Najważniejsze osiągnięcia zespołu pod kierownictwem rektora SGH

szklana piramida nad Aul Spadochronową

W związku z kończącą się 31 sierpnia kadencją 2020–2024 władz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie przedstawiamy najważniejsze osiągnięcia zespołu pod kierownictwem Piotra Wachowiaka, który w marcu został ponownie wybrany na rektora

1. PRZYJĘCIE STRATEGII ROZWOJU SGH NA LATA 2022–2032

28 kwietnia 2021 r. Senat SGH przyjął Strategię rozwoju Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie na lata 2022–2032. Zgodnie z nią misja uczelni opiera się na takich nadrzędnych wartościach, jak prawda, szacunek dla wiedzy i rzetelność w jej upowszechnianiu. Za najważniejsze cele strategiczne uczelni uznano zaś zapewnienie najwyższej jakości oferty dydaktycznej i działalności naukowej, kształtowanie postaw obywatelskich wśród studentów, a także uczestnictwo w rozwoju społecznym kraju i współudział w budowaniu gospodarki opartej na innowacjach. 

Strategia rozwoju SGH obejmuje następujące obszary działalności: nauka, dydaktyka, relacje z otoczeniem i zarządzanie uczelnią. Z obszarów tych wynikają zarówno zobowiązania, jak i cele strategiczne uczelni. 

Integralnymi elementami wyżej wymienionych obszarów są wymiary przekrojowe, takie jak: umiędzynarodowienie, transformacja cyfrowa, społeczna odpowiedzialność i współpraca z absolwentami.

2. WYPRACOWANIE I ZDEFINIOWANIE POLITYKI NAUKOWEJ SGH

Priorytety polityki naukowej SGH zostały zdefiniowane w Strategii rozwoju SGH przyjętej w kwietniu 2021 r. Zawarta w niej wizja działalności uczelni w sferze nauki obejmowała też cztery zobowiązania, jakie wzięła na siebie uczelnia, w tym zobowiązanie do tworzenia podstaw dla dalszego rozwoju SGH jako silnego ośrodka naukowego, zobowiązanie do kształtowania sprzyjających warunków dla prowadzenia badań na poziomie międzynarodowym, zobowiązanie do rozwoju kompetencji naukowych, a także zobowiązanie do rozwijania współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym. 

W ślad za wspomnianą wyżej strategią rozwoju we wrześniu 2023 r. przyjęty został ramowy dokument „Polityka naukowa”, który wyznacza główne kierunki polityki SGH w sferze naukowo-badawczej. Zostały w nim określone priorytetowe obszary badawcze, program umiędzynarodowienia działalności badawczej uczelni i promocji otwartego dostępu, a także zasady współpracy z otoczeniem. Wśród celów, jakie stawia przed sobą SGH w tym zakresie, wskazano zapewnienie warunków rozwoju dla wszystkich naukowców zatrudnionych w SGH i zagwarantowanie równości płci. 

W tym kontekście warto zaznaczyć, że w trakcie kadencji 2020–2024 przyjęto Plan Równości Płci oraz Strategię Otwartej Nauki. Ponadto w celu rozwoju potencjału badawczego SGH podjęto cały szereg nowych inicjatyw dotyczących z jednej strony grantów międzyuczelnianych tworzących platformę współpracy między pięcioma uczelniami ekonomicznymi w Polsce, a z drugiej – grantów międzykolegialnych, wspierających rozwój badań naukowych wewnątrz uczelni. Efektem prowadzanych badań zespołowych jest każdorazowo przygotowanie i wydanie publikacji w wysoko punktowanych i prestiżowych czasopismach, a także – w kolejnym etapie – przygotowanie odpowiednich wniosków grantowych. Organizowane są też webinaria dotyczące publikowania artykułów w renomowanych czasopismach; uczelnia wspiera redakcję językową artykułów naukowych i ich tłumaczenie na język obcy.

W ramach uzyskanych w trakcie kadencji prestiżowych grantów (Horyzont 2020, Horyzont Europa, Erasmus+), a także w ramach projektów NAWA, ukierunkowanych na wspieranie partnerstw międzynarodowych, zostały nawiązane partnerskie relacje z ponad 100 uczelniami, instytucjami badawczymi i innymi partnerami z Austrii, Belgii, Brazylii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Do osiągnięć w tej kadencji należy również zaliczyć wspieranie rozwoju naukowego, w tym nadawanie stopni naukowych. W latach 2020–2024 rady naukowe dyscyplin nadały stopień doktora habilitowanego 20 osobom, a stopień doktora ponad 200 osobom.

