Current issue
jesień (381) 2024
Szanowni Państwo,
czy od jednego człowieka może zależeć los innych? Jaką siłę i niezłomność trzeba mieć w sobie w godzinie próby, aby własną piersią bronić kilku tysięcy woluminów i dzięki swej postawie ochronić zapis myśli ludzkiej, a więc naukę, wiedzę, kulturę, dziedzictwo i historię przed unicestwieniem?
W czasie II wojny światowej na skutek ostrzału artyleryjskiego i nalotów bombowych, ale przede wszystkim celowych i rozmyślnych działań niemieckich okupantów zniszczeniu uległy warszawskie książnice. Tylko Biblioteka Narodowa straciła w ogniu ok. 50 tysięcy w większości nieprzebadanych rękopisów, których nikt już nigdy nie przeczyta. Profesor Andrzej Grodek stał na straży Biblioteki SGH, walczył o ratowanie jej zbiorów, a także mieszczących się tam zbiorów Biblioteki Narodowej, i zachowanie bibliotecznego gmachu, o czym w artykule obecnej dyrektor Biblioteki SGH Hanny Długołęckiej. Pragnę podziękować Pani dyrektor za ogrom wiedzy, piękny język i ładunek emocjonalny jej wyjątkowego tekstu. Profesor Grodek nie był jednak sam. O panteonie polskiego bibliotekarstwa i pamięci o przeszłości w tekście dyrektora Biblioteki Narodowej dr. Tomasza Makowskiego.
Wielcy ludzie mają pewną właściwość: nie mówią, tylko robią. Tak też funkcjonuje laureat tegorocznej Nagrody Gospodarczej SGH profesor Henryk Skarżyński, którego krótkie przedstawienie nie miałoby większego sensu, o czym przekonają się Państwo po lekturze obszernego wywiadu. Lata pracy pana profesora pokazują, że wielkich rzeczy nie da się robić całkowicie w zaciszu gabinetu czy laboratorium. A więc pokorniej, ale bez przesady!
Takiego podejścia nie brakuje przewodniczącemu Samorządu Doktorantów SGH Przemysławowi Brzuszczakowi, który w otwarty sposób mówi w wywiadzie o problemach doktorantów i czy w przyszłości będzie miał kto ich zastąpić. Spodziewam się, że rozmowa ta spotka się z polemiką ze strony wykładowców. Zachęcam zatem promotorów, aby podjęli rękawicę.
W tym numerze poruszamy jeszcze wiele ciekawych tematów, w tym kwestię czterodniowego tygodnia pracy w szkolnictwie wyższym, społecznych uwarunkowań rozwoju gospodarki, a także kwestię doganiania przez Polskę krajów Unii Europejskiej pod względem rozwoju społecznego i tego, kto z zagranicy, w jakim wymiarze i dlaczego decyduje się na inwestowanie w Polsce. Wnioski z raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego oceniającego sytuację gospodarczą w Europie porządkują stan rzeczy, a dzięki zawartym rekomendacjom znajdująca się „na rozdrożu Europa” będzie mogła przejść do stabilnego wzrostu gospodarczego.
Z tym ostatnim aspektem wiążą się jeszcze dwa artykuły, które Państwu szczególnie polecam, a mianowicie nowa rubryka „Krucha Planeta” autorstwa dr Agnieszki Kamińskiej i nowy cykl felietonów prof. Elżbiety Mączyńskiej „Dehumanizacja – nowa epidemia XXI wieku”.
Na koniec chciałabym powrócić do patrona roku 2024 i Biblioteki SGH Andrzeja Grodka. Czasy wojny wymagały wielkich ofiar, ale też były czasy, gdy zapotrzebowanie na wielkich ludzi – prawych, mądrych, wiernych, niezłomnych – gwałtownie wzrosło. Ciekawam tylko, co my po sobie pozostawimy w czasach względnego pokoju.
Karolina Cygonek,
redaktor naczelna wraz z zespołem