9 października 2024 roku w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie uroczyście rozpoczęto nowy rok akademicki 2024/2025. Na inaugurację w Auli Głównej przybyło wielu znamienitych gości, w tym były prezydent Aleksander Kwaśniewski, profesor Danuta Huebner – pierwsza polska komisarz w Komisji Europejskiej i ambasador Jan Truszczyński, który stał na czele zespołu zajmującego się akcesją Polski do UE, a także liczni urzędnicy państwowi, przedstawiciele administracji publicznej i korpusu dyplomatycznego, rektorzy innych uczelni, władze rektorskie SGH, pracownicy naukowi, doktoranci i studenci.
Uroczystości rozpoczęły się od hymnu państwowego i „Ody do radości" – hymnu Unii Europejskiej w wykonaniu Chóru SGH.
Jako pierwszy głos zabrał rektor SGH Piotr Wachowiak, witając licznie zgromadzonych gości.
Tutaj wystąpienie Jego Magnificencji.
Cała uroczystość inauguracji była transmitowana na kanale YouTube SGH.
List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytał minister Piotr Ćwik z Kancelarii Prezydenta RP:
„(…) Serdecznie pozdrawiam społeczność akademicką i wszystkich gości dzisiejszej uroczystości w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Gratulacje i wyrazy uznania składam panu prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, który otrzymuje dziś Medal SGH, W sposób szczególny zwracam się do pana rektora Piotra Wachowiaka, życząc licznych sukcesów w nowej kadencji. Niech Państwa uczelnia nieustannie rozwija się i przyczynia do umacniania polskiej nauki, a także rodzimej gospodarki opartej na nowoczesnych rozwiązaniach. Kształcenie liderów gotowych wychodzić naprzeciw wyzwaniom przyszłości to jeden z priorytetów Szkoły Głównej Handlowej (w Warszawie), co symbolicznie wyraża m.in. infrastruktura uczelni, w tym nowo powstałe Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH. Gratuję wszystkim współtwórcom tej ważnej inwestycji. Życzę, aby ten i inne obiekty SGH wpisywały się w tworzenie dobrej atmosfery i motywowanie do wytężonej pracy owocującej kolejnymi sukcesami badawczymi i edukacyjnymi. (...)”.
Na zdjęciu od lewej: prof. Danuta Huebner, wicemarszałek Senatu RP Magdalena Biejat, wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, minister w Kancelarii Prezydent RP Piotr Ćwik, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski (Fot. Piotr Potapowicz, SGH).
Następnie wręczono odznaczenia państwowe. Ceremonię poprowadził dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Piotr Oleńczak.
Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został profesor Bogdan Mróz.
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali: profesor Mateusz Juchniewicz, doktor Maria Pietrzak i profesor Paweł Smaga.
Złotym medalem za długoletnią służbę wyróżnieni zostali: Paweł Brzeski, Agnieszka Gregorczuk, Anna Jacygard, Maria Jędrys-Pawlicka, Dorota Kępka, Małgorzata Krysik, Dorota Miller, Halina Olczyk, Grzegorz Skoneczny, Róża Sokołowska, Piotr Śniadowski, Jarosław Wielbut, Jolanta Wójcik i Anna Zarzycka.
Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymali: Krzysztofa Bernacka, Edyta Brodowicz, Katarzyna Faber, Katarzyna Łebkowska, Radosław Piwowarczyk, Katarzyna Skibińska i Iwona Wicherska.
Brązowym medalem za długoletnią służbę odznaczono: Aleksandrę Ciepielską, Beatę Mierzejewską, Karolinę Nivette, Roberta Pawlaka, Karolinę Skolimowską-Piechowiak i Izabelę Wyżgowską.
Po tej ceremonii głos zabrali zaproszeni goście: Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995–2005, szef gabinetu politycznego Ministra Nauki Damian Syjczak i Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski.
„Szkoła Główna Handlowa, dla mojego pokolenia bardziej SGPiS, to była uczelnia znacząca, nawet czasami obiekt westchnień i pewnej zazdrości, ponieważ była szczególna, była jednak uczelnią otwartą, kształcącą niezwykle interesujących ludzi – powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski, wymieniając przy tej okazji Ireneusza Nawrockiego, Jerzego Koźmińskiego, Andrzeja Kratiuka i Józefa Oleksego – „ważne osoby”, które spotkał na swej drodze zawodowej i politycznej.
– W tym roku obchodzimy 20 lat wejścia do Unii Europejskiej. Cieszę się, że mogę te słowa wypowiadać przed pokoleniem, dla którego (…) tamto wydarzenie sprzed 20 lat jest już historią, a za chwilę stanie się prehistorią. Otóż, nie mam żadnych wątpliwości, że uczciwy historyk opisujący dzieje Polski, będzie wpisywał rok 2004 i wejście Polski do Unii Europejskiej jako jedno z najważniejszych wydarzeń. Wydarzeń, które zadecydowały o (…) dobrym, szczęśliwym losie Polski (…). Kiedy dokonywał się wielki przełom lat 89/90, postawiliśmy sobie kilka istotnych celów. Pierwszy – Polska musi być krajem suwerennym, niepodległym i demokratycznym. Czyniliśmy wszystko, aby ta demokracja, która – jak dzisiaj widzimy, szczególnie z perspektywy ostatnich lat – nie jest procesem łatwym, ani nie jest wartością prostą do osiągnięcia (…) Chcieliśmy bardzo, żeby Polska miała zdrową gospodarkę, wolny rynek. I tutaj zasługi ludzi związanych z SGPiS-em, a dzisiaj z SGH, są nie do przeceniania. Wśród doktorów honoris causa był wymieniamy prof. Leszek Balcerowicz, któremu się kłaniam, bo on najbardziej kojarzy się z wolnorynkowymi przemianami okresu przełomu. Chcieliśmy zapewnić Polsce bezpieczeństwo i w tym sensie staraliśmy się (…) o wejście Polski do Paktu Północnoatlantyckiego, co stało się w 1999 roku, a co szczególnie z dzisiejszej perspektywy musimy ocenić jako wydarzenie wręcz epokowe. (…)
Na zdjęciu b. prezydent Aleksander Kwaśniewski (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
W następnej części uroczystości prorektorka ds. nauki dr hab.Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, wręczyła sześciu osobom Medale Komisji Edukacji Narodowej.
