W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie 13 maja odbyło się seminarium„Kapitał ludzki w warunkach niepewności – wyzwania i implikacje”, zorganizowane w Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH.
Dyskusja dotyczyła zarządzania kapitałem ludzkim w warunkach niepewności, kompetencji przyszłości oraz specyficznych uwarunkowań współczesnego zarządzania kapitałem ludzkim (były to również tematy trzech paneli seminarium).
Na wstępie dziekan Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie dr hab. Gabriel Główka, prof. SGH, zwrócił uwagę, że taka forma seminarium ma wiele walorów, m.in. pozwala na interakcje z wieloma specjalistami równocześnie, a także syntezę wiedzy teoretycznej z praktyką biznesową. Jak podkreślił, o kapitale ludzkim należy dyskutować ze względu na jego rolę w systemie społecznym, a także fakt, iż obecnie żyjemy w czasach dynamicznych zmian w systemie mikro- i makroekonomicznym, politycznym, społecznym czy technicznym.
Z kolei prof. Marta Juchnowicz, autorka wielu publikacji na temat zarządzania kapitałem ludzkim, zaznaczyła, że aktualnie w różnych sferach życia towarzyszy nam niepewność, która implikuje m.in. nowe wymagania kompetencyjne czy zmiany w stylach kierowania.
ZARZĄDZANIE KAPITAŁEM LUDZKIM W WARUNKACH NIEPEWNOŚCI
Podczas pierwszego panelu zaproszeni goście podzielili się przemyśleniami na temat wyzwań zarządzania kapitałem ludzkim w warunkach niepewności. Wystąpienia panelistów stały się punktem wyjścia do dalszej dyskusji uczestników seminarium moderowanej przez dr Hannę Kinowską.
Dr Agnieszka Wolińska-Skuza z firmy Mas-Consulting skupiła się na nowych sposobach myślenia w zarządzaniu zespołami. W swoim wystąpieniu odniosła się do podejścia Fixed Mindset czy Growth Minset. Jej zdaniem konieczna jest zmiana nastawienia liderów w kierunku zwiększenia zaangażowania i inwestycji w kapitał ludzki oraz budowania zdrowej kultury organizacyjnej.
Mgr Iwona Zaręba z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu podjęła próbę oceny gotowości na implementację pracy zdalnej. Jej zdaniem wiele sektorów gospodarki nie było i nadal nie jest gotowych na wprowadzenie tej formy pracy, będącej konsensusem pomiędzy interesami pracodawcy a pracownika.
Dr hab. Krzysztof Walczak, prof. UW, trafnie ocenił, że obecnie realnym problemem jest zarządzanie pracownikami na odległość. Według niego regulacje prawa pracy „zataczają koło” od niepewności zlikwidowanej przez związki zawodowe, poprzez pewność (wprowadzenie umów o pracę) i znowu niepewność związaną z liberalizacją prawa pracy w latach 90. XX w., aż do ponownego zwiększania pewności wynikającej z regulacji UE.
Dr hab. Marzena Striker, prof. Uniwersytetu Łódzkiego, wśród aktualnych problemów w organizacjach zauważyła m.in. niesatysfakcjonujący postęp w zakresie analityki HR, trudność w przekazywaniu wniosków z analiz czy uprzedzenia kierowników wobec analityki.
KOMPETENCJE PRZYSZŁOŚCI
Wystąpienia panelistów na temat kompetencji przyszłości stały się punktem wyjścia do dalszej dyskusji uczestników seminarium moderowanej przez dr hab. Marzenę Fryczyńską, prof. SGH.
Dyskusję rozpoczęła dr hab. Katarzyna Januszkiewicz, prof. SWPS, zauważając zmianę paradygmatu kariery, czyli przejścia od kariery liniowej do mozaikowej oraz zachęcając do porzucenia spojrzenia na rynek pracy przez pryzmat oczekiwań pokoleń. Postawiła również pytanie, czy proaktywne budowanie kapitału kariery prowadzi do satysfakcji czy raczej frustracji.
Dr hab. Katarzyna Piwowar-Sulej, prof. UEW, zwróciła uwagę, że aby wdrożyć koncepcję zrównoważonego rozwoju w organizacjach, niezbędni są ludzie z odpowiednimi kompetencjami, a ponadto jest to nowy obszar badań, który bez wątpienia ma silne powiązanie z praktyką biznesową.
