Międzynarodowa konferencja European Trade Study Group w SGH.
W dniach 13–15 września 2018 r. w SGH odbyła się doroczna, jubileuszowa, bo już 20. konferencja European Trade Study Group (ETSG). Konferencje ETSG organizowane są każdorazowo na innej uczelni i w innym mieście (były już m.in. w: Birmingham, Dublinie, Glasgow, Kilonii, Lozannie, Leuven, Nottingham, Madrycie, Paryżu i Rzymie) – Warszawa jest na razie jedynym miastem, w którym ta konferencja ponownie się odbyła: w 2008 r. gościła na Uniwersytecie Warszawskim, zaś ówczesny Instytut MSG KGŚ był jej współorganizatorem.
Przewodniczącą lokalnego komitetu ETSG Warsaw 2018 była prof. Elżbieta Czarny (jedyna Pol-
ka należąca do Komitetu Naukowego ETSG), zaś komitet organizacyjny tworzyli: dr hab. Andżelika Kuźnar (przewodnicząca), dr Paweł Folfas i dr Eliza Przeździecka. W przygotowaniu wydarzenia uczestniczyło liczne grono pracowników naukowych Instytutu Ekonomii Międzynarodowej oraz doktorantów i pracowników administracyjnych Kolegium Gospodarki Światowej, a także całej SGH. Pomagało też kilkoro studentów. Partnerem SGH w organizacji ETSG było Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, zaś sponsorem PKO Bank Polski.
Największe w Europie
Konferencja ETSG jest największym i najbardziej znaczącym w Europie spotkaniem naukowców zajmujących się szeroko rozumianą mikroekonomią międzynarodową i dziedzinami pokrewnymi. Wydarzenie skupia naukowców z całego świata, choć zawsze odbywa się w Europie. Na początku na konferencjach ETSG koncentrowano się na kwestiach ściśle związanych z handlem międzynarodowym (formy wymiany, handel usługami, struktura geograficzna i rzeczowa wymiany międzynarodowej oraz jej zmiany w czasie, charakterystyki rynków, bariery handlowe i ich usuwanie itp.). Wraz z postępującą globalizacją i ewolucją charakteru międzynarodowej współpracy gospodarczej zakres tematyczny konferencji ETSG systematycznie poszerzano. Najpierw dołączono kwestie związane z niedyskryminacyjną liberalizacją współpracy w ramach WTO i innych organizacji międzynarodowych, a także z liberalizacją dyskryminacyjną w ramach integracji gospodarczej. Później zaczęto coraz więcej mówić o powiązaniach handlu towarami i usługami z międzynarodowymi przepływami czynników produkcji, w tym zwłaszcza kapitału bezpośredniego. Obecnie uwaga badaczy skupia się coraz bardziej na charakterystykach firm z państw o różnych poziomach rozwoju oraz zmianach intensywności i form ich udziału we współpracy międzynarodowej. W przedstawianych referatach coraz więcej miejsca zajmują też różne aspekty funkcjonowania globalnych sieci wartości. Wielu naukowców bada wpływ gwałtownych zmian w otoczeniu gospodarczym (np. katastrof, konfliktów) na różne rodzaje współpracy.
285 uczestników z 36 krajów
Na SGH przyjechało 285 osób z 36 krajów. Najliczniej reprezentowanymi krajami były Niemcy (42 osób), Polska (29 osób) oraz Wielka Brytania (29 osób). Ponieważ w konferencji uczestniczyły m.in. takie znakomitości jak profesorowie: Peter Neary z University of Oxford, Gabriel Felbermayr z monachijskiego Instytutu ifo, Joseph Francois z University of Bern (gdzie odbędzie się 21. konferencja ETSG), Maurizio Zanardi z Lancaster University oraz Ian Wooton z University of Strathclyde (Glasgow), wydarzenie stało się okazją do spotkań światowej czołówki ekonomistów z młodymi naukowcami z mniej znanych ośrodków badawczych.
