Jesień (375) 2023

 

Szanowni Państwo,

Czas zwykle działa na naszą niekorzyść: kiedy na coś bardzo czekamy, skrzętnie odliczamy dni, nawet minuty, żeby się to wydarzyło; kiedy spotyka nas tragedia, chcemy o niej szybko zapomnieć, być w innym miejscu życia, żeby magicznie czas przyspieszył. Ale czas biegnie własnym trybem. I dobrze. Przynajmniej nad tą wielkością nie mamy władzy. 30 lat to dla młodych ludzi, bez względu na epokę, szmat czasu. 30 lat z perspektywy np. Chin to zaledwie niewielki odcinek na osi czasu. Jubileusz 30-lecia Gazety SGH to jedna czwarta historii naszej uczelni, a więc nie tak mało. Te 30 lat pisma postrzegamy jako dokumentację życia i funkcjonowania społeczności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ale także signum temporis większego zbioru: przemian społeczno-gospodarczych zachodzących w Polsce, w Europie i na świecie, różnych mód i trendów, poziomu debaty publicznej, sposobu zachowania czy form komunikowania się. Z biegiem lat zmieniała się szata graficzna, layout naszego pisma, zdjęcia i podejmowana na jego łamach tematyka. Świat idzie do przodu, zmienia się, a my wraz z nim. O tym jest Temat numeru.

Jesienne wydanie Gazety SGH rozpoczyna tekst o inauguracji nowego roku akademickiego 2023/2024, podczas której rektor Piotr Wachowiak zwrócił uwagę m.in. na to, że od rozwoju systemu nauki i szkolnictwa wyższego zależy, czy dana gospodarka jest zdolna do samoistnego kreowania impulsów rozwojowych. Wykład inauguracyjny „Firma rodzinna jako dobro publiczne” profesora Jana Klimka, do lektury którego zachęcam, dopełnił te rozważania.

W dziale Meritum przeczytają Państwo, że technologia determinuje rozwój sektora finansowego oraz o tym, że w Polsce utrzymuje się znaczny deficyt mieszkań, a rynek mieszkaniowy stał się „patologicznie uzależniony od kredytów”. Zastanawiamy się też, jak spowodować, by interwencje państwa w ochronie zdrowia w Polsce były skuteczne. Ukraiński politolog dr Jawhen Mahda zauważa, że Ukraina powinna określić, czy Polska będzie miała preferencje w jej odbudowie. Swoje rozważania o sztucznej inteligencji kontynuuje w rubryce Co w ekonomii piszczy prof. Elżbieta Mączyńska, a Tomasz Dziawgo zwraca uwagę na to, jak technologia determinuje rozwój sektora finansowego

O merytorycznych i promocyjnych dla naszej uczelni aspektach konferencji dowiedzą się Państwo z tekstu „ESG – zrównoważona transformacja”, a także z materiałów o kongresach EFNI w Sopocie i OEES w Krakowie, gdzie SGH było zauważalnym partnerem.

Dr Alina Anetta Janowska tłumaczy w swoim tekście, kim jest data steward, a Program Młody Naukowiec SGH zachwala doktorantka Agata Aftowicz. Wybory kariery zawodowej absolwentów SGH są jednak różne, a coraz częściej spektakularne i niestandardowe, o czym szerzej w tekście „Wędrówki z karierą: Odkrywanie zawodowych ścieżek absolwentów SGH”. Czasami jednak droga sama nas wybiera, tak jak w przypadku Adama Gomoły, naszego absolwenta i najmłodszego posła X kadencji Sejmu, o czym w wywiadzie z nim na str. 58–60.

Zamykamy powoli także Rok prof. Edwarda Lipińskiego w SGH, który uświetniła wystawa w czytelni ogólnej Biblioteki SGH „Nie ma gospodarki bez przedsiębiorczości. Mieszkanie Profesora Edwarda Lipińskiego – nieformalna siedziba KOR” oraz odsłonięcie tablicy ku jego czci na dziedzińcu SGH. Polecam wzruszające i plastyczne wspomnienie o dziadku „Kornfleksy na miśnieńskim talerzu” Barbary Lipińskiej-Leidinger oraz tekst działacza opozycji demokratycznej w PRL, członka KOR, Wojciecha Onyszkiewicza. Jego niezwykle piękna i mądra impresja dotyka spraw fundamentalnych i oddaje hołd pamięci, dzięki której czas nie pozwala zapomnieć ludzi ani zdarzeń, jedynie pokrywa je patyną.

Przyjemnej lektury!

Karolina Cygonek
redaktor naczelna wraz z zespołem

Okładka Gazety SGH nr 375 jesień. Na okładce fale z gazet i statek z żaglami w kształcie liczy 30
Jesień (375) 2023