„Mam zaszczyt poinformować, że postanowieniem Ministry Edukacji Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania odznaczeni zostali następujący nauczyciele akademiccy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie: pan dr hab. Ireneusz Dąbrowski, prof. SGH; pani dr hab. Magdalena Kachniewska, prof. SGH; pan dr hab. Arkadiusz Kowalski, prof. SGH; pani dr hab. Monika Raulinajtys-Grzybek, prof. SGH; pan dr hab. Piotr Zaborek, prof. SGH; pani dr Marta Ziółkowska" – powiedziała prorektorka ds. nauki.
Na zdjęciu rektor SGH Piotr Wachowiak i profesor SGH Magdalena Kachniewska (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
Ceremonię wręczenia Medali „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie" poprowadziła prorektor ds. rozwoju dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH. Medale przyznano: prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, profesor Danucie Huebner i ambasadorowi Janowi Truszczyńskiemu. Medale wręczali rektor SGH Piotr Wachowiak oraz przewodniczącego Kapituły prof. Marek Rocki, rektor SGH w latach 1999–2005, 2016–2020, z towarzyszeniem Michała Śmierciaka, absolwenta SGH, który 20 lat temu jako przewodniczący Samorządu Studentów SGH wciągał flagę Unii Europejskiej na maszt na dziedzicu Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.
Na zdjęciu od lewej: Michał Śmierciak, b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, b. rektor SGH Marek Rocki, rektor SGH Piotr Wachowiak (Fot. Piotr Potapowicz, SGH).
Na zdjęciu od lewej: prof. Marek Rocki, prof. Danuta Huebner, rektor Piotr Wachowiak (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
Na zdjęciu od lewej: prof. Marek Rocki, ambasador Jan Truszczyński, rektor Piotr Wachowiak (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
W ubiegłym roku Kapituła Medalu „Za zasługi dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie" wyróżniła m.in. Ewę Kłobukowską i Grażynę Rabsztyn, które nie mogły wtedy osobiście odebrać medalu. W tym roku wyróżnione przybyły na inaugurację roku akademickiego w SGH i wręczono im medale.
Po tej ceremonii rozbrzmiał „Gaude Mater Polonia” – polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielczy.
Na zdjęciu Chór SGH pod kierunkiem dr. Tomasza Hynka (Fot. Piotr Potapowicz, SGH)
Ten jeden z najstarszych religijnych utworów liryki polsko-łacińskiej poprzedził ceremonię wręczenia listów gratulacyjnych absolwentom SGH z okazji 50-lecia immatrykulacji, prowadzoną przez prorektora ds. współpracy z zagranicą dr. hab. Jacka Prokopa, prof. SGH. Listy gratulacyjne otrzymali: profesor Halina Brdulak, Danuta Daciuk, profesor Ewa Hellich, Teodora Krużmanowska, Urszula Smolkowska, Ewa Wieteska, profesor Maciej Cesarski, doktor Grzegorz Myśliwiec, profesor Wojciech Pacho i profesor Roman Sobiecki.
Następnie prowadzenie ceremonii immatrykulacji studentów i doktorantów przejęli odpowiednio prorektor ds. dydaktyki i studentów dr hab. Krzysztof Kozłowski, prof. SGH, i prorektorka ds. nauki profesor Chłoń-Domińczak.
W rekrutacji na studia pierwszego stopnia najwyższą liczbę punktów otrzymali: Maciej Drzygała, Grzegorz Figiel, Katarzyna Formińska, Mateusz Waćko i Bartosz Tołpa. Zaś na studia magisterskie z najwyższą liczbą punktów dostali się: Dominika Dymek, Marcel Joda, Kinga Kuźmińska i Dominika Odrzywolska.
Pierwszy rok w Szkole Doktorskiej SGH rozpoczęli: Bartosz Białas, Jan Herbst, Justyna Ignaszak, Sebastian Muraszewski i Aleksander Szczepara.
Po immatrykulacji studentów i doktorantów rektor Piotr Wachowiak otworzył rok akademicki 2024/2025 w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
W Auli Głównej wybrzmiała studencka pieśń hymniczna „Gaudeamus igitur" (łac. „Radujmy się więc”), powstały w XIII lub XIV stuleciu, w środowisku uniwersytetu w Heidelbergu lub Sorbony, utwór śpiewany obecnie w czasie uroczystości akademickich.
Następnie głos zabrali przewodnicząca Samorządu Studentów Małgorzata Franczuk i przewodniczący Samorządu Doktorantów Przemysław Brzuszczak.
Na koniec wystąpiła przedstawicielka Klubu Partnerów SGH Agnieszka Śpionek.
Uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie zwieńczył wykład „Świat, Europa, Polska”, który wygłosiła prof. dr hab. Danuta Huebner. Tutaj cały wykład inauguracyjny.
Inaugurację roku akademickiego 2024/2025 zakończył występ Chóru SGH.