Przez dwa lata działania społeczności SGH na rzecz wsparcia i solidarności z Ukrainą miały charakter pomocowy i humanitarny. W związku z drugą rocznicą brutalnej napaści Rosji na Ukrainę w SGH przygotowano kilka wydarzeń. Jako wspólnota przekazujemy słowa wsparcia i solidarności z walczącą Ukrainą.
Zachęcamy do lektury tekstu na temat sytuacji gospodarczej Ukrainy po dwóch latach wojny i w warunkach wojennych.
Zapraszamy do udziału w webinarium na temat przywództwa akademickiego oraz doświadczeń ukraińskich uczelni partnerskich, które odbędzie się 26 lutego br. w godz. 13.00-15.00. Tutaj link do wydarzenia.
Zapraszamy do Biblioteki SGH na wystawę „Niewydane Dyplomy”. „Unissued Diplomas” to międzynarodowa inicjatywa studencka przedstawiająca tragiczne losy studentów i studentek uczelni ukraińskich, których życie zostało nagle przerwane w wyniku rosyjskiej agresji wojennej. Symboliczne dyplomy to gest złożenia hołdu zabitym studentom.
1 marca o godz. 18.00 w auli VII w budynku G zachęcamy do wspólnego obejrzenia filmu dokumentalnego „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mścisława Czernowa. Dokument otrzymał już wiele nagród, w tym Nagrodą Pulitzera; został także nominowany do Oscara.
Przez dwa lata działania społeczności SGH na rzecz wsparcia i solidarności z Ukrainą miały charakter pomocowy i humanitarny. Pomagaliśmy uchodźcom z Ukrainy, głównie kobietom z dziećmi, które gościliśmy w naszych domach studenckich. Udzielaliśmy wsparcia naszym studentom i pracownikom z Ukrainy obniżyliśmy czesne i przekazaliśmy pomoc socjalną, a także zorganizowaliśmy zbiórki i akcje charytatywne.
Obecnie nasze działania akademickie skierowane są przede wszystkim na rozwój współpracy instytucjonalnej, intensyfikację działalności projektowej i naukowej z Ukrainą. W Szkole Głównej Handlowej w Warszawie:
- powołano pełnomocnika rektora ds. współpracy z uczelniami ukraińskimi,
- utworzono SKN Odbudowy Ukrainy,
- powołano Centrum Studiów Ukraińskich,
- udzielono wsparcia Ukraińskiej Diasporze Naukowej w Polsce,
- zorganizowano Dyktando Jedności Narodowej Ukrainy,
- zaproszono do współpracy naukowców z Ukrainy,
- zawarto nowe międzynarodowe partnerstwa akademickie z uczelniami ukraińskimi,
- uruchomiono projekt CIVICA for Ukraine,
- zintensyfikowano zaangażowanie we wspólne inicjatywy polsko-ukraińskie,
- zwiększono zainteresowanie naukowców z SGH tematyką ukraińską w zakresie ekonomii i rozwoju, historii i polityki publicznej, edukacji i szkolnictwa wyższego, akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej. Tematyka ukraińska obecna jest na forach naukowych SGH, konferencjach biznesowych i wydarzeniach środowiskowych.
SGH była jedną z kilku uczelni w Polsce, które zorganizowały u siebie ukraińskie egzaminy zewnętrzne, będące także podstawą rekrutacji w polskich uczelniach.
Aktem szczególnym było przyznanie tytułu doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełeńskiemu (Uchwałę Senatu SGH przekazano na ręce ambasadora Ukrainy w Polsce) w uznaniu jego „zasług dla współpracy międzynarodowej i działań na rzecz wolności i godności we współczesnym świecie”.