Dr Karol Raźniewski z KR Consulting ocenił, że do najnowszych trendów technologicznych w zarządzaniu kapitałem ludzkim (ZKL) należy m.in.: wykorzystanie sztucznej inteligencji, wprowadzenie narzędzi do samoobsługi pracowniczej czy migracja narzędzi do ZKL do zasobów chmurowych.
SPECYFICZNE UWARUNKOWANIA WSPÓŁCZESNEGO ZARZĄDZANIA KAPITAŁEM LUDZKIM
Wystąpienia dotyczące uwarunkowań współczesnego zarządzania kapitałem ludzkim stały się punktem wyjścia do dalszej dyskusji uczestników seminarium moderowanej przez dr hab. Joannę Cewińską, prof. UŁ.
Dr Rafał Łabędzki z SGH przybliżył temat współpracy ludzi ze sztuczną inteligencją w zdecentralizowanych, autonomicznych organizacjach, w których najtrudniej realizować jest właśnie funkcję zarządzania.
Celem badań dr hab. Katarzyny Czainskiej, prof. Akademii Wojsk Lądowych, było wskazanie istoty kapitału ludzkiego w wojsku z uwzględnieniem wyzwań współczesnego pola walki czy kompetencji żołnierzy „nowej amii”. W jej opinii w czasie prowadzenia walk zdecydowanie nie sprawdza się paradygmat indywidualnego przywódcy.
Z kolei dr Agata Matuszewska-Kubicz z UŁ zwróciła uwagę na rosnące znaczenie elastyczności pracy, w tym elastycznych form zatrudnienia. Tymczasem forma współpracy z pracownikami zwykle nie różnicuje działań podmiotów gospodarczych w zakresie zarządzania kapitałem ludzkim, a pracownicy są zwykle traktowani podobnie.
Dr Magdalena Krzyżanowska-Celmer wskazała na znaczenie konieczności konkurowania na rynkach o odmiennych warunkach kulturowych czy rosnącego popytu na kompetencje społeczne i emocjonalne w odniesieniu do gospodarki Chińskiej Republiki Ludowej. W jej opinii kompetencje przywódcze powinny być związane z budowaniem relacji, zespołów i współpracą.
Wystąpienia panelistów stały się źródłem dyskusji, odbywającej się również z wykorzystaniem czatu. Uczestnicy zwrócili uwagę m.in. na fakt, iż w szczytowym momencie pandemii COVID-19 w Polsce zdalnie pracowało jedynie 13% pracowników (czyli nie można postrzegać pracy zdalnej jako normy w naszym kraju), a wśród wartości stanowiących źródło sukcesów współczesnych menedżerów wymieniano m.in. szacunek, wiarygodność, umiejętność słuchania czy otwartość.
Seminarium zorganizowano w ramach Menedżerskich Studiów Podyplomowych – Przywództwo, Przedsiębiorczość, Partnerstwo, kierowanych przez prof. dr hab. Martę Juchnowicz oraz studiów podyplomowych Zarządzanie Kapitałem Ludzkim, kierowanych przez dr hab. Marzenę Fryczyńską, prof. SGH. Tematyka seminarium skupiała się wokół zagadnień omawianych w monografii Zarządzanie kapitałem ludzkim w warunkach niepewności – wyzwania i implikacje pod redakcją prof. Juchnowicz i dr Hanny Kinowskiej, która ukazała się na początku maja 2023 r.
Seminarium było dobrą okazją do spotkania oraz wymiany wiedzy i doświadczeń przez przedstawicieli świata nauki, a także praktyków biznesu.
Wśród panelistów znaleźli się wybitni specjaliści z zakresu zarządzania kapitałem ludzkim, psycholodzy i menedżerowie, a uczestnikami seminarium byli zarówno przedstawiciele świata nauki i biznesu, słuchacze studiów podyplomowych, jak i osoby zainteresowane podejmowaną tematyką. Łącznie w seminarium wzięło udział ponad 110 osób.
DR HAB. MARZENA FRYCZYŃSKA, prof. SGH, Zakład Przedsiębiorstwa Rodzinnego Kolegium Nauk o Przedsiebiorstwie SGH
DR HANNA KINOWSKA, Zakład Zarządzania Kapitałem Ludzkim Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH
MGR WERONIKA MUSZYŃSKA, doktorantka w Szkole Doktorskiej SGH