V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia"

grupa uczestników konferencji stoi na zewnątrz budynku; zdjęcie grupowe; Źródło: Grupa Santander

V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów „Universia" zgromadziło 700 rektorów z 14 krajów, reprezentujących 14 milionów studentów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Szkołę Główną Handlową w Warszawie reprezentował rektor dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH.

Spotkanie było wyjątkowym forum debaty „Uczelnia a społeczeństwo”.

Wydarzenie otworzyli oficjalnie premier Hiszpanii Pedro Sanchez oraz przewodnicząca Grupy Santander Ana Botin. Głos w dyskusji zabrały osobistości ze świata nauki, polityki i biznesu, w tym Tim Berners-Lee – wynalazca World Wide Web, Larry Summers – były sekretarz skarbu USA w administracji prezydenta Billa Clintona oraz główny ekonomista Banku Światowego, Ignacio Cirac – hiszpański fizyk i laureat nagrody Księcia Asturii w 2006 r, Pilar Manchon – główna dyrektor ds. inżynierii i badań nad sztuczną inteligencją w Google.
 
Uczestnicy spotkania debatowali, w jaki sposób uczelnie mogą jeszcze skuteczniej działać w trzech obszarach:

  •  uczenia się przez całe życie,
  • przedsiębiorczości i innowacji,
  • tworzenia sieci i relacji pomiędzy uczelniami z całego świata.

Film podsumowujący wydarzenie.

Santander zainwestuje dodatkowe 400 milionów euro w edukację.

Podczas ceremonii otwarcia Ana Botín potwierdziła dalsze wsparcie Grupy Santander dla uczelni, zobowiązując się do „zainwestowania w latach 2023–2026 dodatkowych 400 milionów euro w edukację, zwiększanie szans na zatrudnienie i wspieranie przedsiębiorczości”. Dodała także, że „nie ma lepszej inwestycji społecznej niż edukacja. Dlatego 26 lat temu Santander postanowił skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu uczelni”.

W ramach swojego zaangażowania na rzecz uczelni Santander zainwestował już ponad 2,2 miliarda euro w szkolnictwo wyższe, fundując stypendia, projekty wspierające uczenie się przez całe życie oraz pomoc dla ponad miliona studentów w ramach umów z ponad 1500 instytucjami w 25 krajach.

„Kiedy wspieramy uniwersytety, cała społeczność – ponad miliard ludzi w krajach, w których działa Santander – czerpie z tego korzyści. Gdy uniwersytety się rozwijają, społeczeństwo idzie w ich ślady” – powiedziała  Grupy Santander i Universia.

„Społeczeństwo, które inwestuje w edukację, rozwija się w sposób zrównoważony, jest bardziej otwarte i różnorodne, stwarza szanse dla wszystkich i może stawić czoło konfliktom i wyzwaniom przyszłości” – wyjaśniła.

W czasie spotkania wezwała rektorów i ekspertów, aby „myśleli z ambicją” w zakresie misji uczelni w stale zmieniającym się społeczeństwie, które „działa jak pełna wzajemnych powiązań sieć i usuwa bariery między światem cyfrowym a fizycznym. (...) Uczenie się przez całe życie jest niezbędne w społeczeństwie i wśród firm; to nie luksus, ale raczej konieczność” – zauważyła, odnosząc się do umiejętności i wiedzy, które uczelnie powinny dziś przekazywać, oraz do ustawicznego kształcenia w ciągu życia.

kobieta przemawiająca zza pulpitu na kongresie

Prace polskiej delegacji

W ramach spotkania odbyły się również warsztaty dla polskiej delegacji. Rektorzy wspólnie z przedstawicielami Santander Bank Polska SA, w tym prezesem Michałem Gajewskim, wiceprezesem Arkadiuszem Przybyłem i członkinią Zarządu Magdaleną Progą-Stępień, dyskutowali o wyzwaniach  i szansach dla Polski w związku ze zrównoważonym rozwojem i transformacją cyfrową.

„Spotkanie w Walencji jest jednym z ważniejszych międzynarodowych wydarzeń w świecie akademickim. Cieszę się, że współpraca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie z Santander Bank Polska SA, który od kilku lat jest w prestiżowym Klubie Partnerów SGH i rozwija specjalny program Santander Universidades, przynosi owoce w postaci wymiany doświadczeń między rektorami najważniejszych uczelni wyższych na świecie – powiedział rektor Piotr Wachowiak.

– Dzięki prezentacjom, wykładom i spotkaniom kuluarowym w Walencji rozumiemy lepiej, jak w warunkach po pandemii działają inne uniwersytety na świecie; ja sam miałem możliwość podzielenia się wiedzą, jak funkcjonuje SGH. Takie wymiany myśli są niesłychanie ważne, bo pomagają widzieć uczelnię w szerszym kontekście. SGH, będąca w sojuszu europejskich uniwersytetów nauk społecznych CIVICA, posiadająca kluczowe akredytacje: EQUIS, AMBA i finalizująca procedurę akredytacyjną AACSB, znajduje się w ścisłej czołówce uczelni w naszym regionie. 

Ale nie zasypiamy gruszek w popiele. Wiemy, że uczelnia musi cały czas się rozwijać, oferować innowacyjne rozwiązania, programy, dostosowywać się do błyskawicznie zmieniającego się świata i niełatwych turbulentnych czasów. Na pewno przyczynia się do tego tworzenie relacji z uniwersytetami z całego świata, który się wciąż zmienia, podobnie jak zmienia się rynek pracy, co z kolei przemawia za uczeniem się przez całe zawodowe życie, kształceniem w innych obszarach, zdobywaniem nowych kompetencji – twardych i miękkich, w tym z zakresu nowych technologii. Jako uczelnia stale staramy się nadążyć za tymi zmianami".

Santander Bank Polska SA, inicjator zaproszenia na spotkania w Walencji rektora SGH, jest partnerem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie; w 2017 roku Santander Bank Polska SA, jeszcze jako BZ WBK, przystąpił do Klubu Partnerów SGH. Współpraca odbywa się w ramach programu wspierającego szkolnictwo wyższe „Santander Universidades”. Korzysta z niego ponad 50 uczelni w Polsce.

Deklaracja z Walencji

Wypracowane podczas V Międzynarodowego Spotkania Rektorów zobowiązania zostały spisane w „Deklaracji z Walencji”. Odzwierciedla ona zaangażowanie rektorów i świata akademickiego w rozwój społeczeństwa.

Więcej informacji znajduję się na stronie.

Poprzednie edycje spotkania odbyły się w Salamance (2018), Rio de Janeiro (2014), Guadalajarze (2010) oraz Sewilli (2005).

Organizator spotkania, Grupa Santander, nieustannie wspiera zrównoważony rozwój nakierowany na eliminację wykluczenia społecznego. Od 26 lat bank wyróżnia się na tle światowych instytucji finansowych swoją działalnością na rzecz wspierania edukacji, przedsiębiorczości oraz zwiększania zatrudnienia.

#SantanderUniversia2023