Logistyka to nowy kierunek w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, który wspiera rozwój krytycznego myślenia i kompleksowego rozwiązywania problemów. Na studiach nacisk kładzie się przede wszystkim na wykorzystywanie technologii cyfrowych w praktyce, a także przedstawienie relacji decyzji operacyjnych i zarządczych wobec zrównoważonego rozwoju firmy i jej interesariuszy.
Celem SGH jest kształtowanie holistycznego myślenia o wpływie działalności gospodarczej na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. W jaki sposób najlepiej to osiągnąć? Łącząc teorię z praktyką i czerpiąc z doświadczeń liderów w branży, z którymi nasza uczelnia właśnie w tym celu podejmuje strategiczną współpracę. Studenci SGH odbyli w grudniu 2024 r. pierwszą wizytę w zakładach produkcyjnych Sandoz w Polsce.
Rozmowy o możliwości organizacji takiej wizyty zainicjowano na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu, kiedy podczas jednego ze spotkań w Strefie SGH zastanawiano się, jak bardziej podnieść efekty kształcenia i mocniej angażować środowisko zewnętrzne do udziału w programach nauczania. Dzięki ścisłej i udanej współpracy między uczelnią a firmą Sandoz, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu i energii kadry akademickiej (dr hab. Katarzyny Nowickiej, prof. SGH – kierownik Katedry Logistyki, dr Anety Pluty-Zaremby i dr hab. Marzenny Cichosz, prof. SGH – kierownik Katedry Biznesu w Transporcie) 12 grudnia 2024 roku pierwsza grupa 22 studentów zainteresowanych studiowaniem na kierunku logistyka odwiedziła jeden z największych zakładów produkcyjno-pakujących lidera branży farmaceutycznej, firmy Sandoz w Strykowie pod Łodzią. Co roku zakład w Strykowie oraz pakowalnia w Warszawie (którą studenci SGH będą mogli zobaczyć już na początku 2025 roku) w dwóch lokalizacjach produkują i pakują około 25 mld tabletek, które w ponad 90% trafią na rynek Unii Europejskiej.
Sandoz w Polsce jest spółką światowego lidera produkcji leków generycznych i biologicznych biorównoważnych, która globalnie wprowadza pionierskie rozwiązania zapewniające około 500 milionom pacjentów na całym świecie dostęp do leków. Przez zrównoważone i odpowiedzialne działania spółka inicjuje wdrażanie innowacyjnych rozwiązań zarówno w obrębie opieki zdrowotnej, jak i w zarządzaniu logistyką i łańcuchami dostaw.
Wizyta w zakładzie rozpoczęła się od spotkania, podczas którego Aneta Wójcik, prezes zakładów farmaceutycznych Sandoz w Polsce (Lek S.A.), przedstawiła firmę, jej miejsce w globalnych farmaceutycznych łańcuchach dostaw oraz rolę w gospodarce polskiej i europejskiej. Po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa cała grupa została podzielona na trzy zespoły, które kolejno odwiedziły laboratorium, produkcję i pakowalnię. Dzięki temu wszyscy mogli prześledzić operacje w ramach całego procesu logistycznego od kontroli jakości surowców, przez ich ważenie, dozowanie, rozdrabnianie, następnie formowanie tabletek, które w innej części zakładu są pakowane w blistry, pudełka, opakowania zbiorcze i przygotowywanie do wysyłki. Studenci przekonali się, jak ważne na każdym etapie produkcji i pakowania leków są bezpieczeństwo i jakość wyrobu.
„(...) Zakład produkcyjny w Strykowie miał produkować 1,5 mld tabletek rocznie, a w przyszłym roku wyprodukujemy 11,5 mld tabletek. To pokazuje, jak pracownicy współpracują ze sobą, żeby wdrażać nowe procesy. To jest też recepta na budowanie bezpieczeństwa lekowego w Polsce. Dostarczamy produkty do blisko 100 krajów na świecie” – powiedziała prezes Aneta Wójcik.