Jednym z ważniejszych wyzwań, gdy chodzi o rozwój uczelni, jest uwzględnienie rosnącego znaczenia sztucznej inteligencji. Wykorzystanie metod sztucznej inteligencji i platform cyfrowych jest obecnie jednym z najważniejszych trendów wspomagających transformację gospodarki, a liczące się ośrodki akademickie mają ambicję, by odgrywać aktywną rolę w tym procesie. Celem, jaki stawia przed sobą SGH, jest uczynienie z niej liczącego się w Polsce i na świecie ośrodka badawczego w sferze badań nad sztuczną inteligencją. 15 czerwca 2023 r. w SGH zostało powołane do życia Międzykolegialne Centrum Sztucznej Inteligencji i Platform Cyfrowych – AI Lab, które jest jednostką naukową ułatwiającą integrację wszystkich pracowników SGH zainteresowanych tematyką sztucznej inteligencji i transformacji cyfrowej w gospodarce. 

3. PRZYSTĄPIENIE DO EUROPEJSKIEGO UNIWERSYTETU NAUK SPOŁECZNYCH CIVICA

W 2022 r. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie weszła w skład Europejskiego Uniwersytetu Nauk Społecznych CIVICA obejmującego dziesięć prestiżowych, europejskich uczelni, takich jak: Sciences Po, Central European University, IE University, Hertie School, National University of Political Studies and Public Administration (Bucarest), Stockholm School of Economics, The London School of Economics and Political Sciences, Universita Commerciale Luigi Bocconi, European University Institute (Florence). Konsorcjum CIVICA liczy łącznie 72 000 studentów studiów licencjackich i magisterskich oraz 13 000 pracowników akademickich. Uczelnie wchodzące w skład sojuszu wspólnie rozwijają model edukacji, który łączy nauczanie, badania oraz innowacje w imię dzielenia się wiedzą ze społeczeństwami Europy jako dobrem publicznym. 

4. UZYSKANIE MIĘDZYNARODOWYCH AKREDYTACJI I POZYCJA W RANKINGACH

Do najważniejszych osiągnięć w sferze akredytacji należy zaliczyć uzyskanie akredytacji EQUIS (wrzesień 2021 r.) i certyfikacji BSIS IMPACT (lipiec 2022 r.) Trwają intensywne prace zmierzające do uzyskania przez SGH akredytacji AACSB. Rok 2023 r. został zamknięty dotarciem do kluczowego kamienia milowego, co wyraziło się udzieleniem zgody na organizację w SGH wizyty akredytacyjnej AACSB w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024. W porozumieniu z radami programowymi kierunków zainicjowano horyzontalną kontrolę jakości kształcenia (na potrzeby AACSB i EQUIS).

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jako czołowa uczelnia w kraju oferująca programy edukacji zarządczej została z kolei doceniona poprzez uznanie jej w 2023 r. za najlepszą szkołę biznesową wśród 33 uczelni programu CEMS (Global Alliance in Management Education). Prestiżowy tytuł szkoły roku w ramach tego aliansu (CEMS School of the Year 2022/2023) został przyznany SGH 9 grudnia 2023 r. na gali w Londynie. 

Pozytywnie wyglądają też rankingi krajowe. W świetle opublikowanych 29 czerwca 2023 r. wyników Rankingu Szkół Wyższych na 2023 r., przeprowadzonego przez miesięcznik „Perspektywy”, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie utrzymała najwyższą pozycję wśród najlepszych uczelni ekonomicznych w Polsce, zajmując 1. miejsce w kategorii „Uczelnie ekonomiczne”. W zestawieniu ogólnym, które uwzględnia wszystkie uczelnie w Polsce, SGH zajęła 12. miejsce.

Tradycyjnie już SGH zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Absolwent na rynku pracy”, uzyskując pełne 100 pkt. Zestawienie dotyczące sytuacji absolwentów pokrywa się z grubsza z wynikami badania „Ekonomiczne Losy Absolwentów” (ELA8), które pokazało, że absolwenci finansów i rachunkowości z SGH są na 8. miejscu, gdy chodzi o najlepiej zarabiających absolwentów uczelni polskich.

