Wystąpienie JM Rektora SGH Piotra Wachowiaka na inauguracji roku akademickiego 2024/2025
Z okazji inauguracji roku akademickiego 2024/2025, która miała miejsce 9 października 2024 roku w Auli Głównej, Jego Magnificencja Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie Piotr Wachowiak wygłosił przemówienie. Poniżej cała jego treść.
Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Państwo, Droga Rodzino SGH,
Inauguracja roku akademickiego należy do wydarzeń, które zawsze wywołują przyspieszone bicie serca. Czy to, gdy się jest studentem lub doktorantem rozpoczynającym studia, czy to, gdy zaczyna się karierę młodego nauczyciela akademickiego, ale także wtedy, gdy jest się rektorem tak niezwykłej uczelni, jaką jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.
Tegoroczna inauguracja jest jednak szczególna. Dzięki społeczności SGH, rozpoczynam nową, drugą kadencję. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali. Zobowiązuję się, że tak jak do tej pory będę kierował naszą Alma Mater w sposób bardzo odpowiedzialny, dbając o jej rozwój, współpracując z całą naszą społecznością. Tylko razem możemy odnosić sukcesy.
Ponadto nasza inauguracja odbywa się w roku, gdy Polska obchodzi 20-lecie swego członkostwa w Unii Europejskiej. Cieszę się, że wśród gości, którzy zaszczycili nas dziś swoją obecnością, są ludzie, którzy wprowadzili nasz kraj do Unii w 2004 roku. Nazwiska pana prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, pani profesor Danuty Huebner – pierwszej polskiej komisarz w Komisji Europejskiej i pana ambasadora Jana Truszczyńskiego, który stał na czele zespołu zajmującego się akcesją – na zawsze weszły do podręczników polskiej historii. Dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie wielkim wyróżnieniem jest zaś to, że wszystkie wymienione przeze mnie osobistości były i są blisko związane z naszą uczelnią.
Dwadzieścia lat temu na zaproszenie Prezydenta RP p. Aleksandra Kwaśniewskiego uczestniczyłem w uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Towarzyszył mi ówczesny przewodniczący Samorządu Studentów SGH p. Michał Śmierciak, który wciągnął unijną flagę na maszt przed Pałacem Prezydenckim. Cieszę się, że Pan Michał jest dziś wśród nas w auli, która była w tym roku świadkiem wielu wydarzeń dotyczących polskiego członkostwa w Unii. Konkluzje seminariów, konferencji i debat są jednoznaczne: dwie dekady członkostwa Polski w UE złożyły się na jeden z największych sukcesów naszego kraju w historii. Polska stanowi dziś integralną, na szczęście – mniej problematyczną niż to miało miejsce do niedawna – część UE. Jest ważnym partnerem dla pozostałych członków Unii, a nasz udział w gospodarce światowej i handlu nabrał dzięki temu dodatkowej wagi. Dostęp do funduszy strukturalnych zapewnił krajowi dynamiczny rozwój w wielu obszarach, a Polska jest dziś szóstą gospodarką w Unii Europejskiej. Musimy jednak mieć świadomość, że przed wspólnotą europejską obecnie stoją poważne wyzwania, którym musi sprostać. Raport Mario Draghiego, byłego szefa EBC i byłego premiera Włoch, w którym jest zawarta teza, że Unii Europejskiej grozi spowolnienie trwałego wzrostu gospodarczego, co może doprowadzić do zagrożenia dobrobytu obywateli Unii Europejskiej, powinien zmusić wszystkie kraje członkowskie do refleksji i do podjęcia działań mających na celu podniesienie konkurencyjności europejskiej gospodarki. Polska w tym procesie powinna odgrywać rolę kluczową.
Jestem też zadowolony, że moja druga kadencja rozpoczyna się w roku, którego patronem jest profesor Andrzej Grodek, rektor SGH, wybitny znawca historii gospodarczej, który ocalił od zniszczenia zbiory Biblioteki SGH podczas II wojny światowej. Chyląc czoła przed heroicznymi wysiłkami profesora Andrzeja Grodka, stojącego na straży kampusu SGH w godzinie próby, chcemy zarazem pamiętać, że był on – wraz z profesorem Konstantym Krzeczkowskim – twórcą najnowocześniejszej w Europie, specjalistycznej biblioteki ekonomicznej i reformatorem uczelni, który troszczył się o jej najwyższy poziom akademicki. Dziś rano, tradycyjnie, złożyłem wiązankę kwiatów na grobie pana Rektora, by wyrazić wdzięczność naszej Alma Mater za jego starania.
