy, będzie oznaczać redukcję zatrudnienia? IKEA twierdzi, że nie musi tak się stać, że firma będzie potrzebowała pracowników w innych, nowych obszarach. W jakich?

Jacek Cichosz, prezes zarządu AIR Products

Nagrodzona Orłem „Rzeczpospolitej” w kategorii przemysł spółka Air Products sp. z o o. jest liderem na rynku gazów technicznych. Jej prezes, Jacek Cichosz, z którym rozmawia Mariusz Sielski, rzecznik SGH, mówi żartobliwie, że kierowana przezeń firma tworzy z niczego (tj. z powietrza), coś, co jest niezwykle ważne, gdy chodzi o nasze codzienne funkcjonowanie. Spółka osiągnęła w 2023 r. przychody o wartości 1mld PLN. A bez gazów technicznych, które produkuje, takich, jak Co2, hel czy wytwarzany w Arabii Saudyjskiej zielony wodór, trudno sobie wyobrazić magazynowanie i przewóz żywności (tzw. suchy lód”), ubój zwierząt i drobiu, usługi zdrowotne (hel) czy transformację energetyczną opartą właśnie na wodorze.

W rozmowie prezes Cichosz odpowiada na pytania dotyczące ewolucji i dalszych perspektyw rozwoju branży, a także mówi o wkładzie w transformację energetyczną, realizację strategii i raportowania ESG (spółka koncentruje się na z zakresu nr 3). Z rozmowy dowiedzą się Państwo, czy jesteśmy w stanie wyprodukować wystarczająco zielonego wodoru, by dekarbonizacja była pełna, jak firma inwestuje w badania i rozwój oraz jak Air Products dobiera partnerów, gdy chodzi o transformację w obliczu zmian klimatu.

Magdalena Sidorowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu Arche SA

Inwestowanie w usługi hotelowe wciąż atrakcyjne

Spółka Arche, jako jeden z nielicznych deweloperów, wciąż potrafi przyciągać inwestorów indywidualnych do kupowania udziałów w hotelach. Wystarczy wspomnieć, że jej najbardziej udany projekt – położona pod Bydgoszczą Cukrownia Żnin – została oddana do użytkowania w samym oku pandemicznego kryzysu w branży hotelarskiej, a mimo to do dziś generuje wysoki zwrot osobom, które w ten obiekt zainwestowały. Jak Arche się to udaje? Czy działalność charytatywna dewelopera potrafi przyciągnąć inwestorów? Dlaczego warto inwestować w rewitalizację budynków? Jakie są perspektywy dla branży hotelarskiej i gdzie najlepiej opłaca się inwestować? Czy wejście w życie przepisów o spółkach typu REIT odciągnie inwestorów indywidualnych od finansowania pojedynczych projektów? A co dalej z budową mieszkań – czy warto rozpoczynać nowe projekty? A jeśli tak, to gdzie?

Natalia Buczel, dyrektor Regionalna SII

Jak zatrudnić lojalnego informatyka?

Sii w ostatnich latach dynamicznie zwiększał zatrudnienie stając się jedną z największych firm informatycznych w Polsce, dostarczającą usługi IT w wielu segmentach rynku – od tworzenia aplikacji, przez całodobowe wsparcie informatyczne aż po obsługę infrastruktury informatycznej. Jak firma informatyczna potrafi zdobywać i zatrzymywać lojalnych pracowników w czasach tak dużej rotacji kadrowej? Ilu benefitów potrzeba, by informatyk nie chciał zmieniać pracy? Jak budować zespół pracowników w czasach pracy zdalnej? Czy informatycy będą pierwszymi ofiarami bezrobocia technologicznego spowodowanego rozwojem sztucznej inteligencji? Jak rozwój sztucznej inteligencji wpływa na wachlarz oferowanych usług IT? Które segmenty rynku będą rozwijały się najszybciej?