Najnowsze trendy w rekrutacji, czyli krótki poradnik, jak zdobyć wymarzoną pracę w 2020 r.

Aplikować czy nie aplikować, oto jest pytanie? Ten szekspirowski dylemat niejednokrotnie trapi umysł studentów. Czy w czasach, kiedy nauka i praca przeniosły się do domu, firmy nadal rekrutują i zatrudniają pracowników z dotychczasową intensywnością? Jak obecnie wyglądają procesy rekrutacyjne w firmach partnerskich SGH oraz jak się do nich przygotować? Oto przegląd najważniejszych informacji.

E-rekrutacja

O gospodarczych skutkach pandemii oraz o tym jak, ratować biznes przenosząc jego funkcjonowanie do sfery online pisaliśmy na łamach Gazety SGH już kilkakrotnie, a i tak temat nie został wyczerpany. Wśród wielu pytań i wątpliwości, związanych z obecną sytuacją zatrudnienia w Polsce jest także to, czy firmy nadal poszukują pracowników, a jeśli tak, to jak wygląda aktualnie proces rekrutacji?

Niczym odkrywczym, pozostaje fakt, że również ten obszar pracy przeniósł się do sieci. Obecnie nie trzeba już jechać na drugi koniec miasta czy kraju, aby wziąć udział w rozmowie o pracę. Wymagało to od pracodawców wdrożenia pewnych zmian oraz przeformułowania dotychczasowych procesów, ale tylko dzięki elastycznemu podejściu zapewnienie ciągłości w realizacji swoje strategii nadal jest możliwe. Możemy zatem przez pewien czas odłożyć na bok wymówki pod tytułem „przepraszam za spóźnienie, były korki w centrum” lub „autobus się zepsuł po drodze” bo mimo, iż napotykamy wiele trudności w pracy zdalnej to korki między kuchnią a salonem zdecydowanie nie powinny stanąć nam na drodze do wymarzonej pracy. W zupełności wystarczy nam dostęp do internetu oraz komputer, aby złożyć swoją aplikację, przejść nawet kilka etapów rozmowy kwalifikacyjnej oraz wykonać testy kompetencyjne. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować.

Aula Spadochronowa świeci pustkami? Życie rekrutacyjne tętni w sieci!

Jeszcze zanim sytuacja niejako zmusiła nas do zwiększenia aktywności online w wielu dziedzinach życia, firmy korzystały już z opcji wideorozmów czy onlinowych testów, jednak była to alternatywa lub po prostu sposób na szybszą realizację procesu pre-interview. Obecnie rekrutacja w sieci działa równie sprawnie, co inne procesy realizowane przez naszych przyszłych pracodawców, a firmy dokładają starań, aby dobrze poinformować kandydatów, jak obecnie ten proces u nich przebiega. Analizując sytuację wśród Klubu Partnerów SGH, a więc w firmach, które dotychczas regularnie pojawiały się w Auli Spadochronowej i informowały studentów o swoich aktualnych propozycjach, możemy zaobserwować rozwijające się trendy w procesie e-rekrutacji. Fakt, iż nie możemy obecnie spotkać przedstawicieli firm partnerskich w murach SGH nie oznacza, że każda z tych firm przestała z dnia na dzień poszukiwać idealnych kandydatów wśród studentów i studentek SGH. Wszystkie działania naszych partnerów przeniosły się do sieci. Media społecznościowe pełne są informacji o różnych formach chatów z rekruterami podczas których można zadawać pytania o przebieg procesu rekrutacyjnego, minimalne wymagania na konkretne stanowisko oraz jak przygotować się całego procesu. Partnerzy nagrywają krótkie filmy oraz prowadzą relację live, opowiadając o obecnej sytuacji oraz udzielając odpowiedzi na napływające do nich pytania. Warto zatem śledzić fanpage na Facebooku lub Instagramie oraz zaglądać na stronę www firmy, którą się interesujemy. Aktualne oferty pracy firm partnerskich zamieszczone są na stronie Serwisu Kariera. Znajdziemy tam również informacje o konkursach, programach stażowych czy szkoleniach.

Jak mnie widać? Jak mnie słychać?

Z materiałów, które udostępniają nasi partnerzy wyłania się jeden ważny przekaz. Bez względu na to czy rozmowa jest na żywo czy online należy się do niej przygotować tak samo dobrze, a może nawet odrobinę lepiej. Pod uwagę należy wziąć wiele aspektów, bo nie tylko umiejętność autoprezentacji czy dobór właściwego słownictwa, ale także czynniki techniczne – te właśnie należy starannie sprawdzić by uniknąć niepotrzebnego stresu. O tym, jak dobrze przygotować się do onlinowego spotkania z rekrutrem znajdziecie w innym artykule: Onlinowy tête-à-tête z rekruterem i mimo, iż napisany został jeszcze zanim e-rekrutacja zbierała żniwa, jego treść jest niezmiennie aktualna. W dobie telefonicznych i on-linowych rekrutacji ważne jest również właściwe operowanie głosem, a tu z pomocą przychodzi podcast przygotowany przez doradcę kariery SGH, dzięki któremu Wasze głosy będą brzmieć jeszcze lepiej.

A jeśli nauka, praca czy rozmowa rekrutacyjna w domu nadal was przeraża, zobaczcie wpis o tym Jak efektywnie działać w domu. Oto check lista sprawdzająca wszystkie punkty przed rozmową. Szansa na sukces będzie zależeć już tylko od Waszych kompetencji:

Klub Partnerów SGH – aktualne informacje w pigułce.

Firmy partnerskie oprócz aktywnie prowadzonych rekrutacji, nie zwalniają tempa również w wydarzeniach dedykowanych dla studentów oraz cyklicznych projektach czy konkursach. Aktywnie poszukują swoich ambasadorów (np. Deloitte, EY, ING, KPMG, L’Oreal, PwC czy PZU) organizują live chaty i konsultacje za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama (Deloitte, EY, KPMG, PwC czy PZU) ale także doradzają w sprawach kariery, o czym można było się przekonać podczas ostatniego Tygodnia z Doradcami Kariery (Bank Pekao, Deloitte, EY, KPMG, ING, PKO, P&G, PZU czy TPA).

Warto zatem na bieżąco śledzić poczynania firm z Klubu Partnerów SGH, a nurtujące pytania można przesyłać na adres klub.partnerow@sgh.waw.pl.