Vivat academia, vivant professores, vivant alumni! Jubileuszowy Zjazd absolwentów SGH
20 czerwca 2026 r. na kampusie SGH spotkało się ponad 450 absolwentów uczelni, by wspólnie świętować obchody 120-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie podczas jubileuszowego Zjazdu absolwentów SGH. Wydarzenie, które trwało od południa do późnych godzin nocnych, zainaugurowano uroczystością w auli głównej. Po powitalnym wystąpieniu rektora i prof. SGH dr. hab. Piotra Wachowiaka głos zabrał absolwent naszej uczelni Tomasz Siemoniak – minister, członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych.
Medalami 120-lecia uhonorowano absolwentów i absolwentki, którzy dzięki swym wybitnym osiągnięciom zawodowym oraz zaangażowaniu na rzecz uczelni w sposób szczególny zapisują się w jej dziejach. Wśród nich znaleźli się:
- Dominika Bettman, przewodniczącą Rady Uczelni, b. dyrektor zarządzająca Microsoft i Siemens w Polsce,
- Paweł Dziekoński, wiceprezes Zarządu FAKRO Sp. z o.o.,
- Iva Georgijew, Deloitte Central Europe Board Chair, SheXO Club Leader, laureatka listy „Forbes Women" 50 po 50,
- Mykoła Hranowski (Mykola Hranovski), pierwszy sekretarza ambasady Ukrainy w Polsce,
- Mariusz Jaszczyk, wiceprezes Zarządu PFR S.A. ds. finansów i rozwoju, Polski Fundusz Rozwoju,
- Krystian Kamyk, dyrektor zarządzający regionem Europy Środkowo-Wschodniej w Kearney,
- prof. dr. hab. Grzegorz Kołodko,
- prof. dr. hab. Alojzy Z. Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego,
- Ireneusz Sitarski, wiceprezes Zarządu ds. Downstream ORLEN S.A.,
- Agnieszka Wachnicka, wiceprezeska Związku Banków Polskich.
Troje absolwentów oprócz medalu otrzymało również okolicznościową litografię wykonaną przez rektora Akademii Sztuk Pięknych. Byli to wspomniany już minister Siemoniak, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Tomasz Bardziłowski oraz prezes Totalizatora Sportowego Beata Stelmach, która zabrała również głos w imieniu nagrodzonych. Kilka słów do zgromadzonych gości skierował także Mariusz Jaszczyk, wiceprezes Zarządu PFR S.A. ds. finansów i rozwoju, przedstawiciel partnera instytucjonalnego jubileuszu – Polskiego Funduszu Rozwoju.
Medal 120-lecia został wręczony także najstarszemu gościowi naszego Zjazdu – Ludwikowi Dreckiemu, absolwentowi uczelni z 1954 r. Podczas tej części Zjazdu dyplom honorowego Ambasadora SGH odebrał także nasz absolwent Janusz Kizieniewicz, wiceminister Finansów Republiki Litewskiej.
Przez 120 lat istnienia uczelnia wypuściła w świat ponad 130 tys. absolwentów. Wśród nich mamy wiele znanych postaci życia publicznego: premierów, komisarzy europejskich, prezesów Narodowego Banku Polskiego i Giełdy Papierów Wartościowych, prezydentów Warszawy i Polski, wielu ministrów i kierowników najważniejszych instytucji finansowych. Kilkuset naszych absolwentów zostało prezesami spółek, członkami zarządów polskich i międzynarodowych korporacji, pracownikami banków. Nasi absolwenci to eksperci i specjaliści, przedsiębiorcy i startupowcy, formalni i nieformalni liderzy i liderki życia gospodarczego i społecznego.
W czasie uroczystej części otwierającej Zjazd absolwentów SGH tytułem Arcymistrza i Arcymistrzyni dydaktyki nagrodzono także wybitnych nauczycieli akademickich. Więcej na ten temat w tekście: Arcymistrzowie dydaktyki – wyróżnienia dla nauczycieli akademickich
Pięknym akcentem artystycznym był występ absolwentki SGH, a obecnie project managerki w Centrum Współpracy z Biznesem SGH Magdaleny Grunwald-Sikory, która wraz z akompaniującym jej na pianinie mężem wykonała utwory z tekstami Kazimierza Winklera, przedwojennego studenta naszej uczelni.
Na koniec uroczystej części w auli głównej absolwenci złożyli uroczyste ślubowanie, po którym nastąpiło tradycyjne rzucanie biretami w górę, uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu.
