W sercu globalnej gospodarki

Jest już tradycją, że studenci programu MBA-SGH w ramach fakultatywnego przedmiotu „Mission to China” wyjeżdżają do Chin, by samodzielnie się przekonać, jakie wyzwania stawia współcześnie biznesowi globalizujący się świat. W tegorocznej 10-dniowej wizycie studyjnej (17–27 września) wzięły udział 24 osoby.

Współczesne Chiny stanowią przykład globalnego środowiska biznesowego, dlatego kraj ten został wybrany nieprzypadkowo. Jest to jedna z największych i najdynamiczniej rozwijających się gospodarek świata, generująca niezwykłe wręcz możliwości, jednak trudna do zrozumienia dla polskich biznesmenów ze względu na różnice kulturowe, polityczne, ale także dotyczące skali pojawiających się wyzwań.

Wizyta studyjna w Chinach rozpoczęła się od Pekinu, gdzie studenci mogli wziąć udział m.in. w cyklu seminariów w jednej z czołowych chińskich firm prawniczych Lifang & Partners (seminaria na temat ochrony praw autorskich w Chinach i cyberbezpieczeństwa) oraz spotkać się ze studentami programu MBA w Capital University of Economics and Business (CUEB) i posłuchać wykładu prof. Kai Wang o możliwościach i wyzwaniach związanych z wchodzeniem na chiński rynek. Nie zabrakło także wyprawy na Wielki Mur Chiński, która pozwoliła Polakom lepiej zrozumieć historię Chin.

Ciekawym doświadczeniem dla uczestników wizyty w Chinach był krótki przystanek w nieco bardziej prowincjonalnym mieście Jinan (kilkumilionowa stolica prowincji Szantung), który dał studentom wyobrażenie o znaczeniu prowincjonalności we wschodniej części kraju. W Jinan studenci zwiedzili też dość tradycyjną, budującą swoją przewagę konkurencyjną na jeszcze niskich kosztach siły roboczej, fabrykę.

Kilkudniowy pobyt w Szanghaju pozwolił z kolei uświadomić sobie studentom potęgę gospodarczą Chin. Skala, ogrom i nowoczesność tego, jak niektórzy szacują, 40-milionowego miasta zaskakują. Program wizyty w tym mieście obejmował m.in. odwiedziny w oddziale międzynarodowej firmy Clariant Chemicals, spotkanie z chińskim właścicielem małego biznesu dokonującego jednak ekspansji na świat (producent i sprzedawca kwiatów i materiałów dekoracyjnych), spotkanie z kierownikiem placówki Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Szanghaju oraz wykład i spotkanie ze studentami Executive MBA jednego z najbardziej prestiżowych chińskich uniwersytetów Fudan. Największe wrażenie na studentach zrobiła wizyta w ChinaAccelerator – inkubatorze i akceleratorze chińskich startupów. Spotkanie z dynamicznymi innowatorami dało wyobrażenie o najbardziej nowoczesnej stronie Chin tworzących własny internet.

Ostatnim miastem na szlaku uczestników „Mission to China” było Suzhou – stary, historyczny ośrodek nazywany Wenecją Wschodu. Spotkanie z polsko-amerykańskim biznesmenem Jarosławem Baranem od lat z sukcesem prowadzącym wiele przedsięwzięć w Chinach oraz wizyta w supernowoczesnej fabryce układów elektronicznych należących do Asteelflash Group były fascynujące i uświadomiły studentom, że Chiny to kraj dynamiczny, coraz bardziej innowacyjny, który z powodzeniem może walczyć o prymat w światowej gospodarce.

Szersza relacja z wizyty studyjnej w Chinach znajduje się w zakładce aktualności na stronie: www.mba-sgh.pl/mbasgh/aktualnosci/

Studenci programu MBA-SGH odwiedzili m.in. supernowoczesną fabrykę układów elektronicznych w Suzhou należącą do Asteelflash Group.