Studiuj ekonomię w języku niemieckim w SGH!

na tle niemieckie flagi wykresy z liczbami

Czy można studiować ekonomię w języku niemieckim w Polsce i zakwalifikować się na semestr studiów (Studienaufenthalt) w Niemczech oraz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? W SGH jest to możliwe. 

Dlatego też zachęcamy studentów do wybierania przedmiotów prowadzonych w języku niemieckim w ramach Polsko-Niemieckiego Forum Akademickiego (FORUM) w SGH.

FORUM jest jednostką SGH organizującą zajęcia z przedmiotów ekonomicznych w języku niemieckim, w tym niemieckojęzyczną międzykierunkową specjalizację na poziomie licencjackim Management der deutsch-polnischen Wirtschaftsaktivitäten (Zarządzanie polsko-niemieckimi stosunkami gospodarczymi).

Forum istnieje od ponad 30 lat jako wspólny polsko-niemiecki program dydaktyczny finansowany przez Niemiecką Centralę Wymiany Akademickiej – Deutscher Akademischer Austauschdienst (DAAD) we współpracy z Uniwersytetem Jana Gutenberga w Moguncji (JGU Mainz) i Uniwersytetem Duisburg-Essen oraz z partnerami z obszaru biznesu (jak np. VW Bank, ZEB, Grant Thornton, Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa), nauki i polityki (np. ambasada Republiki Federalnej Niemiec).

Tylko w SGH, jedynej uczelni w Polsce, możliwe jest studiowanie ekonomii w języku niemieckim na poziomie uniwersyteckim i uzyskanie dodatkowego certyfikatu wraz z dyplomem ukończenia studiów. FORUM jest otwarte dla wszystkich studentów studiów licencjackich.

Program niemieckojęzyczny FORUM składa się z dwóch etapów: etap wstępny (wprowadzający) oraz etap specjalizacji. Etap wstępny ma na celu zapoznanie studentów z zajęciami z ekonomii w języku niemieckim. Na tym etapie realizuje się przedmioty podstawowe, takie jak mikro- i makroekonomia, finanse, integracja europejska, międzynarodowe stosunki gospodarcze, marketing, management itd., które zastępują polskie odpowiedniki.

Etap specjalizacji uprawnia do otrzymania dodatkowego certyfikatu ukończenia specjalizacji międzykierunkowej Management der deutsch-polnischen Wirtschaftsaktivitäten i obejmuje łącznie osiem–dziewięć przedmiotów dostarczających specjalistycznej wiedzy, m.in. na temat metod zarządzania w niemieckich firmach.

W ramach niektórych przedmiotów organizowane są warsztaty, co umożliwia zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Przykładowo, w ramach przedmiotu Controlling in deutschen Unternehmen przedstawicieli Firmy Accenture Sp. z o.o. kształcili studentów z controllingu przedsiębiorstw na przykładzie producenta pojazdów samochodowych.

Wszystkie zajęcia FORUM są prowadzone przez native speakerów z uczelni partnerskich lub zatrudnionych w SGH, doświadczonych wykładowców. Warto podkreślić, że studenci, realizując specjalizację międzykierunkową dodatkowo do wybranej specjalizacji w języku polskim, nie ponoszą żadnych opłat za powstałą przy tym nadwyżkę ECTS.

To, co czyni program FORUM jeszcze bardziej atrakcyjnym, to możliwość uzyskania prestiżowego stypendium DAAD (wyższe niż w ramach programu Erasmus+) na 3-tygodniowy kurs językowy i/lub studia na semestr na JGU Mainz.

Wspólnie z założonym w 2022 roku przy FORUM SKN Współpracy Polsko-Niemieckiej organizowanych jest wiele wydarzeń niemieckojęzycznych, w tym konferencje, cykliczne spotkania studentów i absolwentów z zaproszonymi gośćmi, warsztaty z firmami, polsko-niemiecka szkoła letnia, targi pracy, wieczory kultury niemieckiej oraz wspólne wyjazdy do Niemiec, m.in. do uczelni i instytucji w Hesji, Badenii-Wirtembergii i Berlina, a także Tydzień Międzynarodowy na University of Applied Sciences of the German Federal Bank (Hochschule der Deutschen Bundesbank) w Hachenburgu.

Obok tych różnorodnych aktywności studenci FORUM zdobywają cenną wiedzę, kompetencje i umiejętności przydatne na polskim i niemieckim rynku pracy, w tym wiedzę z zakresu poszczególnych obszarów zarządzania niemieckojęzycznymi firmami oraz o ekonomicznych i politycznych uwarunkowaniach niemiecko-polskiej działalności gospodarczej, kompetencjach międzykulturowych w procesach zarządzania w relacjach niemiecko-polskich i doskonalenie znajomości języka niemieckiego. Ponadto FORUM daje możliwość nawiązania kontaktów z partnerami ze sfery biznesu, polityki i nauki.

Dziś wielu absolwentów FORUM zajmuje wysokie stanowiska w prestiżowych firmach i instytucjach, jak np. w Polsko-Niemieckiej Izbie Handlowo-Przemysłowej, przedstawicielstwie handlowym ambasady Austrii w Polsce, w ministerstwach, Volkswagen Bank, ZEB, Gran Thornton i innych.

Serdecznie zapraszamy studentów do wyboru przedmiotów prowadzonych w języku niemieckim w ramach FORUM.

Więcej informacji WWW.SGH.WAW.PL/PNFA  

 


GALINA WANDEL, Polsko-Niemieckie Forum Akademickie, Centrum Współpracy Międzynarodowej SGH