SUSTAIN TOMORROW CONFERENCE

blok cały w zieleni na tle nieba

9 kwietnia 2025 r. w SGH odbyła się konferencja SUSTAIN TOMORROW CONFERENCE „ESG na rozdrożu. Rozwój ESG w przedsiębiorstwach w warunkach globalnej niepewności”. Przed biznesem krytyczny dla rynku etap wdrażania raportowania kwestii ESG zgodnego z dyrektywą CSRD i ESRS (europejskimi standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju) oraz szereg dylematów związanych z projektem pierwszego pakietu uproszczeń Komisji Europejskiej w tym obszarze, tzw. Omnibus I – podkreśliła prorektor ds. rozwoju SGH dr hab. Dorota Niedziółka, prof. SGH. 

Zapowiedzi wdrożenia pakietu Omnibus stawiają przed firmami nowe wyzwania. Podczas wydarzenia dyskutowano, jak te zmiany wpływają na realizację celów ESG oraz jakie szanse i problemy niosą ze sobą dla poszczególnych organizacji. Podczas paneli eksperci dzielili się doświadczeniami, podsumowując pierwszy rok obowiązkowego raportowania zgodnego z CSRD. Omówili także trudności związane z procesem tworzenia ujawnień oraz rozmawiali o przyszłości ESG w kontekście Omnibusa.

Na zdjęciu prorektor ds. rozwoju Dorota Niedziółka, FOT. Piotr Potapowicz, SGH

W trakcie konferencji odbyło się szereg interesujących paneli z udziałem ekspertów reprezentujących SGH:

  • Omnibus – zwiastun uporządkowania kwestii raportowania danych niefinansowych czy narastający chaos? Podczas dyskusji zastanawiano się, czy proponowane przez KE uproszczenia w zakresie raportowania zrównoważonego rozwoju nie idą zbyt daleko, a zawężenie wymogów do grona największych podmiotów nie zniweczy wysiłków na rzecz ESG w gronie średnich przedsiębiorstw.

    FOT. Piotr Potapowicz, SGH

  • Czas na głos praktyków – podsumowanie pierwszego roku raportowania zgodnego z Dyrektywą CSRD. W trakcie tej debaty dyskutowano, jak z nowymi wymogami w zakresie raportowania ESG poradziły sobie największe podmioty.
  • Nikt nie mówił, że będzie łatwo – „trudne tematy” w procesie tworzenia ujawnień. Rozmawiano o tym, jak analiza podwójnej istotności i zaangażowanie audytorów wpływa na jakość ujawnień przedsiębiorstw w obszarze zrównoważonego rozwoju.
  • Specjalista ds. ESG – zawód przyszłości? Dyskutowano o tym, czy gąszcz unijnych i krajowych regulacji powiązanych z ESG to szansa dla osób wchodzących na rynek pracy.
  • Neutralność klimatyczna pozostaje celem Europy. Eksperci zastanawiali się, czy w Europie wciąż obowiązuje balans pomiędzy zrównoważonym rozwojem a zachowaniem konkurencyjności.

FOT. Piotr Potapowicz, SGH

SUSTAIN TOMORROW CONFERENCE to cykl konferencji, na których specjaliści i praktycy z zakresu zrównoważonego rozwoju, reprezentujący zarówno polskie, jak i międzynarodowe firmy efektywnie implementujące strategie ESG w swoich organizacjach, dzielą się swoim bogatym doświadczeniem. 

Konferencji towarzyszyła część warsztatowa, podczas której można było poznać tajniki analizy podwójnej istotności jako kluczowego procesu porządkującego działania ESG w przedsiębiorstwie oraz dowidzieć się, jak ESG w praktyczny sposób wpływa na sprzedaż produktów i usług. 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym rektora SGH. Współorganizatorzy: tygodnik „Wprost”, Tailors Group, SGH.

Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG