SGH na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2025

„Razem dla bezpiecznej przyszłości. Silna i konkurencyjna Europa" – to hasło przewodnie XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2025, który w środę rozpoczął się w Katowicach. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest partnerem merytorycznym tego wydarzenia postrzeganego jako najbardziej reprezentatywne i najmocniej skoncentrowane na zagadnieniach gospodarczych forum dyskusji o przyszłości Polski i Europy.
Wśród kluczowych zagadnień, które organizatorzy EKG (European Economic Congress – ECC) uznali za najważniejsze dla całej Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii, jest bezpieczeństwo energetyczne. Panel otwarcia zatytułowany „Energia dla europejskiej gospodarki” z udziałem minister przemysłu Marzeny Czarneckiej, ministra stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego i neutralności klimatycznej Wielkiej Brytanii lorda Philipa Hunta, ministra innowacji i gospodarki Litwy Lukasa Savickasa oraz podsekretarz stanu w pionie ds. Unii Europejskiej Magdaleny Sobkowiak-Czarneckiej przyniósł jednoznaczną deklarację, że państwa europejskie będą w dalszym ciągu inwestować w rozwój przyjaznego środowisku sektora energetycznego opartego na OZE, wietrze oraz energetyce atomowej.
Minister przemysłu RP zapowiedziała, że pierwsza elektrownia atomowa w Polsce zostanie oddana do użytku najpóźniej w 2028 r. Ważny jest kontekst, w jaki wpisuje się tegoroczny EKG – podkreślił podczas ceremonii otwarcia kongresu inicjator EKG, Wojciech Kuśpik. Przypomniał, że Polska sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Większość tematów, które staną się przedmiotem ożywionych dyskusji w panelach, debatach i rozmowach w formacie EEC talk wiąże się z priorytetami polskiej prezydencji – zaznaczył. Deregulacja, zwłaszcza w sferze obronności, ograniczenie biurokracji, odsunięcie o rok terminu wprowadzenia obowiązku raportowania ESG mogą być uznane już teraz za wkład naszego kraju w funkcjonowanie UE – podkreśliła ze swej strony Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.
Tegoroczne uczestnictwo SGH w kongresie EKG jest bardziej aktywne i systemowe niż to miało miejsce w latach poprzednich, gdy do Katowic przyjeżdżali indywidualni eksperci reprezentujący naszą uczelnię, zapraszani ze względu na ich ogromną wiedzę i doświadczenie. Łącznie w EEC 2025 bierze udział 10 naukowców z SGH.
W dobie transformacji cyfrowej i błyskawicznie rozwijających się zastosowań sztucznej inteligencji w gospodarce szczególnego znaczenia nabiera edukacja, przede wszystkim – szkolnictwo wyższe. Uniwersytety nie będą mogły skutecznie realizować swej misji edukacyjnej, jeśli nie będą jej opierać na wartościach i etyce. „O tym właśnie zamierzam mówić w panelu pt. <<Nauka dla gospodarki>>” – zapowiedział rektor i prof. SGH, dr hab. Piotr Wachowiak. Rozmówcy będą w nim zastanawiać się nad rolą nauki i gospodarki opartej na wiedzy w budowaniu trwałych podstaw rozwoju i konkurencyjności. Poruszone zostaną takie zagadnienia, jak konsorcja uczelni, stałe partnerstwa z biznesem, programy wsparcia i inne formy współpracy w trójkącie nauka-biznes-administracja publiczna.
O edukacji w czasach rozwoju sztucznej inteligencji będzie też mówił w Katowicach dr Albert Tomaszewski, a także przewodnicząca Rady Uczelni SGH dr Dominika Bettman. Wraz z innymi ekspertami będą analizować, jak rozwój sztucznej inteligencji redefiniuje potrzeby edukacyjne i role instytucji edukacyjnych, a także jaka jest rola technologii w personalizacji nauczania i budowaniu kompetencji przyszłości.
Drugim ważnym obszarem, który będzie przedmiotem wystąpień ekspertów SGH na Europejskim Kongresie Gospodarczym będzie finansowanie ekspansji międzynarodowej. Wśród poruszanych zagadnień będzie m.in. stabilne, długoterminowe finansowanie inwestycyjne, przeznaczone dla projektów zagranicznych polskich firm i/lub ich zagranicznych spółek-córek oraz dyplomacja gospodarcza. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest reprezentowana w tym obszarze ekspertyzy przez dr hab. Elizę Przeździecką, prof. SGH i dr. Piotra Maszczyka.
Warto wymienić pozostałe obszary, których analizy podjęli się eksperci SGH: finansowanie ochrony zdrowia (dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH), rynek mieszkaniowy w Polsce (dr hab. Adam Czerniak, prof. SGH), edukacja klimatyczna i aktualne wyzwania stojące przed gospodarką obiegu zamkniętego (dr hab. Ewelina Szczech-Pietkiewicz, prof. SGH), a także przyszłość projektu CPK i europejskich źródeł finansowaniach dla jego realizacji oraz roli megalotnisk w strukturze transportu poszczególnych krajów (dr hab. Michał Wolański, prof. SGH).
Bardziej aktywny niż uprzednio udział SGH w XVII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach będzie mieć dodatkowy wymiar dzięki bliskiej współpracy medialnej z „Pulsem Biznesu”. We wspólnej strefie SGH-Puls Biznesu na EEC przez trzy kongresowe dni będzie działać studio telewizyjne. Wywiady z ekspertami SGH prowadzone przez red. Justynę Smolińską i red. Łukasza Koryckiego będą na bieżąco publikowane w mediach SGH. Zapraszamy do śledzenia nowości i obejrzenia wywiadów prowadzonych w studio SGH-Puls Biznesu.