Informacja sygnalna IRG: Koniunktura w przemyśle – październik 2023

Mężczyzna pracujący w fabryce metali przy spawaniu

Niewielkiej poprawie koniunktury towarzyszy znaczący wzrost optymizmu przedsiębiorców

wykres: koniunktura w przemyśle 2023

W październiku wskaźnik koniunktury (IRGIND) zwiększył swoją wartość o 0,4 pkt i wynosi -5,0 pkt, o 8,0 pkt więcej niż przed rokiem. O poprawie koniunktury informują firmy prywatne. Publiczne odnotowały jej pogorszenie się. Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -5,8 pkt, o 1,2 pkt więcej niż przed miesiącem i 6,2 pkt więcej niż przed rokiem. Dla sektora publicznego wartość wskaźnika zmalała o 5,1 pkt w ciągu miesiąca i wynosi 6,4 pkt. Jest wyższa niż przed rokiem o 33,4 pkt. 

W przekroju wg głównych grup produktowych poprawę koniunktury w październiku odnotowali wszyscy producenci, poza producentami dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. Wartość wskaźnika dla tej grupy zmalała o 11,1 pkt, do poziomu -26,2 pkt. Ta branża ciągle nie odzyskała pozycji sprzed pandemii COVID-19. W pozostałych grupach produktowych koniunktura poprawiła się. W przekroju wg wielkości zatrudnienia pogorszenie się koniunktury odnotowały tylko przedsiębiorstwa najmniejsze, zatrudniające do 50 pracowników. Największy wzrost wartości wskaźnika, o 4,9 pkt, odnotowano dla zakładów produkcyjnych o zatrudnieniu od 51 do 250 pracowników. W przekroju regionalnym koniunktura pogorszyła się w makroregionach: centralnym (o 9,5 pkt), południowym (o 3,8 pkt), wschodnim (o 2,6 pkt) i północno-zachodnim (o 5,7 pkt). 

W ciągu miesiąca odnotowano wzrost poziomów produkcji, zamówień, zarówno krajowych jak i eksportowych, oraz zatrudnienia. Wzrósł poziom zapasów wyrobów gotowych i obniżył się poziom cen producentów. Poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich nastroje. Oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej wzrosły aż o 16,5 pkt. Przedsiębiorcy spodziewają się dalszej poprawy sytuacji w gospodarce w najbliższych miesiącach.

Głównym problemem, z którym mierzą się ankietowani producenci, pozostaje bariera popytowa.

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy – i to znacznie – wzrosły nakłady inwestycyjne (badanie inwestycji prowadzone jest dwa razy w roku – w kwietniu i październiku).


Szczegółowe wyniki badania zostaną zamieszczone w wydawnictwie IRG SGH:
Koniunktura w przemyśle. Październik 2023 (Badanie okresowe nr 421)

Foto: autor fxquadro Freepik