Z gabinetu rektora: porozmawiajmy o nowoczesnym przywództwie

prof. Piotr Wachowiak

Jakie powinno być nowoczesne przywództwo i przywódcy, doświadczeni rzeczywistością zarządzania organizacją w kryzysie, czyli w czasie pandemii koronawirusa? Jak zmienili się pracownicy i sami liderzy? Wierząc, że powoli, małymi krokami wychodzimy z pandemii i wracamy do normalności, chcę rozmawiać i podkreślać istotę nowoczesnego, świadomego przywództwa we współczesnych organizacjach. Służyć temu będą rozmowy ze znanymi i cenionymi liderami świata biznesu, na które już dziś serdecznie wszystkich zapraszam. 

„Rozmowy o przywództwie”

Pandemia przyniosła znaczne przyspieszenie inicjatyw związanych z ładem środowiskowym, społecznym i korporacyjnym, a świat biznesu jeszcze mocniej skierował swoją uwagę na kwestie związane z CSR i ESG. Zmiany pojawiły się także w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwami i relacjami z pracownikami. Dla mnie była to także inspiracja do podjęcia inicjatywy, jaką są „Rozmowy o przywództwie”.

Co dwa tygodnie na kanale SGH w serwisie YouTube będą ukazywały się zapisy rozmów, jakie przeprowadzę ze znanymi i cenionymi w swoich branżach liderami. Chcę, aby opowiedzieli, o tym, jak zmienia się idea współczesnego przywództwa, jakie cechy powinien posiadać nowoczesny przywódca i w jaki sposób powinien wspierać zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa, a także tworzyć etyczne i przyjazne środowisko pracy. 

Podczas pierwszego spotkania gościłem Dominikę Bettman, absolwentkę SGH, od 20 lat związaną z firmą Siemens Polska. Jak wspomina pani prezes, wybuch pandemii był dla niej nową, zaskakującą sytuacją. Do wyzwań związanych ze wdrażaniem strategii transformacji cyfrowej, rozwijaniem i promowaniem nowych technologii i realizacji planów firmy dołączyło kolejne – zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i komfortu pracy na wszystkich szczeblach firmy. 

Serdecznie zapraszam do obejrzenia nagrania na kanale SGH w serwisie YouTube. 

Konferencja „Czy system edukacji wykształci nam przedsiębiorców?”

19 maja miałem przyjemność uczestniczyć w dyskusji online „Czy system edukacji wykształci nam przedsiębiorców?”, zorganizowanej przez Korporację Handlu Zagranicznego SGH.  Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie, które było tematem spotkania, powiedziałbym „tak, ale”, ponieważ muszą zostać spełnione pewne warunki. Warto zastanowić się, czy przedsiębiorczości można nauczyć się na lekcjach przedsiębiorczości w liceum w ciągu dwóch godzin tygodniowo przez jeden rok. Moja odpowiedź brzmi – nie.

Po pierwsze, to znacznie za późno, bo przedsiębiorczości trzeba się uczyć już w szkole podstawowej. Po drugie, przedsiębiorczości nie można uczyć tylko na jednej wybranej lekcji, ale powinno się te wątki pokazywać również na innych lekcjach – historii, geografii, a nawet fizyki. Po trzecie, trzeba wyposażyć nauczycieli w odpowiednie kompetencje, tak, aby mogli nie tylko przekazywać informacje o przedsiębiorczości, ale także kształtować postawy przedsiębiorcze u uczniów. W szkole podstawowej postaw tych nie da się „wyuczyć” na lekcjach – trzeba przede wszystkim realizować z uczniami różnego rodzaju projekty, w tym na zasadzie tzw. grywalizacji. W szkole średniej działania powinny być podobne, choć bardziej intensywne. A co najważniejsze – na lekcjach przedsiębiorczości nie powinno być kartkówek, klasówek ani odpytywania. W młodych ludziach trzeba rozbudzać ducha przedsiębiorczości, ale w odpowiednich warunkach – systemu zachęt, a nie nakazów. 
 

