Przyszłość Polski w Unii w kontekście prezydencji w Radzie UE. Klub Prasowy SGH w formacie Master Class

Na zdjęciu goście spotkania

W przestrzeni coworkingokowej Biblioteki SGH 22 maja odbyło się 5. spotkanie Klubu Prasowego SGH, które dotyczyło przyszłości Polski w Unii Europejskiej w kontekście przygotowań do przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w pierwszej połowie 2025 roku. Gościem była Magdalena Sobkowiak-Czarnecka, podsekretarz stanu, pion ds. Unii Europejskiej.

Rozmowa odbyła się w formacie MasterClass i została podzielona na dwie części. Pierwszą część poprowadził redaktor Marcin Piasecki z dziennika „Rzeczpospolita”, pytając o istotę i rolę prezydencji w Radzie UE. Drugą część pod okiem redaktora poprowadzili studenci SGH, doskonalący swoje umiejętności dziennikarskie  – Maciej Nysiak ze Studenckiego Koła Naukowego Spraw Zagranicznych, Bartosz Traczyk ze Studenckiego Koła Naukowego Finansów i Makroekonomii oraz Marta Ekner z Samorządu Studentów.

Wiceminister podkreśliła wyjątkową rolę polskiej prezydencji w Radzie UE. Będzie ona bowiem sprawowana już w nowym cyklu instytucjonalnym, a także zainicjuje 18-miesięczny program nowego trio, współtworzonego z Danią i Cyprem. Zwróciła też uwagę na możliwości Polski w zakresie ukierunkowania prac Rady UE, wynikających z kompetencji państwa sprawującego prezydencję. Jak podkreśliła wiceminister Sobkowiak-Czarnecka, neutralny charakter tej roli nie stoi w sprzeczności z dążeniem do zwrócenia uwagi państw wspólnoty na priorytetowe z polskiej perspektywy wyzwania, jakimi są: polityka obronna, wsparcie Ukrainy i transformacja energetyczna.

Następnie polityczka zmierzyła się z pytaniami dotyczącymi długoterminowych wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska. Nawiązując do jednego z priorytetów prezydencji, czyli wzmocnienia sojuszu transatlantyckiego, Maciej Nysiak i Marta Ekner podnieśli temat współzależności polityki unijnej i amerykańskiej. Sobkowiak-Czarnecka zaznaczyła, że mimo niepewności związanej z wyborami po obu stronach Atlantyku powinniśmy koncentrować się na możliwych działaniach Unii. Zwiększanie współpracy w ramach wspólnej polityki obronnej jest trudne ze względu na rozbieżność interesów wewnątrz wspólnoty co do różnic w postrzeganiu zagrożenia ze strony Rosji. W tym kontekście zaproszona wspomniała także o planach powołania komisarza ds. obronności, który miałby koordynować inwestycje w odbudowę możliwości produkcyjnych unijnego sektora zbrojeniowego.

Od relacji europejsko-amerykańskich do konkurencyjności unijnego przemysłu płynnie przeszedł Bartosz Traczyk, zadając pytanie o związek ryzyka jej utraty z sensownością Zielonego Ładu i realizacji ambitnych założeń klimatycznych. Wiceminister Sobkowiak-Czarnecka przyznała, że problem nie powinien być ignorowany, ale zastrzegła, że transformacja energetyczna nie może być realizowana kosztem europejskiego przemysłu, trzeba stawiać konkurencyjność na pierwszym miejscu.

Ostatnim poruszanym na Klubie Prasowym SGH wątkiem były wybory europejskie i wzrost popularności ugrupowań eurosceptycznych wiążący się z falą dezinformacji. W odpowiedzi na pytanie Bartosza Traczyka o nową siłę napędową euroentuzjazmu w Polsce, która może zastąpić korzyści z bezpośrednich przepływów finansowych z UE, wiceminister wskazała wspólny rynek jako wciąż najważniejszą siłę napędową polskiej gospodarki. Zapowiedziała także wzmożenie kampanii zachęcającej do weryfikowania informacji, co przewidziano w czasie polskiej prezydencji.
 


MACIEJ NYSIAK, przewodniczący SKN Spraw Zagranicznych
BARTOSZ TRACZYK, przewodniczący SKN Finansów i Makroekonomii