71% absolwentów „Umiejętności Jutra: AI” już teraz wykorzystuje AI w pracy. Wyniki programu szkoleniowego Google i SGH

Zakończył się program szkoleniowy „Umiejętności Jutra: AI”, wspólna inicjatywa Google i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Znamy jego pierwsze wyniki: 71% absolwentów i absolwentek już teraz wykorzystuje nowo zdobyte umiejętności i narzędzia AI w swojej codziennej pracy. Ponadto 89% uczestników czuje się gotowych na nadchodzące zmiany związane z AI w ich firmach i branżach.
Małe i średnie przedsiębiorstwa to podstawa polskiej gospodarki, generująca niemal połowę polskiego PKB (45,3%) i zatrudniająca 6,9 mln osób (dane Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości). Trwająca rewolucja AI to dla nich szansa do m.in. szybszego rozwoju i dostęp do zaawansowanych narzędzi.
Aby pomóc polskim firmom efektywnie wdrożyć narzędzia AI i skutecznie konkurować z większymi graczami, w grudniu 2024 roku firma Google i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie ogłosiły start programu szkoleniowego „Umiejętności Jutra: AI”. Celem inicjatywy było przygotowanie 10 000 osób z polskich MŚP do roli pionierów w zakresie sztucznej inteligencji. Program wzbudził szerokie zainteresowanie i już teraz widać jego pierwsze efekty.
Niemal 20 tys. przyjętych firm i blisko 15 tys. absolwentów
Do „Umiejętności Jutra: AI” zgłosiło się niemal 40 tys. firm, z czego zostało przyjętych 19 747 przedsiębiorców (49% wszystkich aplikujących), a więc prawie dwukrotnie więcej niż początkowo zakładano. Ten wynik pokazuje, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa dostrzegają potencjał w wykorzystaniu AI do rozwoju swoich firm i przede wszystkim chcą doskonalić kompetencje i wdrażać nowe technologie.
5-tygodniowy program składał się z 25 kursów, w tym 19 obowiązkowych. Intensywny tryb nauki i wsparcie społeczności (ponad 12 tysięcy aktywnych osób) przełożyły się na zadowolenie uczestników, których średnia ocena programu wyniosła 4,9.
Z przedstawicieli firm, które rozpoczęły naukę, aż 86% (17 031) zrealizowało przynajmniej jeden kurs, a 74% (14 733) ukończyło cały program. Łącznie, w ramach trzech dotychczasowych edycji „Umiejętności Jutra”, liczba absolwentów sięgnęła 32 137 osób.
Program „Umiejętności Jutra: AI” to bezpłatny i unikatowy na skalę światową projekt, który umożliwił przedstawicielom polskich małych i średnich przedsiębiorstw poznanie najlepszych praktyk w zakresie wykorzystania narzędzi sztucznej inteligencji w biznesie. Intensywny, pięciotygodniowy kurs z sukcesem zakończyło ponad 14 000 uczestników, uzyskując certyfikat sygnowany przez Google i Szkołę Główną Handlową w Warszawie. Jestem przekonany, że uczestnicy naszego programu są doskonale przygotowani do roli pionierów AI w swoich organizacjach, co pozwoli im zwiększyć ich konkurencyjność na rynku – powiedział prof. dr hab. Bogumił Kamiński, dyrektor AI LAB Międzykolegialnego Centrum Sztucznej Inteligencji i Platform Cyfrowych i kierownik Zakładu Wspomagania i Analizy Decyzji w Instytucie Ekonometrii, Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH.
Wysoka satysfakcja i szybkie wdrożenie AI w praktyce
Według ankiety przeprowadzonej po ukończeniu programu, aż 98% respondentów ma pozytywne nastawienie do wykorzystywania narzędzi sztucznej inteligencji w pracy zawodowej. Ponadto 71% z nich już teraz wykorzystuje nowe umiejętności w codziennej pracy, a 25% zamierza to zrobić w niedalekiej przyszłości. Te wyniki potwierdzają, że wiedza zdobyta podczas „Umiejętności Jutra: AI” przekłada się na konkretne działania i efekty.
Uczestnicy wychodzą z kursu wyposażeni nie tylko w narzędzia, ale też w pewność siebie: 93% absolwentów czuje, że ma solidne podstawy do pracy z AI, a 89% deklaruje gotowość na zmiany technologiczne w swoich firmach i branżach. Co więcej, badanie przeprowadzone przed kursem wykazało, że jedynie 23% reprezentantów firm oceniało swoją pewność siebie w zakresie wykorzystania AI jako wysoką lub bardzo wysoką. Po ukończeniu szkolenia nastąpił znaczący wzrost – prawie 92% absolwentów deklarowało wysoki lub bardzo wysoki poziom pewności siebie w tej dziedzinie.
Tworząc program „Umiejętności Jutra: AI” i jego zakres tematyczny kierowaliśmy się tym, co powinien wiedzieć dzisiaj pionier lub pionierka AI, żeby umiał przekazać wiedzę kolejnym osobom i wdrożyć AI w swojej firmie. Obserwując, jak uczestnicy programu regularnie realizowali zadania i z jak wielką chęcią uczestniczyli w zajęciach dodatkowych (np. w spotkaniu z twórcą Notebook LM, Stevenem Johnsonem) oraz dzięki rozmowom z nimi, wiem, że to zadanie się udało. Już w trakcie trwania kursu wielu uczestników chwaliło się nowymi pomysłami na wykorzystanie AI w pracy – powiedział Cezary Jaroni, koordynator programu Umiejętności Jutra AI.
Ponadto 81% badanych przyznało, że udział w programie pozytywnie wpłynie na ich pozycję na rynku pracy, a 91% z nich pozytywnie ocenia przydatność kursu w kontekście dalszej kariery. Te liczby pokazują, że program „Umiejętności Jutra: AI” to nie tylko edukacja, ale przede wszystkim inwestycja w przyszłość samych pracowników, a także firm.
Największa zmiana po kursie, jaka zaszła w moim podejściu do AI, zarówno prywatnie jak i zawodowo to to, że zdecydowanie pewniej czuję się jako pionierka zastosowania AI. Wcześniej raczej słuchałam i uczyłam się od innych, teraz z pewnością siebie udzielam rad, podrzucam pomysły wykorzystania AI w innych obszarach – mówiła po ukończeniu kursu Agata Gładysz, uczestniczka programu „Umiejętności Jutra: AI”.
FOT. Marcin Flis