CIVICA Ambassadors Forum na temat odbudowy Ukrainy

grupa młodych ludzi stoi przed gmachem SGH

W dniach 8-9 maja 2023 roku w SGH odbyła się międzynarodowa studencka konferencja „Civica Ambassadors Forum on Recovery and Modernisation of Ukraine”, która została zorganizowana w ramach projektu CIVICA for Ukraine, finansowanego dzięki NAWA, we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Odbudowy Ukrainy. Forum zgromadziło Ambasadorów CIVICA z uczelni europejskich oraz pięciu uniwersytetów z Ukrainy.  

Forum miało na celu zwiększenie zainteresowania aktualną sytuacją w Ukrainie wśród młodzieży europejskiej omówienie kwestii dotyczących odbudowy i modernizacji Ukrainy oraz zainspirowanie do kontynuowania pracy analitycznej w ty obszarze.

Podczas dwudniowych debat i dyskusji między studentami z różnych uczelni zaproszeni prelegenci przedstawili opinie na temat problemów, jakie napotykają w trakcie odbudowy kraju. Wśród nich byli m.in.  profesor SGH Leszek Balcerowicz i Oleksandra Romancowa (Romantsova), dyrektorka Center for Civil Liberties,  laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2022 r. W sesji otwierającej uczestników powitała wiceminister młodzieży i sportu Ukrainy Maryna Popatenko, podkreślając rolę ludzi młodych  w kreowaniu przyszłości Ukrainy i szczególny głos w sprawach odbudowy Ukrainy.

Spotkanie zdominowała tematyka rozwoju  energii jądrowej, ochrony środowiska, a także reforma systemu edukacji i  integracja z Unią Europejską. Jednym z ważnych elementów programu była praca w tematycznych grupach roboczych, moderowanych przez studentów SGH z Ukrainy oraz Ambasadorów CIVICA, a także przez ekspertkę KNEU Antoniną Kutową (Kutovą). Podsumowanie wizji młodzieżowej odbudowy Ukrainy zostanie opublikowane we wspólnym raporcie.

Solomija Hnidan, Ukraiński Uniwersytet Katolicki (UCU): Szczególnie interesujące było dowiedzieć się, jaką wizję ma europejska młodzież i środowisko naukowe na rozwiązanie bieżących problemów i perspektyw Ukrainy w ramach integracji z UE i odbudowy Ukrainy. Jednym z najbardziej zapadających w pamięć zajęć były dla mnie prezentacje i „burze mózgów” w ramach odbudowy Ukrainy w różnych wymiarach. Zajmowałam się zwłaszcza kwestiami ekologii i energii na Ukrainie. Wszyscy prelegenci i uczestnicy wnieśli istotne pomysły i spostrzeżenia. Uważam, że były one bardzo cenne i  skłaniające do myślenia. Wiedza, którą wszyscy zdobyliśmy, jest bardzo istotna dla budowania naszej przyszłości. Dla ukraińskiej młodzieży bardzo ważna jest współpraca i integracja ze społecznością europejską. Mamy wiele rzeczy do nauczenia się od siebie nawzajem. Podziwiam stanowisko organizatorów projektu - nie ma nic o Ukrainie bez Ukraińców, co jest kluczowe. Jestem wdzięczna, że dano nam platformę do poruszenia ważnych kwestii dnia dzisiejszego i wniesienia wkładu w międzynarodową dyskusję o Ukrainie.

grupa osób siedzi przy stołach na sali wykładowej

Artem Melnyk, Kijowska Szkoła Ekonomiczna (KSE): Podobała mi się komunikacja z zagranicznymi studentami, zrozumienie ich stosunku do Ukrainy i współpraca w grupach roboczych, ale dwa dni to za mało na wydarzenie na żywo. Moim kluczowym wnioskiem jest to, że obcokrajowcy rozumieją, co się dzieje na Ukrainie (to dla mnie małe odkrycie), i musimy zacząć odbudowywać Ukrainę już teraz. KSE ma już wiele badań i ekspertyz w dziedzinie odbudowy. Procesem odbudowy będą zarządzać eksperci najwyższej klasy. .  Chciałbym nadal nawiązywać więzi z wiodącymi uniwersytetami europejskimi, aby w przyszłości współpracować dla wspólnego celu. 

grupa osób w sali wykładowej

Sofija Pawlowa (Pavlova), Uniwersytet Narodowy – Akademia Kijowsko-Mohylańska (NaUKMA): Forum pokazało, że uniwersytety z pewnością odegrają kluczową rolę w powojennej odbudowie i modernizacji Ukrainy. Mogą one zapewnić wysokiej jakości badania, wiedzę specjalistyczną i platformę dla dialogu. Wszystkie te elementy są niezbędne, aby skutecznie stawić czoło wyzwaniom, z którymi Ukraina prawdopodobnie zmierzy się po zakończeniu wojny i aby zbudować odporne, dobrze prosperujące społeczeństwo.

Oleksandra Kachynska, Kijowski Narodowy Uniwersytet Ekonomiczny (KNEU): Bardzo podobała mi się praca w grupach tematycznych, dzielenie się i słuchanie różnych opinii i   kreatywnych opinii na temat różnych aspektów odbudowy Ukrainy. Dzięki interakcji studentów zrodziły się  ciekawe pomysły na temat przyszłości Ukrainy. Myślę, że CIVICA for Ukraine to świetny projekt, który może pomóc ukraińskim studentom na różne sposoby w ich drodze edukacyjnej.

Forum towarzyszył Festiwal Trypillia – starożytnej kultury Ukrainy, Rumunii, Mołdawii, w tym warsztaty ceramiczne.

CIVICA Ambassadors Forum on Recovery and Modernisation of Ukraine to kolejny krok w kierunku wsparcia Ukrainy w procesie odbudowy kraju i mobilizacji społeczności międzynarodowej. 

Więcej o CIVICA.

duża grupa osób pozuje do zdjęcia na Auli Spadochronowej w SGH