82 lata temu, w upalne popołudnie 1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się powstanie warszawskie. W tym szczególnym dniu społeczność akademicka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oddaje hołd walczącej stolicy i czci pamięć blisko 130 uczestników powstania wywodzących się z naszej uczelni.
Władze SGH biorą dziś udział w licznych uroczystościach rocznicowych, chyląc czoła przed bohaterstwem powstańców i składając wiązanki kwiatów w miejscach upamiętnienia.
Rektor i prof. SGH dr hab. Piotr Wachowiak uczcił pamięć o powstaniu na warszawskim Żoliborzu, przy ulicy Suzina, gdzie w rejonie dawnej kotłowni Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o godz. 13.30 wybuchły pierwsze walki.
„Powstanie trwało 63 dni. Warszawa bardzo dzielnie walczyła, ale zginęło w czasie powstania około 150–200 tys. warszawiaków, a samo miasto niemal zostało starte z powierzchni ziemi. Musimy o tym pamiętać, wspominając osoby, które podjęły nierówną walkę z okupantem” – powiedział rektor SGH.
O obowiązku pamięci mówi też wybitny historyk związany z Instytutem Historii Gospodarczej i Społecznej SGH, autor monografii „Chcielibyśmy być wolni. Powstanie warszawskie 1944” (Warszawa 2022) dr hab. Andrzej Zawistowski, prof. SGH. W przygotowanym z okazji rocznicy powstania filmie, który zapoczątkowuje nową serię „Gazety SGH” zatytułowaną „SGH pamięta”, prof. Zawistowski, zarazem prorektor SGH ds. dydaktyki i studentów zaprasza nas w podróż śladami sanitariuszki Barbary Zdzienickiej, która studiowała w konspiracyjnej SGH i poległa w pierwszych godzinach powstania.
Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez nas materiałem.
Dziękujemy Muzeum Powstania Warszawskiego za pomoc w realizacji filmu i użyczenie materiałów ikonograficznych.
Zachęcamy także do lektury tekstów, które ukazały się w Gazecie SGH:
SGH w czasie powstania warszawskiego. Dwie równoległe historie | Gazeta SGH
W 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego SGH oddaje hołd walczącej stolicy | Gazeta SGH
Gra terenowa „Cienie-tropy-ślady. Mokotów w powstaniu warszawskim” | Gazeta SGH