Prof. Ewa Frątczak powołana przez Premiera RP do Rady Instytutu „Pokolenia”
Wręczenie nominacji dr hab. Ewie Frątczak, emerytowanej profesor SGH, odbyło się 19 lipca 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W imieniu premiera, który był inicjatorem utworzenia instytutu, nominacje członkom rady wręczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Prof. Ewa Frątczak jest emerytowanym pracownikiem Zakładu Metod Statystycznych i Analiz Biznesowych w Instytucie Statystyki i Demografii Kolegium Analiz Ekonomicznych. W dalszym ciągu współpracuje z uczelnią. Jest autorką i współorganizatorką międzynarodowej konferencji Advanced Analytics and Data Science, a także twórczynią programów studiów podyplomowych Akademia Analityka z SAS, R & Python oraz Analizy Statystyczne i Data Mining w Biznesie. Naukowo interesuje się statystyką, demografią, analizą danych wzdłużnych i zaawansowanymi metodami analiz statystycznych.
Nominację do rady otrzymała również prof. Elżbieta Mączyńska, prezes PTE, związana od lat ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie.
Instytut badawczy „Pokolenia” został powołany do życia 9 grudnia 2021 r. na podstawie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów. Przedmiotem działalności instytutu – jak wynika z aktu o jego utworzeniu – jest inicjowanie i wspieranie działań mających na celu wzmacnianie trwałości więzi międzypokoleniowych, międzyludzkich oraz tożsamości budowanej w polskich rodzinach przez kolejne pokolenia. Ponadto, celem instytutu jest gromadzenie, opracowywanie oraz udostępnianie organom władzy publicznej informacji o istotnych zjawiskach i procesach demograficznych, społecznych oraz kulturowych w Polsce, wyszukiwanie oraz upowszechnianie dobrych praktyk i rozwiązań w tym zakresie oraz opiniowanie propozycji rozwiązań prawnych i programowych. Do zadań nowej placówki badawczej należy też: aktywne uczestnictwo w debacie publicznej na temat procesów i zjawisk społecznych, w szczególności w zakresie relacji i więzi międzyludzkich, komunikacji międzypokoleniowej, rodziny i tożsamości; organizowanie konkursów oraz wydarzeń, tworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń oraz współpracy między podmiotami działającymi w tych obszarach, a także współpraca z krajowymi, zagranicznymi oraz ponadnarodowymi instytucjami naukowymi i organizacjami pozarządowymi.