
W dniach 25–26 kwietnia 2025 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie odbyło się międzynarodowe wydarzenie Playing for Global Understanding – projekt przygotowany przez studentów SGH w ramach konsorcjum CIVICA, europejskiego sojuszu uczelni społecznych i ekonomicznych.
Do Warszawy przyjechali studenci z Hertie School oraz European University Institute (Florencja), aby razem z uczestnikami z SGH rozmawiać o inkluzywności w sporcie i o tym, jak sport może wspierać budowanie porozumienia międzykulturowego. Projekt został zorganizowany przy wsparciu CIVICA Student Engagement Fund, a za jego koordynację odpowiadali Magdalena Sęktas, Lena Jerz oraz Maksim Kramianeuski.
Pierwszy dzień wydarzenia był poświęcony części merytorycznej i otwarty dla całej społeczności akademickiej. W programie znalazły się:
• rozmowa z dr. Piotrem Markiem z Rady Naukowej Polskiego Komitetu Paralimpijskiego o wyzwaniach i rozwoju sportu paralimpijskiego (prowadzona przez Lenę Jerz),
• wystąpienie Kamila Otowskiego, dwukrotnego złotego medalisty Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu,
• sesja ekspercka z dr Aleksandrą Michałek z Grupy LUXMED na temat wpływu sportu na jakość życia i profilaktyki zdrowotnej.
FOT. Piotr Potapowicz, SGH
Uczestnicy mieli także okazję wziąć udział w praktycznych warsztatach z wykorzystaniem sprzętu ograniczającego sprawność ruchową, zorganizowanych dzięki wsparciu dr Justyny Kapturkiewicz z Biura ds. Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami SGH.
Drugiego dnia studenci uczestniczyli w grze miejskiej po Warszawie, podczas której badali dostępność przestrzeni publicznych oraz rozmawiali z mieszkańcami o inkluzywności w sporcie. Wydarzenie zakończyła kolacja w ciemności oraz sesja kreatywnych prezentacji zespołów, które dzieliły się swoimi refleksjami na temat inkluzywności w sporcie.
Playing for Global Understanding to projekt stworzony od studentów dla studentów – przestrzeń do rozmowy, refleksji i budowania empatii, która połączyła młodych ludzi z różnych krajów wokół ważnych społecznie tematów.
„Uczestniczyłem w projekcie Playing for Global Understanding i byłem zaskoczony tym doświadczeniem! Dzięki konferencji mieliśmy relacje z pierwszej ręki na temat „stanu rzeczy” w odniesieniu do tego, z czym borykają się osoby z niepełnosprawnością w sporcie. Rozmowa z ekspertami w tej dziedzinie, którzy przeżyli to na własnej skórze, była dla mnie pierwszym i naprawdę wzbogacającym doświadczeniem – powiedział Alessandro Cercaci z EUI.
– Wzięliśmy również udział w dwóch warsztatach, podczas których próbowaliśmy wykonywać codzienne czynności, takie jak jedzenie, budzenie się i ćwiczenia, jednocześnie <<upośledzając>> nasze ciała, aby odtworzyć warunki, w jakich musi żyć osoba z niepełnosprawnością. Te warsztaty naprawdę pozwoliły mi, przynajmniej częściowo, zrozumieć trudności, przez które codziennie przechodzą osoby z niepełnosprawnością. (...) myślę, że warsztaty wywarły na mnie długotrwały wpływ; myślę też, że zacząłem być bardziej świadomy. (...) konferencja pozwoliła mi otworzyć oczy na świat, o którym wcześniej nie myślałem zbyt często”.