Pierwsze w Polsce studia MBA dla twórców start-upów

W SGH chcemy wspierać młodych przedsiębiorców, pomagając im w podnoszeniu ich konkurencyjności na rynku, który wymaga umiejętności ciągłej adaptacji, podejmowania szybkich decyzji i wykorzystywania najnowszych technologii. Dlatego z myślą o nich nasza Uczelnia wspólnie z Kulczyk Investments otworzy jesienią studia Online MBA for Startups. Jesteśmy dumni, bo to pierwsze tego rodzaju studia w Polsce, prowadzone w unikalnej formule. Słuchacze będą mieli dostęp do najwyższej klasy wykładowców akademickich, a jednocześnie do mentorów programu InCredibles, którzy podzielą się z nimi swoimi doświadczeniami. Sieć kontaktów wyniesiona ze studiów to jedna z najcenniejszych obok wiedzy rzeczy. Dlatego studia będą także platformą relacyjną, dzięki której słuchacze będą mogli nawiązać kontakt z przyszłymi partnerami, klientami oraz inwestorami. 

 

SGH i Kulczyk Investments podpisały umowę
SGH i Kulczyk Investments podpisały umowę

Zacieśniamy współpracę z Instytutem Studiów Wschodnich

11 maja podpisałem z przewodniczącym Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmuntem Berdychowskim porozumienie o wieloletniej i wielopłaszczyznowej współpracy. W jego ramach SGH oraz FE będą, między innymi, kontynuowały prace nad kolejnymi wydaniami „Raportu SGH i Forum Ekonomicznego”. Jestem przekonany, że dzięki porozumieniu współpraca między SGH a Forum Ekonomicznym będzie jeszcze bliższa i owocna dla każdej ze stron, a korzyści z niej odniosą także odbiorcy naszych projektów. Cieszę się również, że od tego roku nasza Uczelnia będzie głównym partnerem merytorycznym Forum Ekonomicznego. Zapewniam, że SGH dołoży wszelkich starań, aby tegoroczne Forum jak zwykle było źródłem merytorycznej wiedzy o gospodarce i platformą wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami świata nauki, administracji rządowej i samorządowej oraz biznesu w Europie Środkowo-Wschodniej. 
 

Zacieśniamy współpracę z Instytutem Studiów Wschodnich
Od lewej Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego Zygmunt Berdychowski i rektor SGH, prof. Piotr Wachowiak/ Fot. Marcin Flis

Wskaźnik Aktywności Gospodarczej

Tego samego dnia w Auli Głównej naszej uczelni odbyła się prezentacja opracowanego przez badaczy z SGH Wskaźnika Aktywności Gospodarczej oraz dyskusja na temat wyzwań stojących obecnie przed polską gospodarką. Konstrukcję, cele i wyniki pierwszej edycji badania WAG przedstawił dr Mariusz Strojny, pełnomocnik rektora ds. transferu technologii. W dyskusji po prezentacji, wyniki badania skomentowali Anna Rulkiewicz – prezeska Luxmed, Krzysztof Pawiński – prezes Maspex oraz Zygmunt Berdychowski – przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Zachęcam Państwa do zapoznania się z raportem oraz do obejrzenia zapisu dyskusji.

CEMS Strategic Board Meeting

26 i 27 maja brałem udział w CEMS Strategic Board Meeting, którego tematem przewodnim było podjęcie wspólnych inicjatyw dla lepszej edukacji i integracji przyszłych twórców zmian (changemakers). Wspólnie zastanawialiśmy się, czy i w jaki sposób uczelnie członkowskie CEMS, partnerzy korporacyjni CEMS powinny przyciągać twórców zmian. Rozmawialiśmy również o tym, czy jesteśmy skłonni zmienić nasze kryteria i procedury rekrutacyjne, tak aby przyciągnąć na uczelnie te osoby, a przede wszystkim, jak sprawić, żeby zaszczepić na uczelniach ducha pozytywnej zmiany dla dobra całej społeczności.

XIII Międzynarodowe Forum, Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe

W dniach 20-21 maja uczestniczyłem w XIII Międzynarodowym Forum Polsko-Ukraińskie Dni Biznesowe, w którym udział wzięli przedstawiciele biznesu i administracji rządowej obu krajów oraz organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Tematyka tegorocznego forum była szeroka i obejmowała, między innymi, polsko-ukraiński potencjał inwestycyjny, wykorzystanie polskich i unijnych instrumentów i środków finansowych oraz nowe możliwości logistyki, rozwój handlu i e-commerce w trójkącie Niemcy-Polska-Ukraina. Przyjąłem zaproszenie do panelu „Podsumowanie 2020 roku. Wpływ COVID-19 i perspektywy dynamicznego rozwoju współpracy gospodarczej”. Wystąpienie moje dotyczyło uwarunkowań rozwoju przedsiębiorczości w obu krajach.