Absolwenci mieli okazję porozmawiania w mniejszych grupach networkingowo-integracyjnych. Przygotowaniem i prowadzeniem tych spotkań zajęli się przedstawiciele organizacji absolwenckich:
- Stowarzyszenia Absolwentów SGH na czele z prezes dr hab. Magdaleną Suską,
- Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów MBA SGH z prezes Małgorzatą Makówką,
- Stowarzyszenia Absolwentów i Studentów Kanadyjskiego Programu Executive MBA (CEMBA) z członkami zarządu Grzegorzem Warchołem, Przemysławem Błogowskim i Wojciechem Palaczem,
- WSE Alumni Lions Club z prezydent Aleksandrą Kaczyński i członkinią zarządu Anną Tomaszewicz
- przedstawiciele Wydziału Ekonomiki Produkcji SGPiS, z dziekanem Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH prof. Gabrielem Główką
- Maciej Pogoda, absolwent, mentor i wykładowca SGH, od lat aktywnie zaangażowany w działania na rzecz uczelni; przewodził międzypokoleniowej grupie absolwentów, różnych kierunków, roczników i typów studiów.
W Zjeździe uczestniczyli także prezydent Leszek Hajkowski i członkowie Stowarzyszenia Absolwentów Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS/SGH „Korporacja HZ”
Na uczestników Zjazdu czekało szereg innych atrakcji. Szczególnym powodzeniem cieszyła się możliwość zwiedzenia Rektoratu z Gabinetem Rektora i Salą Senatu, oraz oprowadzanie po budynku głównym przez dyrektor Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego nr 81 SGH dr Barbarę Trzcińską, współtwórczynię Wirtualnego Muzeum SGH i autorkę albumów o SGH.
Klub „Jajko” stał się w tym dniu Klubem Profesorsko-Absolwenckim. W ustawionej w nim okolicznościowej Fotobudce absolwenci robili zdjęcia, które złożyły się na mozaikę z naszą wspaniałą „wielką różową”. Na tarasie i na terenie zielonym przed „Jajkiem” znajdowała się Strefa Chilloutu, w której doskonałą muzykę zapewniali DJ Bratos oraz Marcin Świderski na saksofonie, a absolwenci relaksowali się, rozmawiając przy stolikach lub na leżakach. Na parkingu przed SGH amatorzy motoryzacji mogli pooglądać samochody z 20-lecia międzywojennego z Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.
W części wieczornej, rozpoczętej uroczystym toastem wzniesionym przez władze uczelni, uczestnicy Zjazdu mogli wysłuchać Tomasz Bielski Jazz Orchestra i także potańczyć w rytm tej wspaniałej muzyki. Zespół rozpoczął recital fokstrotem SGH z nowym tekstem napisanym przez Annę Markowską – wieloletnią menadżerkę Zespołu Pieśni i Tańca SGH. W programie koncertu znalazły się największe polskie i światowe hity muzyki rozrywkowej, standardy jazzowe i muzyka taneczna. Jazz i fokstrot królowały podczas jubileuszowego wieczoru absolwenckiego –wielu gości przybyło na tę część Zjazdu absolwentów SGH w strojach w stylu lat 20. i 30., które doskonale wpisywały się w klimat wieczoru.
Tańce i rozmowy trwały do późnych godzin nocnych. Nazajutrz grupa najwytrwalszych uczestników Zjadu spotkała się ponownie w SGH, by wysłuchać wystąpienia prof. Marka Bryxa o historii kampusu uczelni. Profesor podzielił się również ciekawymi projektami dotyczącymi pomysłów na przyszłość kampusu. Grupa zwiedziła także Bibliotekę SGH i Centrum Przestrzeni Innowacyjnej przy Batorego 8, z obowiązkowym wejściem na dach, skąd można było podziwiać panoramę Warszawy, kończąc wycieczkę w budynku C.
Jubileuszowy Zjazd absolwentów SGH, który z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestniczących w nim osób, towarzyszył obchodom 120-lecia uczelni odbywającego się pod hasłem „120 lat SGH. Tradycja, która tworzy jutro”.
Jubileusz 120-lecia SGH został objęty honorowym patronatem Marszałek Senatu RP Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Sponsorem uroczystości była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Mecenasem jubileuszu 120-lecia SGH: ORLEN S.A., partnerami strategicznymi: Grupa PZU i Erste Bank Polska, a partnerem instytucjonalnym Polski Fundusz Rozwoju.
Justyna Kozera, dyrektorka Centrum Kariery i Relacji z Absolwentami SGH