Co zrobiło na studentach największe wrażenie?
- organizacja produkcji, gdy „na żywo” mogli zaobserwować wykorzystanie zasad lean management czy technik 5 S. Była to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć nowoczesną technologię w procesie produkcji i pakowania tabletek. Najnowszej generacji linie produkcyjne i pakujące uzupełniały współpracujące z człowiekiem roboty (co-boty) pakujące kartony do wysyłki do klientów Sandoz.
- zasada safety first (po pierwsze, bezpieczeństwo), która towarzyszy na każdym etapie wizyty w laboratorium, hali produkcyjnej, w magazynie, a nawet na schodach w biurze. Wizyta w firmie, gdzie produkuje się leki, wiązała się z koniecznością wielokrotnego mycia i dezynfekowania rąk czy specjalnego ubioru, który należało nakładać i zdejmować według ściśle określonej procedury.
- kultura organizacyjna, którą widać było na etapie przygotowania wizyty i w czasie jej trwania. Ogromna otwartość i życzliwość pracowników Sandoz wobec siebie nawzajem i wobec gości była odczuwalna na każdym kroku. Pracownicy cierpliwie wyjaśniali procedury, pokazywali, jak wyglądają codzienne operacje, odpowiadali na nasze pytania, dbali o bezpieczeństwo gości.
Łącząc teorię z praktyką, wizyta studyjna, która jest integralną częścią programu edukacyjnego w ramach kierunku logistyka oferowanego na studiach licencjackich, pozwala poznać nie tyle przyszłego pracodawcę, co wyzwania branży farmaceutycznej oraz doświadczyć codzienności i specyfiki danego biznesu, a także ukazać realne możliwości jego rozwoju. Kierunek logistyka oferuje dwie specjalności: zrównoważony rozwój w logistyce (1) i analityka w zarządzaniu logistycznym (2). Studiowanie na kierunku logistyka to zdobywanie praktycznej wiedzy i umiejętności niezbędnych na współczesnym rynku pracy, wyjazdy do firm, praktyki, staże, możliwość zdobycia dodatkowych certyfikatów. Zapraszamy do zapisów w kwietniu 2025 roku. Więcej na temat kierunku.
„(…) Relacje uczelni z otoczeniem gospodarczym stanowią jeden z najważniejszych pomostów służących weryfikacji analiz teoretycznych z praktyką. Wspólne zderzanie pomysłów, metod i analiz procesów ekonomicznych stanowi przejaw dojrzałości myślenia o współczesnym sposobie nie tylko uprawiania nauki, ale jej właściwego wdrażania i osiągania oczekiwanych efektów – wskazała prorektor ds. rozwoju dr hab. Dorota Niedziółka.
– Dynamika zmian społecznych i ekonomicznych oraz wielość form przenikania i wzajemnego oddziaływania stanowią dowody na konieczność zachowania i rozwijania relacji pomiędzy ośrodkami naukowymi a podmiotami gospodarczymi”.
Firma Sandoz jest członkiem Klubu Partnerów SGH od roku 2022 i skutecznie wspiera uczelnię w nieustannym rozwoju oraz transferze wiedzy. Tego typu projekty możliwe są dzięki Centrum Współpracy z Biznesem, które łączy otoczenie ze społecznością SGH. Więcej o firmie Sandoz Polska.
dr hab. Katarzyna Nowicka, prof. SGH, kierownik Katedry Logistyki
dr hab. Marzenna Cichosz, prof. SGH, kierownik Katedry Biznesu w Transporcie
Zapraszamy do lektury:
Seminaria otwarte i SKN – nowe inicjatywy w Instytucie Infrastruktury, Transportu i Mobilności
SGH i Polskie Stowarzyszenie Menedżerów Logistyki i Zakupów zawarły porozumienie o współpracy