Biznes online. Jak efektywnie pracować z domu?

Praca zdalna lub tzw. home office – niegdyś symbol elastyczności, pożądana przez wielu pracowników możliwość, z której nie wszystkim dane było korzystać, benefit doceniany przez kandydatów podczas rozmów rekrutacyjnych. Dziś – rzeczywistość większości firm, w której dość szybko przyszło się nam odnaleźć. Kiedy zaczynaliśmy proces migracji pracy z biur do domów w sieci aż grzmiało od natłoku materiałów. Oto wyniki poszukiwań w pigułce, które zebrała Patrycja Dutkiewicz z Centrum Współpracy z Biznesem SGH.

Zorganizuj miejsce pracy

Zacznij od kwestii technicznych. Sprawdź swój komputer, zainstaluj niezbędne aplikacje. Zadbaj o to, aby wszyscy mieli z tobą niezakłócony kontakt. Skompletuj niezbędne materiały. Upewnij się czy kamera nie jest zaklejona – teraz będziesz często z niej korzystać. Nawet jeśli czasem lubisz pracować siedząc na sofie z laptopem na kolanach, wygospodaruj przestrzeń na domowe biuro. To miejsce, gdzie zawsze możesz usiąść, gdzie zawsze będzie można się skupić, jeśli w domu są także inni domownicy. Lepszy będzie mały stolik w rogu sypialni niż praca w pozycji leżącej. Krzesło z oparciem i stabilizacja odcinka lędźwiowego to coś, za co podziękuje Ci  z czasem twój kręgosłup. Wyznaczenie strefy do pracy pomoże też „wyjść” z niej i poczuć, że na dziś koniec.

Otoczenie – będziesz korzystać z wideokonferencji, wybierz taką przestrzeń do pracy/rozmów aby czuć się swobodnie lub korzystaj z funkcji rozmycia tła. W trosce o swoje samopoczucie, postaw na biurku ulubiony kwiat – otaczanie się zielenią ma pozytywny wpływ na efektywność pracy. Wybierz też miejsce w którym możesz korzystać z naturalnego oświetlenia oraz zapewnij sobie dobre oświetlenie w postaci lampki, kiedy będzie ono niezbędne.

Ubiór. Pamiętaj dużo trudniej zmobilizować się do efektywnej pracy, kiedy snujemy się po domu w rozciągniętym dresie lub piżamie. Pracując w domu nie musisz ubierać się jak na oficjalne spotkanie, ale pamiętaj, że rozmówcy widzą Cię minimum od pasa w górę i nie koniecznie są gotowi na wałki na włosach, a same rytuały związane z przygotowaniami do wyjścia  do pracy pomagają się dobudzić i przejść w tryb „działania”. Nie zapomnij ubrać się również w uśmiech! Kiedy uznasz, że wszystko jest już przygotowane na tip top, sprawdź jak wszystkie te rady działają w starciu z rzeczywistością:

Planuj swój kalendarz

Dobrze przygotowany plan zadań, bardzo pomaga skupić się na tym, co ma zostać zrobione. Bądź w kontakcie ze swoim zespołem. Bardzo ważna jest bieżąca wymiana informacji – warto ustalić stałą porę codziennych spotkań choćby na 15 minut. Przetrzyj kamerę i daj się wszystkim zobaczyć - nie potęgujmy poczucia odosobnienia. Na kłopoty – rutyna. Odpowiedni rytm dnia pomaga nam się zmobilizować, żeby zacząć, ale także, żeby o właściwej porze skończyć i nie przeciągać pracy w nieskończoność. Jeśli kawa zawsze była o 10.00 – niech tak pozostanie. Uważaj na rozpraszacze. Ograniczenie aktywności prywatnych będzie z pewnością pomocne. Jednak jednym z większych rozpraszaczy może okazać się lodówka, do której zaglądanie będzie silną pokusą. Pamiętaj przed nami wiosna, a po niej lato. Po co tracić czas na wymianę garderoby.

Wyznaczaj granice. To jedno z trudniejszych zdań gdy razem z Tobą w jednym biurze pracują i uczą się inni domownicy. Spróbuj ustalić grafik lub proste zasady, których wszyscy będą przestrzegać.

Rób sobie przerwy

Ta rada sprawdza się nie tylko podczas pracy w domu. Minimum raz na godzinę wstań od komputera, przespaceruj się po mieszkaniu, wyjrzyj przez okno, wyjdź na balkon, przewietrz mieszkanie. Rozciągnij się – to wszystko pomoże Ci utrzymać skupienie i pracować efektywnie. 
A po pracy…

Sport i aktywność fizyczna może pomóc przetrwać trudne dni pracy z domu. Naprawdę nie trzeba profesjonalnej siłowni aby zrobić przerwę na kilka minut gimnastyki, która zarówno poprawi nam humor jak i pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Zabawa z pupilami to również doskonały pomysł.

Znajdź czas na książkę, nawet jeśli jest to Dżuma lub Miłość w czasach zarazy. Obejrzyj filmy lub serial. Obdzwoń znajomych czy rodzinę zapytaj, co u nich słychać. Uśmiechaj się! Wszystko łatwiej jest przetrwać kiedy ma się życzliwych ludzi wokół. A może uda ci się zapisać na kurs lub szkolenie online?