Informacja sygnalna IRG: Koniunktura w gospodarce polskiej - I kwartał 2023 r.
W I kwartale 2023 r. koniunktura w gospodarce polskiej poprawiła się. Wartość barometru IRG SGH, BARIRG, w I kwartale 2023 r. wynosi –12,6 pkt., o 8,4 pkt. więcej niż w IV kwartale ub.r. W porównaniu do I kwartału 2022 r. wartość barometru zmalała o 7,3 pkt. Wszystkie składowe barometru, poza wskaźnikiem koniunktury w budownictwie, zwiększyły swoje wartości w skali kwartału. W skali roku przeważają spadki. Tylko wskaźnik koniunktury dla sektora bankowego przyjął wartość dodatnią. Wartości pozostałych wskaźników pozostają ujemne. Wartość BARIRG jest o 2,3 pkt. niższa od średniej dla tej pory roku.
Uwaga: BARIRG za I kwartał 2023 r. dane wstępne; stopa wzrostu realnego PKB niewyrównanego sezonowo, dane za III kwartał 2022 r. to tzw. wstępny szacunek. Źródło: opracowanie na podstawie danych IRG SGH i GUS.
W porównaniu z poprzednim kwartałem największa poprawa koniunktury miała miejsce w gospodarstwach domowych i w sektorze bankowym. Wzrosty wskaźników koniunktury w tych sektorach wyniosły odpowiednio 12,3 i 21,8 pkt. Odpowiadają one za wzrost wartości barometru o 6,6 pkt. W pozostałych sektorach wzrosty były mniejsze. Wskaźnik koniunktury w handlu zwiększył swoją wartość o 9,3 pkt., a w przemyśle przetwórczym o 2 pkt. Łącznie zmiany te spowodowały wzrost wartości barometru o kolejne 1,9 pkt. Tylko wskaźnik koniunktury w budownictwie obniżył swoją wartość o 1 pkt, zmniejszając wzrost wartości barometru o 0,1 pkt. W porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku wartość BARIRG zmniejszyła się o 7,3 pkt. Największe spadki wartości wskaźników w skali roku nastąpiły w sektorze bankowym (o 25,7 pkt.) i przemyśle przetwórczym (o 8,9 pkt.), przyczyniając się do spadku wartości barometru o 6,2 pkt. Spadki wskaźników koniunktury w budownictwie (o 6,8 pkt.) i handlu (o 3,9 pkt.) przyczyniły się do spadku wartości barometru o kolejne 2,5 pkt. Tylko wskaźnik kondycji gospodarstw domowych zwiększył w skali roku swoją wartość o 1,6 pkt., zmniejszając spadek wartości barometru o 0,5 pkt.
Analiza zmian wartości barometru wskazuje na to, że w gospodarce utrzymuje się faza spowolnienia aktywności gospodarczej. Przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają narastające ograniczenia zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wśród przedsiębiorców i konsumentów utrzymuje się niepewność co do najbliższej przyszłości.