W czasie tegorocznej konferencji ETSG występowali także naukowcy z SGH. I tak, Elżbieta Czarny mówiła zarówno o czynnikach decydujących o zmianach konkurencyjności państw Grupy Wyszehradzkiej, jak i o źródłach przewag konkurencyjnych gospodarek doganiających. Zespół w składzie Rumiana Górska, Andżelika Kuźnar, Jerzy Menkes i Eliza Przeździecka przedstawił modelowe ujęcie skutków umowy handlowej UE–Japonia. Paweł Folfas mówił o tym, czy BIZ napływające do Polski kształtują strukturę branżową polskiego eksportu dóbr i usług, oraz rozprawiał o konkurencyjności nowych państw członkowskich UE. Honorata Nyga-Łukaszewska omówiła bezpieczeństwo energetyczne Polski w świetle modelu Banku Światowego. Jakub Borowski wraz ze współautorami (Jakubem Oliprą, Pawłem Brzezińskim) przedstawili potencjalny wpływ twardego Brexitu na eksport Polski.
Nagrody ETSG
Podobnie jak w poprzednich latach, podczas konferencji wręczone zostały nagrody dla młodych ekonomistów za najlepsze prace przedstawione na konferencji – wyróżnienia są przyznawane przez „Review of World Economics” oraz przez WTO. Podczas jednej z sesji plenarnych uhonorowaliśmy także założycieli i inicjatorów ETSG, Iana Wootona oraz Josepha Francoisa (otrzymali pamiątkowe certyfikaty podpisane przez Komitet Naukowy ETSG).
Dialog obywatelski
Konferencję ETSG poprzedził Dialog Obywatelski nt. stanu obecnego i perspektyw stosunków Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi (EU–US relations – state of play and perspectives) z udziałem dyrektora Ignacia Garcii Bercero (Komisja Europejska, DG TRADE). Dialog zorganizowali pracownicy Instytutu Ekonomii Międzynarodowej KGŚ oraz Przedstawicielstwo KE w Polsce, a w wydarzeniu wzięło udział 160 osób z różnych państw i kontynentów. W największej (ok. 50-osobowej) grupie uczestników z Polski byli przedstawiciele instytucji publicznych (m.in. ministerstw i uczelni), studenci, naukowcy oraz słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH, a także osoby prywatne. Obecni byli też przedstawiciele firm działających w Polsce oraz zagranicznych placówek dyplomatycznych (m.in. USA). Było wielu uczestników konferencji ETSG. Dyskutowano o strategicznym, dalece wykraczającym poza narodowe interesy państw członkowskich UE oraz USA, charakterze współpracy UE-USA oraz o zmianach, jakie zaszły w kontaktach stron w czasie prezydentury Donalda Trumpa. Dyrektor Bercero mówił o spotkaniu przewodniczącego KE Junckera z prezydentem Trumpem w lipcu 2018 r. i o deklarowanej chęci powrotu do strategicznej współpracy stron oraz wspólnych działań zmierzających do modernizacji WTO. W trakcie otwartej dyskusji pytano dyrektora Bercero o kwestie bezpieczeństwa, Brexitu oraz możliwości zawarcia kolejnego porozumienia handlowego UE-USA.
Podziękowania i gratulacje
Zorganizowanie tak dużej konferencji międzynarodowej, jaką była ETSG, zawsze wiąże się z ogromnym wysiłkiem wielu osób. Przygotowania rozpoczęliśmy już rok wcześniej, a od kwietnia 2018 r. prace zintensyfikowaliśmy. Dzięki dobrej współpracy osób bezpośrednio zaangażowanych, należących do komitetu organizacyjnego, jak też wielu jednostek wspomagających nas, konferencja w zgodnej opinii zarządu ETSG oraz uczestników zakończyła się wielkim sukcesem. Wskazywali oni nie tylko na wysoki poziom merytoryczny obrad, lecz także na doskonałą organizację. Otrzymaliśmy wiele podziękowań i gratulacji.
Jesteśmy przekonani, że 20. konferencja ETSG na długo zapadnie w pamięć uczestników i całej społeczności SGH oraz przyczyni się do umocnienia pozycji naszej uczelni na arenie międzynarodowej.
galeria zdjęć
Konferencja była też okazją do spotkania dyrektora Ignacia Garcii Bercero (Komisja Europejska, DG TRADE) oraz Marka Prawdy, dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce z rektorem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie prof. Markiem Rockim oraz dziekanem Kolegium Gospodarki Światowej prof. Marzenną Weresą. W spotkaniu, podczas którego rozmawiano o kształceniu ekonomistów w Polsce oraz o programach unijnych, w jakich uczestniczą ekonomiści, wzięli również udział: prof. Elżbieta Czarny z SGH oraz Sam Pieters z Komisji Europejskiej.
referaty
Wszystkie referaty z konferencji dostępne są na stronie: www.etsg.org/conferences.