Sylwetki kandydatów na rektora SGH w kadencji 2020-2024

1 kwietnia 2020 r. elektorzy wybrani przez społeczność SGH, oddadzą swój głos na jedną z dwóch kandydatur na stanowisko rektora SGH w kadencji 2020-2024 – prof. Piotra Wachowiaka lub prof. Marzennę Annę Weresę. Dziś, przedstawiamy sylwetki obydwojga kandydujących.

Kandydat na rektora dr hab. Piotr Wachowiak, prof. SGH. 

  • list do wyborców
  • program działań na kadencję 2020-2024
  • sylwetki członków zespołu

Prorektor ds. nauki i zarządzania SGH w kadencji 2016-2020, dyrektor Instytutu Zarządzania. Sekretarz Komitetu Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk. Jest absolwentem Wydziału Handlu Wewnętrznego SGPiS na kierunku organizacja i zarządzanie.

Od 28 lat związany z praktyką gospodarczą, pracując na stanowiskach kierowniczych w różnych organizacjach. Był m.in. zastępcą dyrektora Zarządu Dzielnicy Żoliborz – członkiem Zarządu Dzielnicy oraz kanclerzem SGH.

Specjalizuje się w problematyce społecznej odpowiedzialności biznesu oraz zarządzania ludźmi w organizacji. Prowadzi badania naukowe na temat:

  • polityki personalnej w przedsiębiorstwach działających w Polsce,
  • negocjacji,
  • pomiaru kapitału intelektualnego przedsiębiorstw,
  • zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwach
  •  społecznej odpowiedzialności biznesu.

Autor i współautor wielu książek, m.in.: „Profesjonalny menedżer. Umiejętności pełnienia ról kierowniczych”, „Kierowanie zespołem projektowym”, „Pomiar kapitału intelektualnego przedsiębiorstwa”, „Koncepcje i narzędzia zarządzania strategicznego”, „Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w gospodarce rynkowej”, „Kulturowe i kadrowe problemy internacjonalizacji przedsiębiorstw”, „Kształtowanie postaw przedsiębiorczych a edukacja ekonomiczna”, „Prezentacja profesjonalna. Teoria i praktyka”, „Człowiek w przedsiębiorstwie. Teoria i praktyka”, „Wrażliwość społeczna przedsiębiorstwa. Analiza i pomiar”.

Przewodniczący Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP. Członek Kapituły Fundacji „Teraz Polska”. Członek Zespołu ds. Zrównoważonego Rozwoju i Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Przewodniczący Zespołu Roboczego ds. Odpowiedzialności Społecznej Uczelni. Przewodniczący Rady Nauczycieli Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego. Sekretarz Podkomitetu Naukowego Olimpiady Przedsiębiorczości. Założyciel i członek Rady Naukowej Uniwersytetu Trzeciego Wieku SGH.

Lista osób, które zamierza powołać do pełnienia funkcji prorektorów i ramowy zakres ich zadań, a także osób, które zamierza powołać na dziekanów studiów i dziekana Szkoły Doktorskiej.

Prorektorzy:

Dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, która będzie odpowiedzialna za działalność naukową, w tym za realizację programów studiów III stopnia i współpracę z doktorantami.
Dr hab. Roman Sobiecki, prof. SGH, który będzie odpowiedzialny za sprawy organizacji, współpracę z otoczeniem, realizację studiów podyplomowych i programów MBA.
Dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH, który będzie odpowiedzialny za realizację i jakość programów studiów I i II stopnia i współpracę ze studentami.
Dr hab. Jacek Prokop, prof. SGH, który będzie odpowiedzialny za współpracę z zagranicą oraz międzynarodową wymianę studentów.

Dziekani:

Dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH – Dziekan Studium Magisterskiego
Dr hab. Bartosz Witkowski, prof. SGH – Dziekan Studium Licencjackiego
Prof. dr hab. Wojciech Pacho – Dziekan Szkoły Doktorskiej

Kandydat zaprasza na stronę internetową: wspolnasgh.pl

 

Kandydatka na rektora prof. dr hab. Marzenna Anna Weresa.

  • list do wyborców
  • program działań na kadencję 2020-2024
  • fragmenty z wywiadu przeprowadzonego przez dr Martę Mackiewicz (SGH) z Kandydatką

Pracownik nauki. Jest naukowcem z powołania. Z SGH jest związana prawie całe życie, tu studiowała i pracuje od 1994 roku, poza latami 1999-2000, kiedy pracowała w University College w Londynie. Ten czas zaowocował budową relacji międzynarodowych. Dorobek naukowy znajduje odzwierciedlenie w publikacjach – jest autorką blisko 150 opracowań, z czego prawie połowa to prace w języku angielskim. Za działalność naukową otrzymała wiele nagród, w tym nagrodę przyznaną przez Harvard Business School w 2017 roku za wybitny wkład w rozwój sieci naukowej “Microeconomics of Competitiveness”.

Badacz. Zrealizowała z sukcesem ponad 80 projektów badawczych, w tym 20 projektów międzynarodowych. Prawie połowa z nich była finansowana ze źródeł zewnętrznych, m.in. granty w ramach programów Unii Europejskiej: 6 Programu Ramowego, Programu Horyzont 2020, COST, przetargów Komisji Europejskiej. Projekty te wniosły kilkumilionowy wkład do budżetu Uczelni.

Dydaktyk. Prowadzi wykłady w j. polskim i angielskim na studiach licencjackich, magisterskich oraz w Szkole Doktorskiej SGH. Wypromowała ponad 50 magistrów i absolwentów z tytułem licencjata oraz 8 doktorów nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia, w tym 2 doktoraty uzyskały wyróżnienie. Prowadziła również wykłady gościnne, m.in. w Wielkiej Brytanii w Lancashire Business School, Cardiff Business School, w USA w Georgia Institute of Technology, Northeastern Illinois University w Chicago, University of Colorado w Boulder oraz w Chinach w University of International Business and Economics.

Ekspert i doradca. Doświadczenie w budowie relacji to także efekt pracy w gronach eksperckich. W ostatnich latach doradzała Komisji Europejskiej w międzynarodowym zespole eksperckim – Expert Group on Economic and Societal Impact for Research and Innovation. Uczestniczyła też w pracach zespołu Research, Innovation and Science Policy Expert High Level Group przy Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej. Ponadto, przewodniczyła grupie ekspertów UE Mutual Learning Exercise on the Evaluation of Business R&D Grants Schemes.

Dobry menedżer. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu - od 1997 r. kieruje Podyplomowymi Studiami Handlu Zagranicznego przy KGŚ SGH. Od 2005 r. jest dyrektorem Instytutu Gospodarki Światowej SGH, a od 2016 r. pełni funkcję dziekana Kolegium Gospodarki Światowej SGH. Od 2009 r. jestem członkiem Senatu SGH. Utworzyła i kierowała programem Polsko-Amerykańskich Podyplomowych Studiów Zarządzania Innowacjami przy KGŚ SGH realizowanym we współpracy z Lake Forest Graduate School of Management z Chicago.

Kandydatka zaprasza na stronę internetową: weresa.pl