Prezydencja Polski w Radzie UE – spotkanie z wiceminister Sobkowiak-Czarnecką
5 listopada 2024 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie gościła Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu, pion ds. Unii Europejskiej, i absolwentka SGH. Tematem spotkania informacyjnego ze studentami była rozpoczynająca się 1 stycznia 2025 r. prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej.
„Nie muszę was przekonywać, że Unia Europejska jest dla nas bardzo ważna, że to jest prawdziwa wartość (…) – powiedział rektor SGH Rektor Wachowiak do licznie zgromadzonych na spotkaniu studentów. Zaznaczył przy tym, że Polska powinna odbudować zaufanie w Unii Europejskiej i „pełnić rolę, jaka jest przypisana szóstej gospodarce Unii Europejskiej”. Rektor wskazał, że prezydencja winna być przez Polskę tak prowadzona, aby 30 czerwca 2025 roku móc powiedzieć, że „została ona zakończona z dużym sukcesem i odbiła się dużym echem we wszystkich krajach członkowskich, a te działania, które Polska podjęła, będą dalej realizowane przez uczestników UE”.
Fot. Piotr Potapowicz, SGH
Spotkanie zostało przygotowane przez SKN Unii Europejskiej i pełnomocniczkę rektora SGH ds. współpracy z Unią Europejską dr hab. Małgorzatę Molędę-Zdziech, prof. SGH, kierowniczkę Katedry Studiów Politycznych w Instytucie Studiów Międzynarodowych Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH; poprowadzili je przedstawiciele SKN UE: Jakub Mirkowski i Anastasija Kowalowa.
„Cieszymy się, że pani minister zdecydowała się być naszą gościnią. Jest to dla nas szczególnie ważne, bo warto przypomnieć, że ostatnia prezydencja Polski w Radzie UE miała miejsce przed 13 laty, zatem nasi studenci byli jeszcze wtedy dziećmi. Przy prezydencji jest wiele możliwości pracy i aktywnych działań ze strony studentów, którzy uczą się w praktyce, jak funkcjonują instytucje unijne, mają szansę na zawiązanie kontaktów międzynarodowych. Dobrze, żeby nasi studenci uczestniczyli w procesach, które kształtują Europę, bo to oni będą w niej żyli” – powiedziała Gazecie SGH – życie uczelni prof. Molęda-Zdziech.
Na zdjęciu od lewej Małgorzata Molęda-Zdziech, Piotr Wachowiak, Magdalena Sobkowiak-Czarnecka (Fot. Piotr Potapowicz)
Wiceminister Sobkowiak-Czarnecka podkreśliła, że prezydencja Polski w Radzie UE jest wyjątkową szansą, aby pracować w zespole przygotowującym ten proces.
„Potrzeba takich osób jak oficerzy łącznikowi i oficerzy akredytacyjni. (…) Podczas naszej prezydencji do Polski przyjedzie ok. 40 tys. gości, w tym ministrowie, wicepremierzy, premierzy. Te osoby o statusie VIP wymagają (…) specjalnej opieki (…). Rolą takiego oficera łącznikowego jest opieka nad delegacją z danego kraju. Jeśli przejdą państwo naszą rekrutację, będą państwo przypisani do danego kraju, najczęściej zgodnie ze znajomością języka, w którym jesteście najbardziej biegli. Waszym zadaniem będzie opieka nad taką delegacją od momentu powitania na lotnisku do momentu pożegnania. Musicie mieć zatem wiedzę na temat prezydencji, na temat historii Polaki, ale też podstawową wiedzę na temat państwa, z którego przylatuje dany gość, żeby móc bawić go rozmową, ale też wskazać, gdzie może spędzić czas po południu lub pomóc mu zameldować się w hotelu”.
Fot. Piotr Potapowicz, SGH
Prezydencja w Radzie UE sprawują w systemie rotacyjnym kolejno wszystkie państwa członkowskie przez okres sześciu miesięcy: od stycznia do czerwca i od lipca do grudnia. W 2009 roku traktat lizboński wprowadził system trio prezydencji, czyli współpracy trzech państw kolejno po sobie sprawujących prezydencję. Polska po raz pierwszy prezydencję w Radzie UE pełniła w drugiej połowie 2011 r. i trio prezydencji tworzyła wraz z Danią i Cyprem. Tym razem również Polska trio prezydencji będzie tworzyć wspólnie z Danią i Cyprem.
Przedstawiciele państwa sprawującego prezydencję w Radzie UE zarówno na szczeblu ministerialnym, jak i eksperckim, są odpowiedzialni za ustalanie porządku obrad posiedzeń oraz prowadzenie negocjacji w gronie państw członkowskich. Polska będzie kierować pracami Rady UE i jej organów przygotowawczych, koordynować współpracę między państwami członkowskimi, a także organizować oficjalne i mniej formalne posiedzenia w Brukseli i w Polsce. Stwarza to wyjątkową szansę na zdobycie cennego doświadczenia w międzynarodowym środowisku.
Na spotkaniu z wiceminister Sobkowiak-Czarnecką byli obecni przedstawiciele Randstand – agencji oferującej pracę dla oficerów łącznikowych i oficerów akredytacyjnych na czas prezydencji Polski w Radzie UE.
Zachęcamy do lektury:
Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o prezydencji Polski w Radzie UE