5. UTWORZENIE NOWYCH KIERUNKÓW STUDIÓW 

Podczas kadencji obejmującej lata 2020–2024 zostały uruchomione dwa nowe kierunki studiów: logistyka – na studiach licencjackich oraz podatki – na studiach magisterskich. Pracowano nad wprowadzaniem do oferty dydaktycznej w roku akademickim 2024/2025 kierunku zrównoważony biznes i finanse – na studiach licencjackich. Pojawienie się tego kierunku w programie jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na kształcenie w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Uczelnia kontynuuje też przygotowania do uruchomienia wspólnego programu studiów z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz z firmą Microsoft. Do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju został złożony formalny wniosek o dofinansowanie kierunku zielona gospodarka, którego uruchomienie pozwoli na zaspokojenie potrzeb kadrowych szeroko rozumianego sektora samorządowego. Władze uczelni są w trakcie rozmów z Komisją Nadzoru Finansowego na temat powrotu do koncepcji kształcenia umożliwiającego zwolnienie z egzaminu na doradcę inwestycyjnego lub zwolnienie z egzaminu na maklera giełdowego (poziom magisterski), a także rozmów z Krajową Radą Biegłych Rewidentów o koncepcji kształcenia umożliwiającego zwolnienie z egzaminu na biegłego rewidenta (poziom magisterski). 

6. AKTYWNOŚĆ W ZAKRESIE ROZWOJU NAUKOWEGO STUDENTÓW, PRACA ZE STUDENTAMI SZCZEGÓLNIE UZDOLNIONYMI 

W SGH jest obecnie rozwijany program „Młody Naukowiec”, skierowany do studentów III roku studiów pierwszego stopnia i I roku studiów drugiego stopnia. Do tej pory zrealizowano cztery edycje tego programu, piąta edycja jest w toku. Studia w ramach tego programu ukończyło dotychczas 38 absolwentów, z czego osiem osób złożyło aplikacje do Szkoły Doktorskiej. Do działalności naukowej zachęcani są również studenci. Przyczynia się do tego konkurs na najlepszy projekt badawczy realizowany przez studenckie koła naukowe. 

Promowany jest rozwój karier naukowych, m.in. poprzez oferowane działania mentoringowe. Przygotowanie i realizacja kolejnych edycji Programu Mentoringowego SGH z udziałem absolwentów-
-mentorów i studentów-mentees: IV (73 pary mentorskie), V (jubileuszowy, 94 pary) i VI edycji (105). VII edycja tego programu została zainicjowana w grudniu 2023 r. z liczbą ponad 120 par mentorskich. 

Warto też wspomnieć o programie tutoringowym „Szkoła Orłów”, który był realizowany w ramach projektu dofinansowanego przez MNiSW. Program, w którym wzięło udział 16 studentów studiów pierwszego stopnia – laureatów olimpiad, miał na celu zaangażowanie studentów w pracę analityczną i badawczą pod opieką dziewięciu tutorów. Efektem pracy studentów była publikacja wydana ze środków SGH (spoza projektu): Lewicki, J. (red.) (2023) Współczesne wyzwania gospodarcze i społeczne w pracach studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Warszawa: Oficyna SGH, ISBN 978-83-8030-602-8; ss. 1–311.

Zrealizowano także projekty Mistrzowie Dydaktyki I (pilotaż) i (wdrożenie), w ramach których rozwijana jest metoda tutoringu. 

W SGH wspierany jest także rozwój naukowy doktorantów. Doktoranci SGH są angażowani w realizację projektów badawczych. Szkoła Doktorska prowadzi konkursy dla doktorantów finansujące ich projekty badawcze. Doktoranci otrzymują wsparcie finansowe umożliwiające publikowanie artykułów i monografii oraz prezentację referatów na konferencjach krajowych i międzynarodowych.

