Żagle Biznesu SGH 2020

 Prezes TakeTask SA Sebastian Starzyński odbierający nagrodę z rąk prof. Romana Sobieckiego, prorektora ds. rozwoju SGH

Promujemy liderów odpowiadających na wyzwania przyszłości.

Inauguracja roku akademickiego to również okazja do przedstawienia społeczności akademickiej zwycięzców konkursu Żagle Biznesu SGH. To już trzecia edycja konkursu, którego celem jest nagrodzenie przedsiębiorstw osiągających sukcesy gospodarcze, a także upowszechnianie tworzonych i stosowanych przez nie dobrych praktyk. Głównym tematem Żagli Biznesu pozostają inteligentne organizacje.

W tegorocznej edycji konkursu pojawiły się zgłoszenia od firm działających w najróżniejszych branżach. Z jednej strony były to startupy na różnych poziomach rozwoju, dostarczające technologiczne rozwiązania z zakresu marketingu czy analizy mediów społecznościowych. Pośród zgłoszeń można znaleźć jednak również firmy działające w tradycyjnych branżach, takich jak przemysł czy handel. Podstawowym kryterium i czynnikiem łączącym je wszystkie jest realizacja praktyk związanych z pozyskiwaniem, przetwarzaniem, kodyfikowaniem i transferem wiedzy. 

Nadesłane zgłoszenia były weryfikowane za pomocą metody badawczej opracowanej przez prof. dr hab. Hannę Godlewską-Majkowską, przewodniczącą kapituły konkursu. Następnie, na podstawie raportów przygotowanych przez zespół pod kierunkiem dr. Tomasza Pilewicza, kapituła konkursu, złożona z przedstawicieli władz akademickich oraz członków Klubu Partnerów SGH, wyłoniła pięciu laureatów. – Tegoroczna edycja Żagli Biznesu SGH w zakresie badawczym była realizowana przez multidyscyplinarne zespoły studentów i doktorantów SGH, które przeprowadziły wywiady i opracowały raporty dotyczące nominowanych przedsiębiorstw. Pracę zespołów badaczy z przedsiębiorstwami poprzedziła seria warsztatów metodycznych poświęconych metodom i technikom badawczym, realizacji badań społecznych i wnioskowaniu – wyjaśnia dr Tomasz Pilewicz.

Nagrodę Grand Prix otrzymała polska firma technologiczna TakeTask, tworząca oprogramowanie dla przedsiębiorstw i instytucji, służące m.in. do przydzielania, wykonywania i weryfikacji zadań na dużą skalę w wielu lokalizacjach jednocześnie. Pozostałe wyróżnienia otrzymali: M8 Production House – dom produkcyjny tworzący krótkie komercyjne i wysokojakościowe dzieła audiowizualne; NapoleonCat – spółka technologiczna skoncentrowana na rozwoju produktu do zarządzania mediami społecznościowymi; Enky Consulting – firma świadcząca usługi doradcze w obszarze innowacji i nowych technologii oraz RDLS – spółka typu spin-off zajmująca się biotechnologiami środowiskowymi, założona we współpracy z naukowcami z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.