Kontynuując misję profesora Andrzeja Grodka i jego współpracowników, wykorzystując nowoczesną infrastrukturę, jaką SGH otrzymuje wraz z Centrum Przestrzeni Innowacyjnej przy ulicy Batorego, chciałbym skoncentrować się w rozpoczynającej się kadencji na: wzmocnieniu pozycji naukowej, dalszym doskonaleniu dydaktyki, wzmocnieniu rangi międzynarodowej, wspieraniu w rozwoju wspólnoty akademickiej, doskonaleniu środowiska pracy, budowaniu nowoczesnych, wzajemnie korzystnych i wzajemnie inspirujących relacji z biznesem oraz administracją publiczną, rozszerzaniu obszarów odpowiedzialności społecznej oraz ESG. Przed nami stoją bardzo poważne wyzwania. Jestem przekonany, że dzięki całej społeczności SGH sprostamy tym wyzwaniom.
W SGH „kształtujemy, a nie tylko kształcimy liderów”. W zdaniu tym, jak w soczewce odbijają się cele, jakie stawia przed sobą uczelnia. Zarazem kryje się w nim też sekret sukcesów SGH na polu edukacyjnym, co znajduje odbicie w rankingach, międzynarodowych akredytacjach i ogromnej rzeszy młodych ludzi chcących podjąć studia w SGH. Jesteśmy dumni z tego, że większość laureatów Olimpiady Przedsiębiorczości wybiera naszą Uczelnię. Nasza Alma Mater pozostaje wierna pięciu wartościom, bez których nie wyobrażamy sobie edukacji, ale taż funkcjonowania naszych absolwentów na rynku pracy. Te wartości to: prawda, uczciwość, szacunek, profesjonalizm i współpraca. W rankingu Perspektyw – Absolwent na rynku pracy SGH zajmuje pierwsze miejsce ze wszystkich uczelni w Polsce. Świadczy to o tym, że bardzo dobrze kształtujemy liderów.
Wartości SGH bez trudu można odnaleźć w ścieżce kariery światowej klasy specjalisty w zakresie otolaryngologii, założyciela Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą i laureata Nagrody Gospodarczej SGH w 2024 roku – prof. dr hab. nauk medycznych Henryka Skarżyńskiego. Profesor jest prekursorem programu leczenia częściowej głuchoty, wdrożył w Polsce prawie wszystkie systemy wszczepialne poprawiające słuch i jest pionierem tych rozwiązań w Europie i na świecie. Jest także wielkim przyjacielem SGH i cieszę się, że zaszczycił nas swą obecnością.
Był taki dzień, gdy ten światowej sławy profesor, dopiero zaczynał swą wędrówkę. Dzień inauguracji, gdy rozpoczynał studia. Chciałbym zwrócić się do studentów i doktorantów, którzy właśnie rozpoczynają studia w naszej uczelni, zachęcając ich, by zapamiętali na przykładzie prof. Henryka Skarżyńskiego, jak wiele radości i sukcesów mogą przynieść studia, gdy podejdziemy do nich z największą powagą i gdy stają się dla nas źródłem radości. Życzę Wam, aby studia w SGH były dla Was bardzo dobrym czasem, w którym nie tylko pozyskujecie wiedzę, kształtujecie umiejętności oraz zdobywacie doświadczenie, ale rozwijacie swoje pasje. Nasza wspaniała kadra będzie Was wspierać w rozwoju. Działajcie w organizacjach studenckich, w kołach naukowych i organizacjach kultury! Zadbajcie również o swoją kondycję fizyczną! Naśladujcie nasze wspaniałe absolwentki panią Ewę Kłobukowską, panią Grażynę Rabsztyn, panią Teresę Sukniewicz – Kleiber! Budujcie trwałe relacje międzyludzkie oparte na zaufaniu i współpracy! Wykorzystujcie w pełni, ale mądrze życie studenckie i doktoranckie! Niech Wam towarzyszą znakomite piosenki p. Sławy Przybylskiej!
Życzę wszystkim Państwu udanego, dobrego roku akademickiego. Niech przyniesie nam wiele satysfakcji i miłych chwil!
Piotr Wachowiak
Rektor SGH