7. DZIAŁANIA SGH NA RZECZ ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU (ESG)

W kończącej się kadencji uczelnia podejmowała cały szereg inicjatyw dotyczących współpracy z otoczeniem w sferze naukowej i dydaktycznej, a także na polu zarządzania uczelnią (ESG). Przedsięwzięcia te służyły promowaniu zrównoważonego rozwoju. Do najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć: przyjęcie Strategii społecznej odpowiedzialności SGH, promowanie edukacji klimatycznej, w tym utworzenie Międzyuczelnianej Akademii Klimatu (MAK), powołanie do życia Inicjatywy ESG i podpisanie porozumienia o współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa. W tym kontekście warto też wymienić wolontariat pracowniczy, przygotowanie Raportu PRME oraz raportu-samooceny SGH w zakresie wdrażania zasad Deklaracji Społecznej Odpowiedzialności Uczelni (DSOU), a także współorganizację z Samorządem Studentów SGH Dnia Różnorodności (2022 r. i 2023 r.), organizację Dnia Wartości (2023 r.) i przeprowadzenie konkursu „Zrównoważony rozwój w życiu codziennym”. 

Z inicjatywy władz uczelni od dwóch lat przygotowywany jest we współpracy z firmami działającymi w sferze usług zdrowotnych i władzami samorządowymi Indeks Zdrowych Miast. Od 2023 r. w SGH odbywa się Kongres Gospodarka i Zdrowie, który sprawia, że uczelnia jest postrzegana jako główny ośrodek w kraju rozwijający badania w zakresie ekonomii zdrowia. Wytężone działania w zakresie zrównoważonego rozwoju SGH dotyczą również zarządzania kampusem oraz prowadzonej działalności operacyjnej. Dążymy do jak najbardziej efektywnego i energooszczędnego gospodarowania posiadanymi zasobami oraz przepływami w procesach organizacyjnych.

8. ORGANIZACJA, WSPÓŁORGANIZACJA I UDZIAŁ W MIĘDZYNARODOWYCH KONGRESACH I FORACH

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest głównym partnerem merytorycznym najważniejszych konferencji i kongresów gospodarczych, jakie odbywają się w Polsce. W latach 2020–2023 SGH zacieśniła bądź nawiązała bliską współpracę z takimi wydarzeniami, jak: Forum Ekonomiczne (Karpacz), Europejskie Forum Nowych Idei (Sopot), Open Eyes Economy Summit (Kraków), Impact CEE (Poznań), Europejski Kongres Gospodarczy (Katowice), Europejski Kongres Finansowy (Sopot) czy Europejski Kongres Samorządów (Mikołajki). SGH jest głównym partnerem merytorycznym FE w Karpaczu, OEES w Krakowie i EFNI w Sopocie i partnerem akademickim na Impact, a aktywne zaangażowanie ekspertów SGH w realizację programu tych wydarzeń znajduje odbicie w mediach dzięki współpracy z wiodącymi czasopismami i stacjami telewizyjnymi, które specjalizują się w tematyce gospodarczej.

9. BADANIE SATYSFAKCJI PRACOWNIKÓW, SYSTEM OCEN 

W ramach dobiegającej końca kadencji w listopadzie 2022 r. przeprowadzone zostało pierwsze badanie satysfakcji z pracy pracowników SGH. Badanie to realizowane będzie cyklicznie. Ankietowanie tego typu pozwoli – w ocenie władz uczelni – sprawnie reagować na rodzące się wyzwania dla środowiska pracowniczego.

Ponadto w roku akademickim 2022/2023 wdrożony został nowy system oceny nauczycieli akademickich. A w oparciu o te kryteria został wypracowany system motywacyjny dla nauczycieli akademickich.

10. ROZBUDOWA KAMPUSU UCZELNI 

Uczelnia finalizuje obecnie dwie duże inwestycje budowalne. Nowy gmach przy ul. Batorego to ekologiczny i efektywny energetycznie obiekt, spełniający najwyższe standardy nowoczesnego kształcenia. W obiekcie są 24 sale dydaktyczne dla 960 studentów, wiele przestrzeni coworkingowych, piętra biurowe oraz zielony, ogólnodostępny dach. 

Modernizacja Domu Studenta „Grosik” to z kolei nowy standard zakwaterowania – uczelnia udostępni w nim 48 nowoczesnych pokoi dla 86 studentów, z wydzielonymi kuchniami i toaletami dla każdego dwu lub trzypokojowego segmentu. 

Dostaliśmy pozwolenie na budowę nowego pawilonu Park SGH w miejsce dawnego Klubu Park na Polu Mokotowskim.

11. UMIĘDZYNARODOWIENIE SZKOŁY DOKTORSKIEJ SGH

W ramach kadencji 2020–2024 podjęto działania ukierunkowane na zwiększenie międzynarodowej mobilności doktorantów Szkoły Doktorskiej, rozwój współpracy międzynarodowej Szkoły Doktorskiej ze szkołami doktorskimi/programami doktorskimi w zagranicznych uczelniach. 

Rozszerzona też została oferta zajęć oferowanych w języku angielskim. Obecnie na profilu ogólnoakademickim zajęcia odbywają się w języku angielskim, gdy w grupie doktorantów są zagraniczni doktoranci, a w języku polskim, gdy w grupie doktorantów nie ma cudzoziemców. Odbywają się też zajęcia na profilu „doktorat wdrożeniowy”. Ponadto do programu Szkoły Doktorskiej w ramach warsztatu badacza włączono zajęcia dotyczące programów międzynarodowych oferujących staże zagraniczne (np. Erasmus) i procedury składania wniosków w tych programach.

12. POSZERZENIE I POGŁĘBIANIE WSPÓŁPRACY Z OTOCZENIEM 

Klub Partnerów SGH świętował w 2023 r. swoje 25-lecie. Liczba wchodzących w jego skład nowych firm zwiększyła się. Od września 2020 r. do Klubu dołączyło 16 firm współpracujących z uczelnią, w tym Makarony Polskie SA, LUX MED, Lindt, mBank, Press Glass Holding SA, Dentons, Kearney, Citi, Polpharma, Sandoz, Point72, Google, UNIQA, Software AG Polska, MAKRO i Henkel. 

Dodatkowo SGH nawiązała współpracę z wieloma instytucjami i urzędami administracji centralnej i samorządowej: gminą Lublin, Związkiem Powiatów Polskich, Polską Agencją Nadzoru Audytowego, Unią Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, Urzędem Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej, Polską Agencją Prasową i organizacjami społecznymi. Ponadto realizowany jest projekt: Ambasador SGH.

13. WSPARCIE I ROZWÓJ RELACJI Z UKRAINĄ 

W następstwie inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. SGH podjęła działania pomocowe i humanitarne, które polegały przede wszystkim na udzielaniu pomocy obywatelom Ukrainy – studentom SGH i ich rodzinom, a także migrantom, głównie kobietom i dzieciom, którzy musieli uciekać z terytorium Ukrainy wskutek działań wojennych i zagrożenia bezpieczeństwa. Części osobom SGH udzieliła schronienia. Wsparcia udzielono również przedstawicielom ukraińskiego środowiska akademickiego i uczelniom partnerskim na Ukrainie. 

SGH podjęła również działania na rzecz rozwoju współpracy z uczelniami ukraińskimi. Powołano pełnomocnika rektora ds. współpracy z uczelniami ukraińskimi. SGH uruchomiła międzynarodowe partnerstwa akademickie w działalności edukacyjnej, naukowej i eksperckiej na rzecz Ukrainy, wykorzystując np. format sojuszu akademickiego CIVICA. Powołana została do życia inicjatywa CIVICA for Ukraine, w którą oprócz partnerów z UE zaangażowane są instytucje polskie takie jak NAWA. 

Wyrazem moralnego wsparcia dla walczącej o wolność Ukrainy była decyzja podjęta 24 maja 2023 r. przez Senat SGH, który nadał tytułu doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu.  


Władze SGH


DR HAB. PIOTR WACHOWIAK, rektor SGH
DR HAB. AGNIESZKA CHŁOŃ-DOMIŃCZAK, prorektorka ds. nauki 
DR HAB. ROMAN SOBIECKI, prorektor ds. rozwoju 
DR HAB. KRZYSZTOF KOZŁOWSKI, prorektor ds. dydaktyki i studentów
DR HAB. JACEK PROKOP, prorektor ds. współpracy z zagranicą 
DR HAB. DOROTA NIEDZIÓŁKA, dziekan Studium Magisterskiego
PROF. DR HAB. WOJCIECH PACHO, dziekan Szkoły Doktorskiej 
PROF. DR HAB. BARTOSZ WITKOWSKI, dziekan Studium Licencjackiego  
DR MARCIN DĄBROWSKI, kanclerz